2 грудня 2021 року у Хмельницькому національному університеті відбулася гостьова лекція зі вступу до мовознавства для студентів 1 курсу спеціальностей «Середня освіта. Мови і літератури (польська, українська)», «Філологія. Слов’янські мови і літератури (переклад включно), перша – польська», «Філологія. Українська мова і літератури», «Середня освіта. Українська мова і література», «Філологія. Прикладна лінгвістика», у якій разом із викладачем курсу, кандидатом філологічних наук, доцентом кафедри слов’янської філології Н. М. Торчинською взяла активну участь кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови та методики її навчання Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини В. О. Шиманська.
Дисципліна «Вступ до мовознавства» належить до обов’язкових у більшості освітніх програм, за якими навчаються студенти-філологи. Відповідно до Стандарту вищої освіти із зазначених спеціальностей ця дисципліна із-поміж низки компетенцій забезпечує здатність до пошуку, опрацювання та аналізу інформації з різних джерел; здатність і готовність удосконалювати й розвивати свій інтелектуальний і загальнокультурний рівень; здатність використовувати в професійній діяльності знання про мову як особливу знакову систему, її природу, функції, рівні; здатність використовувати досягнення сучасної науки в галузі теорії та історії; здатність інтерпретувати й зіставляти мовні явища, використовувати різні методи й методики аналізу текстів тощо.
Лекційний курс охоплює низку загальнолінгвістичних питань, які вивчаються протягом 1 семестру, коли здобувачі освіти знайомляться з лінгвістичною термінологією, структурою мови, суспільними функціями мови, походженням людської мови та письма, класифікаціями мов світу тощо, тобто відбувається процес їхньої підготовки до вивчення фундаментальних мовознавчих дисциплін на старших курсах.
Так, на лекції «Мова і письмо» студентам було запропоновано розглянути питання, пов’язані з причинами появи та історією розвитку письма, його різновидами, недоліками й перевагами (лектор Н. М. Торчинська).
Студенти брали активну участь у лекції, зокрема намагалися потрактувати різні види піктографічного й ідеографічного письма і робили відповідні висновки щодо розвитку й сучасного стану ідеографії та фонографії, якими послуговується людство сьогодні.
На причинах виникнення й типології окремих штучних мов закцентувала увагу студентів В. О. Шиманська, запропонувавши здобувачам освіти інформацію про особливості та причини створення таких штучних мов, як токіпона та сольресоль, що викликало особливий інтерес у слухачів.
Вважаємо, що гостьові лекції в умовах сучасної освіти та сучасних можливостей – це надзвичайно важливий досвід, яким варто обмінюватися, ділитися, пропагувати, бо саме така співпраця сприяє налагодженню співробітництва між закладами вищої освіти України та комунікації науковців.
Інформація кафедри слов’янської філології