21 травня 2025 року доктор філософії, старший викладач кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету Тетяна Мороз на запрошення кандидата філологічних наук, доцента, доцента кафедри слов’янської філології Запорізького національного університету Кирила Тарасенка прочитала лекцію «Przysłowia jako odzwierciedlenie językowego obrazu świata» для здобувачів вищої освіти Запорізького національного університету (бакалаврат і магістратура) освітньо-професійної програми «Переклад і міжкультурні комунікації».


Серед слухачів були і здобувачі вищої освіти кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету ОПП «Середня освіта (Мови і літератури (польська, українська))», «Польська мова і література, друга мова – англійська», «Філологія. Слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська» та магістри-випускники попередніх років (Аліна Лясковська, Наталя Шарманова), які є безпосередніми стейкхолдерами у розвитку полоністики. Також до зустрічі доєдналися і викладачі кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету, зокрема декан гуманітарно-педагогічного факультету, доцент кафедри слов’янської філології Неля Подлевська; завідувач кафедри слов’янської філології Наталія Торчинська і доцент кафедри слов’янської філології Людмила Станіславова.
Лекторка ознайомила всіх присутніх із новітнім у сучасній полоністиці дослідженням щодо історії виникнення пареміології як науки про прислів’я; розуміння терміна паремія у мовознавстві та семантичних особливостей польських прислів’їв і приказок.




Під час свого виступу спікер закцентувала на важливості вивчення прислів’їв та приказок, які є невід’ємною частиною світової премудрості. Зауважимо, що доповідь привернула увагу слухачів та викликала неабияке зацікавлення, про що свідчать схвальні слова та відгуки:
«Дуже корисною була тематична класифікація паремій – поділ на групи, пов’язані з образом людини та соціальною сферою, що дозволяє глибше зрозуміти, як прислів’я та приказки відображають ментальність і культурні цінності польського суспільства» (здобувачка вищої освіти другого (магістерського) рівня ЗНУ Жанна Тернова).
«Ще раз мала змогу упевнитись у тому, що прислів’я можуть трактуватись по-різному, і це залежить від сенсів, які вкладає кожна людина у їхній зміст, на якому феномені вона робить акцент, та яких культурних традицій дотримується» (здобувачка вищої освіти другого (магістерського) рівняЗНУ Оксана Грицук)
«Доповідь справила дуже позитивне враження. Особистий досвід перебування в польськомовному середовищі підтверджує актуальність теми, оскільки повсякденне спілкування часто насичене різноманітними прислів’ями та приказками. Лекція сприяла глибшому розумінню їхнього семантичного наповнення та контекстуального функціонування, що є цінним для практичного застосування мови» (здобувачка вищої освіти другого (магістерського) рівня ЗНУ Московченко Вікторія).
Усі присутні взяли активну участь в обговоренні почутого.

Зі словами вдячності виступила завідувач кафедри слов’янської філології Запорізького національного університету, доктор філологічних наук, професор Ірина Павленко. Професор зауважила, що для здобувачів освіти важливо чути досліджуваний матеріал мовою оригіналу (польською мовою), який є актуальним, інноваційним, а, найголовніше, що він має практичну значущість, тобто його можна використовувати під час вивчення навчальних дисциплін «Лексикологія польської мови», «Фразеологія польської мови» тощо. Також Ірина Павленко зазначила, що магістранти філологічного факультету Запорізького національного університету вперше ознайомилися з результатами досліджень Тетяни Мороз саме під час написання кваліфікаційних робіт, що водночас стало поштовхом до нових ідей.

На важливості співпраці для подальшого розвитку науково-освітнього потенціалу кафедр слов’янської філології Запорізького національного університету та Хмельницького національного університету наголосили декан гуманітарно-педагогічного факультету Хмельницького національного університету Неля Подлевська та завідувач кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету Наталія Торчинська. Зокрема, завідувач кафедри подякувала за увагу до Хмельницького національного університету та зауважила, що міжвишівська співпраця є запорукою ефективного обміну досвідом та реалізації спільних наукових проєктів, що дозволить розширити можливості для їхньої реалізації.

Щиро дякуємо колегам із Запорізького національного університету, зокрема доцентові Кирилові Тарасенку, за запрошення та організацію зустрічі, яка стала цінною платформою для обміну досвідом і налагодження міжкультурного діалогу.
Ми щиро раді нашій співпраці та висловлюємо надію на її подальший розвиток!
Детальніше про гостьову лекцію можна прочитати на сайті філологічного факультету Запорізького національного університету за покликанням https://sites.znu.edu.ua/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=65766&lang=ukr&news_code=studentiv-filologichnogo-fakultetu-poznajomili-z-novitnim-doslidzhennyam-polskikh-prisliv—yiv
Інформація кафедри слов’янської філології