Участь молодих науковців-полоністів ХНУ у VIII Міжнародній конференції «Міждисциплінарно про Україну у Вроцлавському університеті» (м. Вроцлав, Польща

Однією із форм організації наукової діяльності є конференції. Саме такі наукові зібрання об’єднують та згуртовують між собою освітян, молодих науковців як закладів вищої освіти України, так і зарубіжжя.

16−17 травня 2024 року у Вроцлавському університеті (м. Вроцлав, Республіка Польща) відбулася VIII Міжнародна конференція молодих учених «Міждисциплінарно про Україну у Вроцлавському університеті» у гібридному форматі (стаціонарно та в онлайновому режимі за допомогою комунікаційних технологій платформи «Microsoft Teams»).

Організаторами конференції стали: Інститут слов’янської філології Вроцлавського університету, Студентське наукове коло україністів Вроцлавського університету, кафедра україністики Інституту філології Вроцлавського університету. Нам приємно зазначити, що серед партнерів конференції – кафедра слов’янської філології Хмельницького національного університету.

Як відомо, Польща одна з перших країн-союзниць, яка надала прихисток українцям на тлі російсько-української війни, місто Вроцлав – не виняток. Власне, тематика конференції пов’язана з Україною, зокрема сучасними проблемами культури, історії, мови тощо.

16 травня 2024 року відбулося урочисте відкриття конференції. Із вітальним словом до молодих науковців звернулися заступник декана філологічного факультету, професор Вроцлавського університету Жярковська Юстина; Генеральний консул України у Вроцлаві Токар Юрій; директор Інституту слов’янської філології, доктор габілітований, професор Белей Юрій, заступник директора Інститутут слов’янської філології Вуйтович-Маршал Сильвія, а також представники закладів-партнерів – Подлевська Неля (Хмельницький національний університет, Україна) та Холодова Уляна (Оломоуцький університет, Чехія). Вони побажали молодим дослідникам успішних доповідей, плідних дискусій та подальшого розвитку україністики у європейських країнах.

У цьогорічній сесії взяли участь понад 40 молодих дослідників із Польщі, України та Чехії. Приємно, що серед молодих науковців є студенти кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету, зокрема магістрантки-полоністки 1 курсу спеціальності «Філологія. Слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська».

16 травня працювало 5 секцій («Про мову», «Про ЗМІ», «Про державу», «Про політику», «Про культуру»), 17 травня – 4 секції («Про культуру», «Про державу та суспільство», «Про навчання», «Про мову»).

Наші студенти свої доповіді презентували протягом двох конференційних днів:

• Дьяченко Ольга «Гендерні стереотипи у ЗМІ та їх вплив на міжкультурну українсько-польську комунікацію» (секція «Про культуру») (науковий керівник – к.пед.н., доцент Неля Подлевська);

• Мазур Тетяна «Українські колядки: традиції та сьогодення» (секція «Про культуру») (науковий керівник – доктор філософії Тетяна Мороз);

• Ткаченко Ольга «Особливості навчання дітей військовослужбовців ЗСУ в умовах війни» (секція «Про навчання») (науковий керівник – к.філол.н., доцент Людмила Станіславова);

• Луженецька Катерина «Адаптація системи освіти України під час війни» (секція «Про навчання») (науковий керівник – д.філол.н., професор Наталія Совтис);

• Ніколайчук Ірина «Соціокультурний аспект перекладу польської літератури» (секція «Про мову») (науковий керівник – к.пед.н., доцент Неля Подлевська);

• Гуменюк Яніна «Stylistyczne funkcje konstrukcji wtrąconych w dyskursie artystycznym» (секція «Про мову») (науковий керівник – к.філол.н., доцент Наталія Торчинська);

• Стрембіцька Лариса «Ключові тенденції розвитку української мови під час війни» (секція «Про мову») (науковий керівник – к.філол.н., доцент Наталія Торчинська);

• Станішевська Олена «Paronimy czasownikowe w językach polskim i ukraińskim jako fałszywi przyjaciele tłumacza, propozycja ich opracowań na wybranych przykładach» (секція «Про мову») (науковий керівник – д.філол.н., професор Наталія Совтис).

Серед учасників конференції були також викладачі кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету – старший викладач кафедри слов’янської філології Войталюк Світлана та викладач кафедри слов’янської філології Коваль Марина, які є аспірантками 2 курсу галузі знань 011 Освіта/Педагогіка (науковий керівник – к.пед.н., доцент Неля Подлевська). Доповідачки порушили проблеми комунікативного методу у процесі навчання майбутніх вчителів польської мови та формування соціокультурної компетентності у філологів під час вивчення творчості польських письменниць – Сильвії Хутрик та Юстини Баргельської.

Як бачимо, тематика доповідей учасників була досить різноаспектною, висвітлено актуальні та проблемні питання, пов’язані з Україною, у період повномасштабного вторгнення зокрема. Після завершення конференції усі учасники, які виступили з доповідями, отримали сертифікати Вроцлавського університету.

Щиро дякуємо польським колегам Вроцлавського університету за змогу представити нашим магістрантам, науковцям-полоністам Хмельницького національного університету свої наукові досягнення та результати на такому важливому для молодих дослідників заході. Особлива подяка Сильвії Вуйтович-Маршал, доктору філології, заступнику директора Інституту слов’янської філології Вроцлавського університету за постійну співпрацю, взаємодію та спільні освітні проекти із кафедрою слов’янської філології Хмельницького національного університету!

Сподіваємося на подальшу співпрацю!