Гостьові лекції є важливим складником освітнього процесу, що сприяє поглибленню професійної підготовки здобувачів вищої освіти. На кафедрі слов’янської філології Хмельницького національного університету організація таких заходів набула системного характеру та перетворилася на сталі традиції академічної співпраці з відомими науковцями та практиками галузі. Зокрема, протягом останніх років на кафедрі проведено понад 150 гостьових лекцій, зміст яких відповідає актуальним запитам освітніх програм і спрямований на формування фахових компетентностей студентів.
12 травня 2025 року відбулася гостьова лекція з кандидатом філологічних наук, доцентом, доцентом кафедри слов’янської філології Запорізького національного університету Кирилом Тарасенком.

Учасниками зустрічі були студенти-полоністи (бакалаврат і магістратура) освітньо-професійних програм кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету: «Середня освіта (Мови і літератури (польська, українська))», «Польська мова і література, друга мова – англійська», «Філологія. Слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська». Також до зустрічі доєдналися здобувачі інших українських ЗВО, зокрема студенти-філологи та студенти-полоністи Запорізького національного університету, Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, Житомирського державного університету імені Івана Франка та Криворізького державного педагогічного університету.
За організацію студентів до участі у гостьовій лекції дякуємо кандидату філологічних наук, доценту, доценту кафедри української мови та літератури Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Валентині Крищук; кандидату філологічних наук, доценту кафедри української та зарубіжної літератур і методик їх викладання Житомирського державного університету імені Івана Франка Вікторії Білявській; кандидату філологічних наук, доценту Криворізького державного педагогічного університету (і нашій випускниці-магістру (групаФППмз-21)) Наталі Шармановій. Участь у заході взяли і викладачі кафедри слов’янської філології ХНУ. Модератором зустрічі стала доктор філософії, старший викладач кафедри слов’янської філології Тетяна Мороз.

Пан Кирило є фахівцем у сфері історії англійської літератури, зокрема ренесансознавства; автором понад 75 наукових праць; членом громадської організації викладачів англійської мови “ТІСОЛ-Україна» (TESOL Ukraine), міжнародної філії TESOL.
Серед наукових інтересів: германістика, полоністика, історія зарубіжної літератури, перекладознавство, методика викладання іноземних мов.
Шановний спікер підготував доповідь на цікаву для філологів тему, пов’язану з одним із найважливіших періодів в історії англомовної літератури – «Провідні жанри та ключові персоналії англійської ренесансної прози». Як відомо, доба Відродження була жанрово розмаїтою та характеризувалася появою знакових фігур, які вплинули на подальший розвиток художньої прози.


Під час свого виступу, пан Кирило зосередив увагу на висвітленні основних аспектів вивчення англійсько-ренесансної прози. Доповідач розповів здобувачам вищої освіти про англійський пізньоренесансний роман як історико-літературне явище, а також про англійський ренесансний памфлет та ренесансний джест як жанрові моделі.

Доповідь була надзвичайно цікавою, пізнавальною, інформативною, змістовною та водночас доступною для кожного. Запропонований матеріал став важливим доповненням до навчального процесу та джерелом наукового натхнення для здобувачів вищої освіти.
Свідченням цього стали численні позитивні відгуки учасників зустрічі. Наведемо декілька з них:

«Лекція допомогла поглянути на англійську ренесансну літературу не лише як на набір текстів, а як на культурне явище з глибоким змістом. Особливо мене зацікавив жанр джесту, ніколи раніше про нього не чула» − студентка 3-го року навчання групи СОП-22-1 Катерина Українець.
«Дуже цінно, що пан Кирило складний матеріал подав доступно, із прикладами та історичним контекстом. Нарешті зрозуміла, чим памфлет відрізняється від інших жанрів!» − студентка 3-го року навчання групи СОП-22-1 Софія Галкіна.
«Лекція пана Кирила була надзвичайно інформативною. Особливо вразив підхід до аналізу англійської ренесансної прози як багатошарового явища, у якому поєднуються естетика, історичний контекст і суспільні ідеї доби. Завдяки вдалому структуруванню матеріалу та яскравим прикладам із текстів, стало зрозуміло, як розвивався пізньоренесансний роман, у чому особливість памфлетів тієї епохи та яку роль у формуванні читацького досвіду відігравав джест. Було дуже цікаво дізнатися про ці жанрові моделі. Пан Кирило зумів пояснити складні речі доступною мовою, а також заохочував до роздумів і запитань. Після лекції залишилося відчуття, що я справді доторкнулася до живої літератури Ренесансу, а не просто прослухала теоретичний матеріал. Це була цінна і натхненна зустріч» − кандидат філологічних наук, доцент кафедри української та зарубіжної літератур і методик їх викладання Житомирського державного університету імені Івана Франка Вікторія Білявська.
«Гостьова лекція із паном Кирилом стала для мене справжнім відкриттям. Попри складність і багатогранність теми, подача матеріалу була надзвичайно зрозумілою й водночас глибокою. Вперше я побачила англійську ренесансну прозу не просто як частину літературного канону, а як живий, динамічний процес, що відображав культурні, соціальні й політичні реалії своєї доби. Окрема подяка за те, що спікер детально зупинився на таких, здавалося б, маловідомих жанрах, як джест і памфлет. Завдяки прикладам із текстів, ми змогли краще зрозуміти не лише їхню форму, а й функцію в тогочасному суспільстві. Атмосфера зустрічі була надзвичайно приємною − хоч це й була академічна лекція, вона відчувалася як захоплива подорож у світ англійського Ренесансу. Такі лекції мотивують до самостійного читання й подальшого дослідження теми. Щиро вдячна за можливість бути учасницею цього заходу!» − студентка 2-го року навчання групи ФППА-23-1 Юля Фрейман.
Після виступу зі словами вдячності до пана Кирила звернулися декан гуманітарно-педагогічного факультету Хмельницького національного університету, кандидат педагогічних наук, доцент Неля Подлевська та завідувач кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету, кандидат філологічних наук, доцент Наталія Торчинська, які наголосили на важливості таких зустрічей для розширення академічного світогляду студентів та закцентували на високому професійному рівні лекції, глибині викладеного матеріалу, а також здатності спікера зробити складні літературні явища доступними й захопливими для молодої аудиторії.

Щиро дякуємо пану Кирилові за насичену доповідь, яка стала поштовхом для майбутніх досліджень. Сподіваємося на продовження нашої подальшої наукової співпраці!.
Тетяна Мороз, доктор філософії, старший викладач
кафедри слов’янської філології