У Хмельницькому національному університеті з 3 до 7 лютого 2020 року було проведено курси підвищення кваліфікації викладачів університету за програмою «Педагогічна майстерність», організовані Центром післядипломної освіти.
Мета заходу – ознайомлення з новими організаційними та освітніми особливостями навчального процесуу ЗВО, інноваційними методиками та технологіями навчання і викладання. Викладачі університету мали змогу прослухати лекції, взяти участь у майстер-класах та семінарах.
У числі спікерів виступили викладачі кафедри слов’янської філології: кандидат педагогічних наук, доцент Неля Володимирівна Подлевська і кандидат філологічних наук, доцент Людмила Леонідівна Станіславова.
Подлевська Н. В. прочитала лекцію на тему «Культура спілкування викладача ЗВО як складник його професіограми». У викладі матеріалу лектор зосередила увагу слухачів на ролі спілкування в житті людини, на поняттях «культура мови», «культура мовлення», «культура поведінки» як складниках поняття «культура спілкування», а також культурі спілкування як складника професійної діяльності викладача закладу вищої освіти. Подлевська Н. В. ознайомила присутніх із видами, функціями та особливостями спілкування, звернувши увагу не лише на вербальні, а й роль невербальних засобів спілкування, а також гендерні аспекти професійного спілкування. Під час заняття було проведено тренінг з грамотності (робота з картками, слайдами: виправлення мовних, мовленнєвих помилок; знаходження літературних відповідників до сленгової студентської лексики тощо), усі присутні були ознайомлені із новими правилами українського правопису-2019 та отримали контрольні матеріали з метою виявлення та усунення помилок у власному мовленні. Подлевська Н.В. запропонувала ознайомитися із відеоматеріалами, які можуть бути тренуванням у набутті навичок грамотності, – це експрес-уроки з культури мови доцента Олександра Авраменка, уривки з передач «Рідна мова», що стосуються мовленнєвого етикету, доцента Нелі Подлевської, матеріали ведучих програм телебачення: Анатолія Васяновича, Ольги Демідко, Аліни Косаревої, а також звернула увагу на виставку спеціальної літератури, за якою можна удосконалювати власний рівень культури спілкування. Весь цей матеріал є підготовкою до сприйняття матеріалу, що стосується культури спілкування викладача, етики спілкування викладача зі студентами, визначено основні вимоги до формування мовної особистості викладача ЗВО, з’ясовано умови успіху професійного спілкування і культурного рівня викладача.
Необхідний додатковий матеріал чи консультацію з питань культури мовлення та спілкування завжди можна отримати у доцента Подлевської Н.В.
Тема занять Л. Л. Станіславової – «IT-супровід освітнього процесу».
Викладач кафедри слов’янської філології розповіла про свій досвід використання IT-технологій у проведенні лекційних і практичних занять. Зокрема, про Інтернет-сервіси, які можна застосовувати для візуалізації навчального матеріалу, для різних видів опитування, для створення інтерактивних вправ, інфографіки, про особливості створення і використання відео у ході викладання навчального матеріалу. Слухачі курсів підвищення кваліфікації отримали можливість апробувати сервіси Kahoot, Sokrative, Online Test Pad, ознайомилися з їх функціоналом. Станіславова Л. Л. продемонструвала приклади власних вправ і завдань, створених із використанням різноманітних Інтернет-сервісів. Ці приклади, окремі шаблони завдань викладено у MOODLE ХНУ на сторінці курсу «Інформаційно-інноваційні технології у навчальному процесі», розміщеному серед інших курсів Центру підвищення кваліфікації, післядипломної освіти. Усі охочі й надалі можуть звертатися до матеріалів занять Л. Л. Станіславової, використовувати її досвід у власній навчальній діяльності.
Детальніша інформація на сайті університету: khnu.km.ua/root/page.aspx?l=0&r=8&p=27080
Інформація кафедри слов’янської філології