12 червня 2025 року у Вроцлавському університеті відбулася Міжнародна студентсько-аспірантська конференція «Україна та Європа у першій чверті ХХІ ст.: гуманітарні дослідження покоління війни» під почесним патронатом Генерального консульства України у Вроцлаві.

Міжнародним партнером конференції стала кафедра слов’янської філології Хмельницького національного університету. Зауважимо, що співпраця між Вроцлавським університетом (Республіка Польща) та Хмельницьким національним університетом триває ще з 2021 року, коли кафедра слов’янської філології ХНУ провела Міжнародну конференцію «Міжкультурні комунікації у галузі освіти», однією із учасниць якої стала представниця Вроцлавського університету Сильвія Войтович-Маршал. У грудні 2021 року, на запрошення Вроцлавського університету, наші студенти-полоністи взяли участь у майстер-класах із перекладу, а у травні 2024 року стали активними учасниками VIII Міжнародної конференції молодих учених «Міждисциплінарно про Україну у Вроцлавському університеті».




Тема конференції є центральною для осмислення сучасних викликів, трансформацій та майбутнього розвитку українського та польського суспільств, оскільки змога спільно аналізувати наслідки та виміри війни з гуманітарного погляду є безцінною для формування об’єктивного бачення та пошуку ефективних шляхів подолання її впливу.
На секційних засіданнях серед доповідачів були доктор філософії, старший викладач кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету Тетяна Мороз; аспірантка групи ОПНасз-22-2 за спеціальністю 011 «Освiтнi, педагогiчнi науки», старший викладач кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету Світлана Войталюк, а також здобувачки вищої освіти другого (магістерського) рівня Хмельницького національного університету ОПП «Філологія. Слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська» Уляна Карапозюк та Анна Моргачова (науковий керівник – кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету Наталія Торчинська).

Викладач кафедри Тетяна Мороз виступила із доповіддю «Особливості освітнього процесу та академічної мобільності студентів у воєнний час: дистанційне навчання та нові форми взаємодії». Доповідачка ознайомила всіх учасників із трансформацією освітнього процесу в умовах війни; особливостями академічної мобільності студентства у воєнний час. Зокрема закцентувала на міжнародній мобільності студентів-полоністів кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету та їхній активній волонтерській діяльності.



Аспірантка і старший викладач кафедри Світлана Войталюк репрезентувала тему «Формування міжкультурної комунікативної компетентності майбутніх філологів-полоністів у контексті гуманітарної взаємодії Україна-ЄС». Учасниця схарактеризувала основні складники міжкультурної комунікативної компетентності, міжнародні проєкти у розвитку компетентності, зокрема розповіла про те, як на кафедрі слов’янської філології відбувається формування міжкультурної комунікативної компетентності. Також Світлана Войталюк запропонувала варіант тандем-навчання між українським та польським університетами.



Здобувачка вищої освіти другого «магістерського» рівня Хмельницького національного університету Анна Моргачова виступила із доповіддю «Мовні маркери втрати дому у збірці Павла Вишебаби «Тільки не питай мене про війну»». У доповіді магістрантка проаналізувала мовні маркери концепту втрата дому у поетичній збірці Павла Вишебаби «Тільки не питай мене про війну» й описала лексичні, синтаксичні та образні засоби, за допомогою яких автор передає глибину переживань, пов’язаних із фізичною та емоційною втратою рідного дому в умовах війни.
Аналізу вивчення власних назв (онімів) як засобів маніпуляції в інтернеті присвятила свою доповідь «Власні назви як засоби маніпуляції в інтернеті» здобувачка вищої освіти другого «магістерського» рівня Хмельницького національного університету Уляна Карапозюк. Магістрантка ознайомила учасників конференції з основними прихованими механізмами використання власних назв в інтернет-комунікації для маніпуляції громадською думкою; проаналізовала типові стратегії, за допомогою яких оніми стають інструментом впливу на сприйняття інформації та формування бажаних наративів у цифровому просторі.

Конференція стала надзвичайно плідною платформою для обміну досвідом, ідеями та науковими напрацюваннями між молодими дослідниками. Такі наукові заходи сприяють подальшому зміцненню академічного діалогу та розвитку міжнародної співпраці, а також дають змогу спільно працювати над важливими та актуальними питаннями щодо гуманітарних досліджень покоління повномасштабної російсько-української війни.
Щиро дякуємо організаторам студентсько-аспірантської конференції за змогу доєднатися молодим науковцям кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету. Пишаємося нашим партнерством із Вроцлавським університетом, яке відображається у спільних проєктах та програмах академічної мобільності студентів-полоністів тощо.
Сподіваємо на успішне продовження нашої міжнародної співпраці!
Тетяна Мороз, доктор філософії, старший викладач
кафедри слов’янської філології