Представники польської сторони зустрілися з керівництвом, зі студентами ХНУ, з учнями шкіл, які зацікавлені у вивченні польської мови. Були підбиті підсумки спільної роботи, намічені перспективи, кращі учасники отримали почесні грамоти і подарунки.
У 2012 році на гуманітарно-педагогічному факультеті ХНУ вперше здійснено набір студентів за напрямом підготовки «Філологія. Переклад (Польська мова, російська мова)». Започаткування освітньої діяльності за цим напрямом зумовлене передусім розгортанням культурних, політичних, економічних зв’язків України із європейськими країнами, і звичайно – із найближчою до нас Польщею. А для забезпечення ефективного спілкування, для розбудови культурних взаємин необхідні фахівці зі знанням польської мови. Тому інтерес до нового напряму підготовки у абітурієнтів гуманітарно-педагогічного факультету був минулого літа великим.
Варто зазначити, що ГПФ має уже солідний досвід щодо підготовки фахівців із польської філології – з одного боку, і щодо співпраці з навчальними закладами, установами, громадськими організаціями Польщі – з іншого. Студенти спеціальності «Українська мова і література» мали можливість обирати для себе спеціалізацію «Польська мова» і отримувати тим самим додаткову педагогічну кваліфікацію – «вчитель польської мови». Близько вісімдесяти студентів-філологів скористалися цією можливістю. На сьогодні працюють у навчальних закладах Хмельницької області Мельник Оксана – у Волочиській школі, Ліпська Віталіна – в Академії прикордонних військ, Феодорович Світлана – у загальносвітній школі Красилова тощо.
Підготовка у межах спеціалізації «Польська мова» передбачала участь студентів у методичних семінарах, які проводилися викладачами-полоністами із Польщі – як у Хмельницькому, так і у навчальних закладах Польщі. Студенти мали можливість навчатися у літніх мовних таборах у Гшещові.
Цікавою формою навчання майбутніх учителів польської мови стала участь студентів-магістрів спеціальності «Українська мова і література» Міщук Ірини, Терлецької Марії, Шатковської Оксани у роботі курсів підвищення кваліфікації для вчителів польської мови та літератури, які проводилися на базі Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників з 5 до 16 листопада 2012 року. До програми курсів входили:
лекції з культури польської мови та методики викладання, які підготували викладачі з Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка Мацькович М., Зелінська М., Романек Л.;
заняття, на яких розглядалися Інтернет-можливості у навчанні, запропоновані викладачем із Варшави Тересою Бялою;
лекції, проведені працівниками Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників;
написання випускних робіт (“Культурологічний аспект у вивченні польської мови та літератури”, “Специфіка інтегрованого уроку в курсі викладання польської мови та літератури”, “Інтерактивні технології навчання як засіб підвищення ефективності уроку польської мови”);
спостереження за проведенням уроків польської мови із використанням інтерактивних методів навчання.
Після завершення навчання на курсах, які були дофінансовані МЗС Польщі за посередництвом Дрогобицького методичного центру і Спілки вчителів-полоністів України, студенти отримали свідоцтва про підвищення кваліфікації за категорією «учитель польської мови та літератури», який дає право викладання польської мови протягом 5 років.
Навчання майбутніх полоністів проводилося і продовжує проводитися на базі Українсько-польського центру, який був організований у межах ХНУ у 2004 році. Згаданий центр розбудовує усебічні контакти з польськими навчальними закладами, організаціями і внаслідок цього формується передусім солідна сучасна матеріальна база для забезпечення навчального процесу. Українсько-польський центр отримав усі необхідні для викладання полоністичних дисциплін підручники, художню, історичну літературу, аудіо- відеоматеріали, комп’ютерну техніку, лінгафонне обладнання – тому навчання студентів є змістовним, сучасним і просто цікавим. Викладачі, студенти гуманітарно-педагогічного факультету, інших факультетів ХНУ стали учасниками грандіозного проекту, фінансованого Міністерством закордонних справ Польщі – «Полонійний навчальний мультицентр». У межах цього проекту здійснюється підготовка інтерактивного комп’ютеризованого навчального середовища, яке міститиме навчальні, культурно-історичні матеріали, художні тексти, документальні і художні фільми – для самостійної роботи усіх, хто зацікавлений в опануванні польської мови, історії, культури. У жовтні 2012 року учасники проекту мали змогу відвідати Польщу з метою апробації підготовлених матеріалів, а також – знайомства із роботою навчальних закладів Польщі, з її історичними, культурними пам’ятками. Враження від зустрічі з Польщею і польськими друзями – яскраві і незабутні.
Студенти-полоністи мають можливість брати участь у багатьох мистецьких, творчих проектах, які фінансуються Міністерством закордонних справ Польщі і дають багато можливостей для наближення до польскої освіти, культури. Один із таких проектів – Фестиваль музикальних родин, який проходив у Києві 24 листопада під патронатом Київського польського центру. На фестиваль приїхали представники багатьох міст України, серед них – Вікторія Лімбах, студентка 1-го курсу гуманітарно-педагогічного факультету. Разом із учасниками Спілки поляків Хмельницького Савчук Ю. та Грузевич О. Вікторія представила пісню «Думка на два серця» і отримала Диплом фестивалю та пам’ятний приз.
У будь-якій діяльності найголовнішим ресурсом є кадри, які цю діяльність забезпечують. Підготовку майбутніх полоністів у Хмельницькому національному університеті здійснюють кваліфіковані викладачі, які працюють на кафедрі української філології, на інших кафедрах факультету. Найдосвідченішою нашою полоністкою є Серкова Юлія Іванівна – досвідчений викладач, методист, талановитий організатор, громадський діяч, голова Спілки вчителів-полоністів Хмельницької області. Юлія Іванівна – відома багатьом подолянам. Вона не тільки навчає, а ще й консультує усіх, хто бажає навчатися чи продовжувати навчання у Польщі, хто має наміри реалізувати свої права, володіючи «Картою поляка», словом усіх – кого приваблює перспектива наближення до Євросоюзу. За активну участь у налагодженні польсько-українських зв’язків Ю. І. Серкова нещодавно отримала одну із найвищих нагород Польщі – Орден Офіцерський «За заслуги перед республікою Польщею» із рук Президента Польщі Броніслава Комаровского.
Отже, усіх, хто бажає бути ближче до Європи, ближче до Польщі, запрошуємо до навчання на гуманітарно-педагогічному факультеті.
За інформацією гуманітарно-педагогічного факультету