Реалізація проєкту «Study of common ornithological species of Ukraine, Poland and Czech Republic» викладачами та здобувачами вищої освіти Хмельницького національного університету в м. Оломоуц (Чехія)

Протягом 8–13 листопада 2024 р. у місті Оломоуц (Чехія) відбулася реалізація проєкту «Study of common ornithological species of Ukraine, Poland and Czech Republic», якийспільно написали старший викладач кафедри слов’янської філології Світлана Войталюк і кандидат педагогічних наук, доцент кафедри екології та біологічної освіти Андрій Дячук. Проєк профінансовано Міжнародним Вишеградським фондом, донорською організацією, створеною для сприяння регіональному співробітництву у Вишеградському регіоні.

Міжнародний Вишеградський Фонд – міжнародна донорська організація, заснована 2000 року урядами країн Вишеградської групи – Чехії, Угорщини, Польщі та Словаччини – для сприяння регіональному співробітництву у Вишеградському регіоні (V4), а також між регіоном V4 та іншими країнами, зокрема в регіонах Західних Балкан та Східного партнерства (Україна, Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдова). Фонд реалізує свою місію шляхом фінансування проєктів, молодіжних обмінів і програм індивідуальної мобільності, таких як стипендії та резиденції. Проєкт «Study of common ornithological species of Ukraine, Poland and Czech Republic» отримав Міні-гранти V4 – це програма, яка сприяє короткостроковій міжнародній мобільності молоді віком від 12 до 30 років у межах Вишеградського регіону та України. Основною умовою подачі на грант є участь принаймні двох організацій із V4 та однієї організації з України. Разом із партнерською організацією українські організації можуть отримати до 10 000 євро на спільні молодіжні ініціативи.

Учасниками проєкту стали здобувачі вищої освіти кафедри слов’янської філології і кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету, кафедри славістики Palacký University Olomouc та учні IІI Liceum Ogólnokształcące z Oddzialami Integracyjnymi im. K.K. Baczynskiego.

Церемонія відкриття проходила в Університеті Палацького, де з вітальними промовами виступили організатори і представники України, Польщі та Чехії, відбулися презентації партнерів, де кожна група представила свій університет, місто і країну.

Після представлення – вікторина на знання країн, та перегляд польського фільму про Національний парк «Устя Варти» під назвою «Птахи навколо нас».

Далі – майстер-клас від Софії Семенчук студентки (СОБ-22) «Методи спостереження за птахами та ведення щоденника птахів».

Другий день проєкту розпочався з неймовірно цікавої екскурсія містом Оломоуц.

На території парку «Bezručovy sady» міста Оломоуц проводився збір даних про популяції птахів, їхню поведінку та місця проживання.

Після обіду і відвідування парку для ознайомлення зі спільними орнітологічними видами країн-учасників С. Ільїнський провів лекцію, де розповів про спільні види, біотопи їхнього існування, шляхи міграції та характерні для популяцій трофічні ланцюги. Також розповів про роботу орнітологічних шкіл на території України, учасниками яких є здобувачі освіти Хмельницького національного університету.

Потім відбулося обговорення зібраних даних та аналіз результатів, зокрема огляд сучасних методів аналізу даних про птахів, окреслено важливість і переваги спільного словника, порівнювалися дані моніторингу популяцій поширених видів із різних країн.

Третій день проєкту розпочався поїздкою до Праги, де учасники відвідали Національний музей. Крім того, учасники проєкту на річці Влтава провели дослідження водоплавних та навколоводних птахів та взяли участь у майстер-класі з birdwatching і використання мобільних застосунків – «BirdNet» і «Naturalist».

Після екскурсії по Празі учасники проєкту зустрілися на філологічному факультеті Університету Палацького, де обговорювали методи ідентифікації птахів, природна стежка, зокрема, поширеність, методи дослідження та охорона птахів, способи маркування птахів та послухали лекцію про таємне життя журавлів.

На завершення третього дня польські партнери організували «Wieczór towarzyski».

Четвертий, останній день проєкту розпочався в Університеті Палацького, де доцент кафедри екології та біологічної освіти ХНУ А. Дячук представив доповідь, у якій проаналізував низку індикаторів сталого розвитку, котрі опрацьовувалися у рамках виконання проєктних досліджень.

Також учасники презентували власні дослідження і результати. Групи презентували свої частини словника https://sites.google.com/d/15rLE7H9wqe30qeRtR4TiQofIcp9RhaEF/p/1oeDyp0V32MBdLN8ud5QK7jT_Q6RKAT_I/edit

Теж обговорювали наступні кроки у спільних орнітологічних дослідженнях та можливості співпраці між країнами. Церемонія закриття відбулася із врученням сертифікатів учасникам та подяк організаторам.

Відгуки студентів про участь у проєкті:

Дарина Жищинська (гр. ФППА-23): «Участь у проєкті «Study of common ornithological species of Ukraine, Poland and Czech Republic» дала мені багато нового досвіду, зокрема нові знайомства, практика мови, нові знання зі сфери орнітології і, власне, створення спільного словника.

Я познайомилась із новими людьми як з нашого університету, так і з навчальних закладів Польщі та Чехії, ми гарно проводили час. Мені дуже сподобався wieczór towarzyski, на якому ми разом їли піцу і співали пісні. Нові знайомства дали мені можливість практикувати мову, що я активно робила, перебування в мовному середовищі та спілкування із носіями дали мені нові знання з польської мови. Також завдяки українцям, які навчаються в Університеті Палацького, я вивчила нові слова чеською мовою. Мені сподобався Університет Палацького, у якому ми були на лекціях. Сподваюся колись побувати там ще раз. Також ми відвідували різні цікаві місця в Оломоуці та в Празі. Була гарна екскурсія в Оломоуці, завдяки якій ми знаємо історію міста та її культурних памʼяток. Мені дуже сподобався Національний музей у Празі, було дуже пізнавально. Загалом ми із цих днів взяли максимум, це був дуже приємний досвід та багато спогадів. Атмосфера на цьому проєкті була дуже класна і комфортна. Я дякую організаторам та всім учасникам за ці незабутні дні!».

Анна Мазурек (гр. ФППА-24): «Я в захваті від поїздки до Чехії, яку оргарізувала Світлана Войталюк. Це був унікальний досвід, який подарував масу вражень, позитивних емоцій та сильно поповнив мої знання.

Це моя перша поїздка за кордон від університету, і перш за все, мені сподобалась організація, яка була на вищому рівні. Ми відвідали Карлів міст, Празький Град, Староміську площу, відчуваючи неймовірну атмосферу середньовіччя. Також мали можливість дізнатися більше історичних фактів про вулиці та споруди Праги.

Особливо мені запам’яталася тепла і доброзичлива атмосфера. Чеські та польські колеги були привітними й відкритими до спілкування. Також ця поїздка посприяла покращенню знання англійської та польської мови і навіть невеликому вивченню орнітології, адже поїздка була спрямована на аналіз та дослідження спільних видів птахів.

Загалом, ця поїздка стала для мене не тільки можливістю розширити знання, а й надихнула на нові звершення. Я повернулась додому, повна натхнення, ідей і вдячності за цей чудовий досвід».

Анна Кучернюк (гр. ФППА-24): «Насамперед хочу подякувати всім за таку чудову поїздку. Окремо дякую пані Світлані за організацію і турботу про нас в іншій країні.

Дорога в той бік була не дуже комфортна через перевізників. Ми затрималися в дорозі і вже не встигали йти за програмою. Тому одразу по приїзді ми поїхали обідати і пішли на лекції, це було так собі, чесно. На наступний день мали дуже смачний сніданок і прогулянку містом, це були чудові емоції. Також відвідала лекції, де дізналася багато нового про птахів. У понеділок ми вже мали екскурсію в Празі. Це були незабутні емоції, але ми мали всього 5 годин, тому цього було замало, щоб оглянути все.

Ну а вже у вівторок ми так само поснідали, зібралися на лекції і останню прогулянку містом. Увечері вже був автобус і ми вирушили додому.

Ця поїздка запам’ятається надовго. А також ми продовжуємо роботу над створенням словника».

Софія Семенчук (гр. СОБ-22): «Проект «Study of common ornithological species of Ukraine, Poland and Czech Republic», у якому я взяла участь, був неймовірно цікавим і корисним досвідом. Проект проходив у місті Оломоуц (Чехія), і став чудовою можливістю поглибити знання з орнітології та культурології.

Одним із важливих аспектів програми були екскурсії. Ми відвідали як історичний Оломоуц, так і столицю Чехії – Прагу. Це дозволило нам не тільки краще зрозуміти орнітологічну ситуацію в регіоні, але й зануритися в історію та культуру Чехії. Проживання в готелі було комфортним.

Загалом, цей проект був незабутнім досвідом, який не тільки розширив мої знання в галузі орнітології, але й дав змогу завести нові знайомства та дізнатися більше про культуру Чехії».

Анастасія Халецька (гр. СОП-21): «Практика, яка відбулася в Чехії, залишила надзвичайно приємні й цінні враження. Ми мали чудову можливість попрацювати над унікальним орнітологічним проектом – укладенням першого чесько-польсько-українського словника, заснованого на дослідженнях птахів. Ми співпрацювали з колегами з Польщі, що дозволило не лише глибше зануритися в дослідницьку роботу, але й краще зрозуміти особливості польської культури і наукових підходів. Це значно розширило наші горизонти й сприяло створенню професійних зв’язків.

Окрім наукової роботи, нам пощастило відвідати Прагу – одне з найкрасивіших міст Європи. Прогулянки історичними вулицями, знайомство з архітектурними пам’ятками та унікальна атмосфера міста стали ідеальним завершенням цієї насиченої та продуктивної практики.

Цей досвід не тільки збагатив нас новими знаннями, але й дав можливість відчути себе частиною міжнародної наукової спільноти, відкритої до співпраці та культурного обміну».

Ткачук Марʼяна (гр. ЕКОЛ-23): «Програма «Study of common ornithological species of Ukraine, Poland and the Czech Republic» дуже вплинула на мене. Я маю чудові враження,оскільки дізналася про Оломоуц більше. Мені сподобалися лекції в університеті. Я почула багато цікавого, більше дізналася про культуру і птахів Чехії та Польщі. Все було чудово!».

Каріна Візовська (гр. ФППА-23): «Участь у проєкті «Study of common ornithological species of Ukraine, Poland and Czech Republic» стала для мене цінним і незабутнім досвідом. Як польський філолог, я отримала унікальну можливість поєднати свої знання з новою для мене сферою – орнітологією. Робота над створенням орнітологічного словника спільних видів птахів України, Польщі та Чехії стала важливою частиною моєї участі в проєкті. Це дозволило мені по-новому поглянути на мою професію і зрозуміти, наскільки корисною може бути співпраця між різними дисциплінами.

Особливо цікавими були організовані екскурсії в Оломоуці та Празі. Я вперше побувала в цих містах, і мені було надзвичайно цікаво дізнатися про їхню багату історію. Оломоуц із його унікальною архітектурою та культурною спадщиною справив на мене глибоке враження, а історична екскурсія дала змогу заглибитися в минуле цього старовинного міста, відкрити для себе його унікальну атмосферу і дізнатися більше про зв’язок культури з природою. Справжнім відкриттям стало для мене відвідування Національного музею в Празі. Колекція музею та експозиції, присвячені природі, дали змогу побачити, якою важливою є робота щодо збереження для майбутніх поколінь та вивчення живих видів.

Проєкт був надзвичайно добре організований, і я вдячна організаторам за таку чудову можливість. Окрім пізнавального досвіду, це була ще й нагода налагодити зв’язки з представниками інших країн та обмінятися знаннями й досвідом у міжкультурному середовищі. Особисто для мене було цінним не лише розширення професійних горизонтів, а й особистий розвиток, адже я навчилася більше працювати в команді, вивчала специфічну термінологію, яка корисна для мого професійного зростання, і відчувала себе частиною великої міжнародної спільноти. Цей проєкт надихнув мене на подальший розвиток, і я дуже сподіваюся на можливість брати участь у подібних ініціативах у майбутньому».

Надія Коваль (гр. ЕКОЛ-22) «Проєкт «Study of Common Ornithological Species of Ukraine, Poland, and Czech Republic» став для мене чудовою можливістю поєднати навчання, дослідження та обмін. Ми розпочали нашу подорож в Оломоуці, де проводили лекції тіа практичні заняття в університеті, а також мали змогу здійснити захопливу екскурсію до Праги.

Окрім теоретичних лекцій, ми проводили облік птахів у природних умовах, що дозволило на практиці закріпити отримані знання й навички. Спільні дослідження і спостереження об’єднали нас, і я знайшла нових друзів, а також дізналася багато нового про підходи до вивчення природи в цих країнах. Цей проєкт став незабутньою частиною мого навчання і надихнув мене на подальші дослідження в галузі орнітології!».

Hanna Kotowska (nauczycielka z Polsks): «Projekt, w którym uczestniczyłam zapamiętam na długo. To cudowna nowa  przygoda, która mnie rozwinęła. Poznałam wielu wspaniałych ludzi. Poprzez rozmowę i uczestniczenie w prezentacjach, przekazałam moim nowym znajomym, informacje o moim kraju oraz szkole. Zwiedzałam   Piękne Miasta Czech oraz próbowałam pysznych potraw Czeskich. Miałam możliwość też uczestniczyć w wideokonferencji na temat ptaków. Bardzo mi się podobał ten projekt. Mam nadzieję że kiedyś jeszcze się wszyscy spotkamy».

Від імені студентів Хмельницького національного університету та учнів ІІ Liceum Ogólnokształcące z Oddzialami Integracyjnymi im. K. K. Baczynskiego  хочемо висловити щиру подяку організаторам – студентам Palacký University Olomouc та Уляні Холодовій – за теплий прийом і чудову організацію проєкту «Study of Common Ornithological Species of Ukraine, Poland, and Czech Republic». Ваша гостинність, професіоналізм і відданість справі зробили цей проєкт не лише можливим, а й надзвичайно успішним. Ми цінуємо ваші зусилля і з нетерпінням чекаємо на подальшу співпрацю. Дякуємо за вашу підтримку і натхнення! І найважливіше – учасниками проєкту було сформовано програму спільних стратегічних досліджень, обміну результатами моніторингу та обліку орнітологічних видів із метою досягнення цілей сталого розвитку на досліджуваних територіях.

Світлана Войталюк, старший викладач кафедри слов’янської
філології,
Андрій Дячук, доцент кафедри екології та біологічної освіти