12 листопада 2024 року відбулося онлайн-заняття «Любов і смерть у творчості польських поетів», яке на запрошення викладача кафедри слов’янської філології Тетяни Храпак провела гостя – магістр Наталія Налєвайк, випускниця Вармінсько-Мазурського університету в Ольштині (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), філолог та вчителька польської мови, поетеса, шанувальниця польської літератури та регіональної культури.
На занятті Наталія Налевайк представила аналіз віршів двох відомих польських поетів – Яна Анджея Морштина та Станіслава Грохов’яка. Вона розпочала з сонета Яна Морштина «Do trupa» («До трупа»), у якому автор порівнює стан закоханої людини зі смертю, використовуючи образи та метафори, що підкреслюють як страждання, так і пристрасть закоханого. Пані Наталія зазначила, що цей твір є яскравим прикладом поезії, де протиставлення життя і смерті розкриває глибокі емоційні переживання.
Далі Наталія Налевайк звернулася до твору Станіслава Грохов’яка «Dla zakochanych to samo staranie» («Для закоханих та сама турбота»). Вона пояснила, як Грохов’як, представник сучасної польської поезії, трактує любов як своєрідну боротьбу, що вимагає від закоханих постійної праці та уваги. Його поезія відрізняється реалістичним підходом до почуттів і показує, як любов може бути складною і неоднозначною.
Зокрема, пані Наталія Налевайк представила свій вірш та запропонувала усім присутнім написати вірш про себе – акровірш на основі імені та прізвища. Представити свої вірші здобувачі зможуть на наступній літературній зустрічі із пані Наталією.
Протягом гостьового заняття здобувачі з цікавістю слухали аналіз і занурювалися у символіку польської поезії. Завершилася зустріч подякою від організаторів та Наталії Налєвайк, яка висловила надію, що здобувачі відкрили для себе нові грані польської літератури.
Такі зустрічі з носієм мови є надзвичайно важливими як для здобувачів-філологів, так і для тих, хто не вивчає польську мову професійно. Для майбутніх філологів вони надають можливість безпосередньо ознайомитися з тонкощами мови, культурними особливостями та сучасними підходами до літературного аналізу. Отримані знання здобувачі також можуть використати при вивченні дисциплін «Історія польської літератури» для бакалаврських ОПП «Середня освіта (Мови і літератури (польська, українська))», «Польська мова і література, друга мова – англійська», дисципліни «Основні тенденції розвитку польської літератури» для магістерської ОПП «Філологія. Слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська». Студенти, котрі вивчають дисципліну «Польська мова» як вибіркову, можуть поглибити свої знання про польську культуру, що сприяє їхньому особистісному розвитку та відкриває нові горизонти для міжкультурного спілкування. Такі заняття дозволяють усім учасникам розширювати світогляд і занурюватися в атмосферу живої мови, що є неоціненною складовою у вивченні іноземної культури.
Після зустрічі студенти поділилися своїми враженнями:
Олександр Ущук (гр. ФППА-23): «Bardzo mi się podobało dzisiejsze spotkanie Pani Julia Sierkowa bardzo ciekawie i pouczająco opowiedziała o motywie śmierci i miłości w wierszach Jana Andrzeja Morsztyna i Stanisława Grohowiaka. Pomogło mi zrozumieć, jak postrzegają i interpretują śmierć i miłość».
Анета Львова (гр. ФППм-23): «Jestem wdzięczna za interesujący wykład, za “odkurzanie” w pamięci poezji A. Morszty na i S.Grochowiaka. Pani Julia Sierkowa miała odczyt na ten interesujący i tak niezwykły temat, więc teraźniejsze utrwalanie wiedzy pójdzie z pewnością na korzyść. Akrostych uważam za niezwykle delikatny, wyrafinowany, niezbyt łatwy do zinterpretowania, ale przepiękny».
Ірина Ширинюк (гр. ШВ-22): «Дякую всім за проведену конференцію. Було дуже цікаво послухати і тим більше корисно. Дякую!!!».
Назарій Струк (гр. ТУР-21): «Захід «Кохання і смерть у творчості польських поетів» з пані Наталією – це чудова можливість дізнатися більше про польську поезію та її глибокі теми. Наталія, як справжня шанувальниця поезії, цікаво розповіла про культуру і літературу Польщі».
Каріна Косовська (гр. ТУР-21): «Гостьове заняття дало змогу глибше зрозуміти теми любові та смерті, які так майстерно висвітлюються у творчості польських поетів. Завдяки професіоналізму пані Наталії атмосфера була щирою та дружньою, що дозволило кожному відчути себе частиною цього літературного світу. Заняття залишило позитивні враження та спонукало до подальшого вивчення польської поезії».
Це заняття стало цінним досвідом для всіх присутніх, дозволило глибше зрозуміти багатогранність польської літератури та отримати натхнення для подальшого вивчення польської поезії.
Кафедра слов’янської філології вдячна Наталії Налевайк за пізнавальну зустріч для полоністів Хмельницького національного університету та сподівається на продовження циклу літературних занять.
Відеолекцію можна переглянути за покликанням: https://drive.google.com/file/d/1flMevHIplDIdLtCWJxv2y0QD9vMpsZ2d/view?usp=sharing
Тетяна Храпак, викладач кафедри слов’янської філології