Міжнародний день рідної мови – день, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26.10-17.11 1999 року у Парижі. Оскільки з 6 000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги (За матеріалами Вікіпедії).
Студенти спеціальності «Філологія. Переклад (польська, російська мови)» ще на завершення вивчення дисципліни «Вступ до слов’янської філології» першого семестру навчального року та готуючись до відзначення свята у лютому, зробили презентації власних доповідей і створили плакати-стіннівки про роль і значення кожної слов’янської мови для свого народу, об’єднавши усі під назвою заходу «Фестиваль слов’янських мов». Плакати розміщені біля кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету.
Кожна мисляча людина обов’язково усвідомлює, що, крім батьків, вона має ще чотири корені: рідна земля, рідна історія, рідна культура, рідна мова. Коли любиш і цінуєш своє коріння, тоді розумієш біль і любов всіх і всього, проймаєшся аналогічним почуттям до іншої землі, до іншої мови, до іншої історії, до іншої культури.
Шляхів до мовної досконалості безліч. Але всі вони починаються з любові до рідної мови, з бажання майстерно володіти нею, з відчуття власної відповідальності за її долю.
«Кожна мова – це продукт розумової діяльності багатьох поколінь народу. Чим вище підноситься суспільство, тим досконалішою стає його мова. І чим багатша мова, тим краще вона обслуговує суспільство і кожну людину зокрема. Немає кращих і гірших, вищих і нижчих мов. Але є мова рідного народу, яку не може замінити жодна інша» (І. Ющук).
Зберігаючи мову, ми зберігаємо власну душу, те світосприйняття і світорозуміння, що було закладене в нас природою.
Тож бережімо рідну мову, плекаймо її красу, пильнуймо її чистоту, цінуймо її багатство!
І дуже хочеться, щоб рідна мова була не тільки святом, а насущним хлібом на щодень …
Завідувач кафедри слов’янської філології
Неля Подлевська