15 листопада 2014 року кафедра слов’янської філології Хмельницького національного університету стала організатором проведення Всеукраїнського диктанту з польської мови у Хмельницькій області.
Захід, зініційований Фундацією «Wolność i Demokracja», проводився у рамках міжнародного проекту «Biało-Czerwone ABC (програма підтримки навчання польської мови в Україні)», що реалізується через конкурс «Співпраця з Польщею і поляками за кордоном у 2014 році», фінансується коштами Міністерства закордонних справ Польщі та приурочений до Дня незалежності Польщі.
У заході взяли участь 320 учасників – учні загальноосвітніх шкіл (які вивчають польську мову) Хмельницької області, студенти спеціальності «Філологія. Переклад (польська, російська мови)» ХНУ та усі охочі, що вивчають і знають польську мову.
День розпочався із реєстрації учасників заходу о 10.30.
Після реєстрації (о 12.00) відбулося урочисте відкриття заходу, у якому брали участь і виступили з вітальним словом: проректор з міжнародних зв’язків ХНУ, професор Микола Йохна, директор Українсько-польського центру, професор Юрій Шалапко, декан гуманітарно-педагогічного факультету, доцент Людмила Станіславова, завідувач кафедри слов’янської філології, доцент Неля Подлевська, старший викладач кафедри, голова спілки учителів польської мови м. Хмельницького Юлія Серкова, кандидат теологічних наук Ірина Сашко. В урочистостях брали участь викладачі кафедри слов’янської філології ХНУ, учителі польської мови ЗНЗ Хмельницької області, студенти, учні. Вступна концертна програма розпочалася неофіційним гімном Польщі «Рота», який виконували учні загальноосвітніх шкіл м. Хмельницького, звучали поезії польською мовою у виконанні учнів Технологічного багатопрофільного ліцею ім. А. Мазура. Кандидат теологічних наук Ірина Сашко зробила коротку доповідь про історичні події Польщі 1937-1938 рр. Ця частина заходу була завершена підспівуванням залу солістам виконання пісні «Гей, соколи», що налаштувало учасників заходу на позитивний лад і успішне написання диктанту.
Після урочистого відкриття заходу учасники були поділені на дві групи (у двох лекційних аудиторіях) для написання диктанту з польської мови, конверти з яким були відкриті в аудиторіях при учасниках заходу. Диктант з польської мови читали старші викладачі кафедри слов’янської філології Юлія Серкова та Ірина Сашко.
По закінченні написання диктанту усі роботи учасників заходу були зашифровані та передані на перевірку учителям і викладачам польської мови.
Поки йшла перевірка робіт, в актовій залі знову зібралися учасники заходу, для яких зусиллями гуманітарно-педагогічного факультету Хмельницького національного університету було підготовлено концертну програму, ведучими якої були: магістр спеціальності «ФУМ» Яна Лиса та студент спеціальності «ФПР» Андрій Вараниця, який вів програму польською мовою. Тут звучали пісенні номери українською та польською мовами, було зроблено відеопрезентації філологічних спеціальностей факультету.
Із профорієнтаційною інформацією про спеціальності Хмельницького національного університету, про можливості і розвиток університету виступив проректор з науково-педагогічної роботи Олег Шинкарук, а про міжнародну діяльність, що ведеться в університеті, розповів проректор з міжнародних зв’язків Микола Йохна, із спеціальностями гуманітарно-педагогічного факультету ознайомила декан факультету Людмила Станіславова, запросивши на навчання майбутніх абітурієнтів.
До речі, з самого ранку студентки групи «ФУМ-13» Ставінога Ольга та Мільчановська Ліана знімали відеофільм про сам захід, провівши опитування учасників, викладачів про сам захід, про ставлення до вивчення польської та української мов, про міжнародні проекти тощо. На завершення заходу був показаний змонтований студентками фільм про день 15 листопада у Хмельницькому національному університеті. Усі охочі зможуть переглянути його за адресою: https://www.facebook.com/profile.php?id=100000419848628
Досить цікавим і позитивним видалося нагородження переможців заходу: тут були нагороджені і наймолодший учасник, і найстарший, і переможці за номінаціями 1, 2, 3 місце, і учителі польської мови. Нагороджувалися грамотами, цінними подарунками, навчально-методичною літературою.
Досить приємно нагороджувати ще «вчорашніх» наших студентів, а сьогодні уже учителів польської мови: Марію Терлецьку (Хмельницька загальноосвітна школа з поглибленим вивченням польської мови № 20), Ірину Міщук (Хмельницький технологічний багатопрофільний ліцей ім. А. Мазура), Тетяну Поліщук (Летичівський НВК №2 I-III ступенів-гімназія).
Загалом, усі учасники заходу дякували за гарну організацію проведеного заходу, за розвиток польської мови на Поділлі, за створене бажання навчатися у Хмельницькому національному університеті.
Тож запрошуємо усіх охочих розширювати свої знання, розвивати вміння і навички з польської мови до навчання на спеціальності «Філологія. Переклад (польська, російська мови)» у Хмельницькому національному університеті!
Завідувач кафедри слов’янської філології
Неля Подлевська