«Чарівним шляхом з польською мовою у горах Свентокшиських» (студентський огляд)

Мабуть, кожна людина любить подорожувати. Пізнавати нові культури, відкривати нові краєвиди і просто насолоджуватися духом свободи. І ми не виняток. Наша подорож до м. Кельце (Польща) була жаданою та хвилюючою.

Для декого навіть першою в житті поїздкою за кордон. Стрес теж брав своє, адже польську мову більшість студентів вивчають тільки два місяці. Проте всі, без винятку, були натхненні новими пригодами і знайомством з новим етносом.

У день подорожі всі були схвильовані і задоволені, що, нарешті, ми дочекалися. Боялися, що будемо довго стояти на кордоні, але вся процедура зайняла небагато часу. І ось вже на виїзді до центральної траси, а згодом і до нашого місця призначення, щастя не можна було описати словами. Усі сиділи з посмішками і з відкритими до нових звершень серцями. Нас зустріли вночі у місті Кельце і посадили в таксі, де відбулися перші мовні практики з носіями польської мови, – з водіями. Згодом нас поселили у готель і ми, зробивши вечірню рутину, відправилися у царство Морфея.

Наступний ранок зустрів нас невимовно гарним світанком і небо було несамовито чарівним, з ніжними переходами бузкового у рожевий, а далі у помаранчевий. Вдалині виднілися гори, прикриті густим туманом, і сонне місто тільки почало пробуджуватися. Першим, що вкрало наше серце, був світанок.

Після смачного сніданку у нас була екскурсія до музею, який одночасно був галереєю і виставкою рідкісних моделей машин. У нас був час все роздивитися і, повірте, дарма ми його не гаяли. Соціальні мережі згодом були переповнені новими фотографіями. Згодом ми відправилися на зустріч з акторкою на уроки сценічного мистецтва. Ми відкривали себе, грали в імпровізаціях та намагалися вийти із зони комфорту. Настільки все було комфортно та енергійно, що по закінченню ми просто були виснажені і втомлені. Але ще довго потім обговорювали це заняття і багато взяли для роздумів.

Наступного дня ми пішли в гори, де відкривався просто розкішний вигляд на все місто. З погодою нам пощастило, і все, що ми бачили, було освітлене сонцем. Серце просто пропускало ритмічні удари від такої краси.

Світлин, як ви могли здогадатися, було вдосталь. Після ситного обіду у нас була екскурсія по місту з цікавим гідом, у ролі якого виступив працівник міського уряду. Стільки всього нового ми дізналися про Кельце, побачили на власні очі та відчули ногами, адже проходили в загальному двадцять чотири з половиною кілометри. Заключною нотою нашого дня була зустріч з головним редактором журналу «Made іn Swiętokrzyskie» – Монікою Росмановською. Вона відповідала на наші запитання, розказувала про всі «підводні камені» роботи журналіста, а також основи редакторської справи. Це був гарний досвід і привід подумати про все почуте й обговорене. Після вечері й по поверненню до нашого готелю ми були стомлені, але щасливі, що є частиною такого неймовірного проекту.

Наступний день розпочався зі смачного сніданку і поїздки до «Технологічного парку» на розмову з управляючою центром. Це було коротке введення в структуру бізнесу, про процес пошуку спонсорів і створення цікавих проектів. Згодом нас відвели до «Енергетичного центру науки», де ми могли випробувати різні винаходи, засновані на законах фізики. Це було дуже весело та пізнавально. Після обіду ми відправилися до музею, де для нас був запланований мистецький майстер-клас із дизайну. Власне, ми мали придумати логотип, який би описував нашу подорож, а найкращий, на думку нашої громади, буде надрукований на футболках. У результаті виграв проект з логотипом «Open your mind, eyes and find yourself». Адже сенс цих слів криється у пізнанні себе в процесі подорожі, бути відкритим до нових можливостей і досвіду, а також відкривати свої очі і бачити красу, що нас оточує, як ми і робили протягом усієї подорожі. Робота над цим проектом була корисною для кожного. По-перше, ми відкривали у собі нові грані креативу, слухали думки інших людей і просто отримували задоволення від того, що робили.

Тиждень підходив до кінця, але у нас був передостанній насичений день. Після сніданку ми відправилися до Національного музею, в якому нам розказали і показали усе, що було пов’язане з Польщею. Було цікаво дізнаватися нові деталі з історії і дивитися на картини, які мають неабияку важливість. Після обіду ми поїхали до геологічного музею, що розташувався за містом. Цей центр був оснащений новітніми технологіями, все було надзвичайно кольорове, цікаве і захоплююче. Кожна доба у періоді розвитку планети мала особливий клімат і його мешканців, деколи дивних, але унікальних. А наприкінці нашої екскурсії ми відправилися у турбіну, таку оснащену технологіями 5D кімнату. В ній нам показали фільм про геологічний склад планети Земля, оснащений спецефектами та чудовою графікою. Потім нас вивели на обрій, від якого ми усі затамували подих. Це неймовірне почуття, коли вітер розвіює волосся, сонце світить в обличчя, а за крок – величезний спуск. Така легкість і свобода окутує тіло і такий штиль у думках… Відчуття, яке не передати словами. Ми щасливці, що змогли побувати у такому неймовірному місці.

Останній день зустрів нас таким же гарним світанком, смачним сніданком, але усі учасники цього проекту були сумні, адже прийшов час від’їзду. Нам дали вільний час, щоб сходити в торгівельні центри – придбати сувенірів та смаколиків. Ніхто не хотів їхати назад. Вся команда здружилася, кожний знайшов у чомусь себе і було так добре на душі. Потім нам роздали наші сертифікати учасників проекту і в подяку ми заспівали організаторам, пану Кшиштофу і пані Єві, – пісню, над створенням якої ми працювали весь попередній вечір. Це розчулило всіх і кожний залишися з приємними думками та спогадами у серці.

У підсумку хочемо сказати, що ця подорож була просто прекрасною.

Стільки нової інформації, досвіду, а головне – тепла і любові, скільки ми відчули протягом цієї поїздки, не можна передати словами. Це було щось неймовірне. І ми хочемо висловити вдячність кафедрі слов’янської філології Хмельницького національного університету та Товариству «Інтеграція Європа-Схід» за те, що дали таку можливість – у перші місяці навчання на спеціальності «Філологія. Слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська» відвідати Польщу, поспілкуватися з носіями мови, побачити традиції та культуру народу, мову якого вивчаємо, і взяти участь у такому крутому міжнародному українсько-польському проекті!

Дякуємо!

З повагою, група ФПП-18-1