На сайті кафедри слов’янської філології створена рубрика для наших здобувачів освіти «Неформальна освіта»: https://ksf.khmnu.edu.ua/neformalna-osvita/, у якій розміщені активні покликання на різноманітні навчальні сайти (українські, польські), що дають можливість участі у підвищенні кваліфікації, обміні досвідом, вивченні іноземної мови (підвищення її рівня), отриманні сертифікатів про підтвердження участі у заходах тощо.
Одним із навчальних сайтів є «На Урок»: https://naurok.com.ua/. Освітній портал «На Урок» сьогодні набув особливої популярності серед викладачів, учителів-практиків, учнів та студентів, які можуть отримувати якісні знання в цікавому форматі, незалежно від їхнього місця проживання. Водночас він створює необмежені можливості для обміну досвідом між освітянами.
Власними напрацюваннями поділилася і магістрантка спеціальності «Філологія. Слов’янські мови і літератури (переклад включно), перша – польська», вчителька історії і польської мови Ліцею зі структурним підрозділом гімназії № 6 Покровської міської ради Донецької області Юлія Колеснікова.
Юлія Колеснікова розробила навчальні матеріали (презентації) з польської мови та подала їх для опублікування на сайті освітнього проєкту «На Урок», якими може скористатися уся зацікавлена аудиторія. Цінність поданого матеріалу полягає в тому, що він є інтегрованим – граматичні теми базуються на основі тематичних текстів про здобуття Польщею незалежності, про роль і внесок Ю. Пілсудського в історію Польщі міжвоєнного періоду, а також на прикладі тексту про відзначення Дня Землі. У презентаціях є ментальні мапи, що можуть бути предметом обговорення на заняттях і відпрацювання розмовних навичок, також запропоновано граматичні та фонетичні розминки, робота з текстом. Поданий матеріал можна використовувати на уроках в ЗЗСО, під час лекційних та практичних занять у ЗВО, при проведенні факультативних та індивідуальних занять.
Така робота для пані Юлії уже стала систематичною і вчергове на сайті освітнього проєкту «На урок» було опубліковано навчальні матеріали (презентації) для уроків польської мови.
Презентація «День захисту дітей. Урок-тренінг з розмовної польської мови» розрахована на віпрацювання розмовних навичок із польської мови. Лексична тема подана на основі відповідних текстів різного роду: вірші, прозовий текст, афоризми тощо. Є вправи по роботі з текстом, його перекладом, бесідою щодо змісту. Граматична тема подана на основі висловлювань власної думки і закріплена на прикладі поданих текстів. Методична цінність розробки в тому, що вона має інтегрований характер, містить елементи морально-етичного виховання підлітків.
Ще одна презентація присвячена загальному ознайомленню з темою «Зима як пора року». Матеріал можна використовувати і як елемент уроку, і як конструктор до всього заняття в цілому. Є завдання на збагачення лексичного запасу. Також є робота з ментальною мапою. Поданий вірш про зиму, який можна задати для вивчення напам`ять, для відпрацювання навичок виразного читання. Презентація відкривається міні-бесідою на повторення, яку можна провести як польською, так і українською мовою, а також – як приклад діалогу. Всі завдання у презентації є функціонально дієвими (можна використовувати як індивідуальні форми роботи, так і групові).
Хочемо зазначити, що така робота сприяє не лише підвищенню рівня кваліфікації вчителя польської мови, сприяє обміну досвідом між педагогічною спільнотою, а й у процесі навчання пані Юлії на другому (магістерському) рівні вищої освіти є можливість перезарахування опрацьованого матеріалу (зазначеного у сертифікатах) під час вивчення дисциплін методичного спрямування, зокрема «Методика викладання польської мови і літератури у ЗО», «Орфографічний практикум з польської мови» (вибіркова дисципліна), «Сучасний урок української мови» (вибіркова дисципліна). Тож досвід Юлії Колеснікової не поодинокий на кафедрі слов’янської філології, а має систематичний характер і в інших здобувачів освіти, які прагнуть професійного вдосконалення.
Інформація кафедри слов’янської філології