Навчальна екскурсія «Слідами польської спадщини»

3 жовтня 2024 року студенти-полоністи, які навчаються на бакалаврських ОПП «Польська мова і література, друга мова – англійська», «Середня освіта (Мови і літератури (польська, українська))» та на магістерській ОПП «Філологія. Слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська», мали змогу побувати в замках і палацах Тернопілля. Ідейним натхненником та організатором поїздки стала старший викладач кафедри слов’янської філології Світлана Войталюк.

Першим відвідали Збаразький замок – фортифікаційна оборонна споруда в місті Збараж, який розташований на Замковій горі. Замок споруджено у 1626–1631 роках за проєктом італійського архітектора Вінченцо Скамоцці за ініціативи князів Збаразьких. Замок складається з палацу, казематних валів, чотирьох бастіонів та рову. По периметру замку розташовані каземати та в’їзна брама зі звідним мостом. Замок має Т-подібну форму.

У часи Визвольної війни фортеця пережила кілька облог козаків. У XVIII ст. фортеця стала власністю польських графів Потоцьких і практично втратила своє оборонне призначення. У середині ХІХ ст. в будівлі був цукровий завод, а 1896 р. він згорів. Сьогодні замок відреставрований і належить Національному заповіднику «Замки Тернопілля».

Потім відвідали замок у Вишнівці. 1640 року Ярема Вишневецький (державний та військовий діяч Речі Посполитої з руського князівського роду Вишневецьких, магнат) розпочав будівництво великого замку. Під час Другої світової війни палац зазнав руйнації. Щоправда, в радянській післявоєнний період його частково відреставрували та розмістили тут різноманітні служби Вишнівецького району. 2005 року він отримав статус Національного заповідника. З повним відновленням Вишневецького палацу пам’ятка займе своє вагоме місце в скарбниці культурної спадщини України. У різні часи комплекс відвідали такі відомі люди, як Тарас Шевченко, Оноре де Бальзак, Микола Костомаров, Петро І, Павло І, Іван Мазепа та ін.

Насамкінець відвідали місто Кременець.

А також обласний комунальний освітньо-культурний заклад літературно-меморіальний музей, присвячений життю та творчості польського поета і драматурга Юліуша Словацького в м. Кременець Тернопільської області. Заснований 2002 року, відкритий на міжнародному рівні 2004 року.

Студентам дуже сподобалася поїздка, про що й свідчать їхні відгуки.

Каріна Візовська (ФППА-23): «Сьогоднішня поїздка мені дуже сподобалася, вона була максимально корисною для нас, майбутніх полоністів, і ми весело провели час, тому щиро дякую за таку можливість!».

Дарина Жищинська (ФППА-23): «Мені дуже сподобалася поїздка. Кожне місце було по-своєму цікаве. Найбільше мені сподобався Збаразький замок. Крім пізнавальних екскурсій, ми ще весело провели час за кавою. Дякую Світлані Василівні за організацію!».

Юлія Фрейман (ФППА-23): «Мені дуже сподобалась ця поїздка. Це була чудова можливість, аби поринути в атмосферу минулих століть. Доторкнутися до того, до чого не всі можуть, – мистецтва. Походити місцинами, де провів своє дитинство Юліуш Словацький, а також більш детально дізнатися про його біографію, побачити, ймовірно, його картини».

Ольга Комарицька (ФППм-23): «Зараз перебуваю на практиці в ХНУ. Поїздкою дуже задоволена. Після вигорілих степів і посадок, які тягнуться вздовж доріг Дніпропетровської області (засуха, пожежі від збиття ворожих снарядів), я просто насолоджувалася фарбами осені. Плюс до цього почалось моє знайомство з замками і палацами Тернопілля. Дуже вдячна Вам, пані Світлано, за ваші зусилля в організації всіх бажаючих».

Іванна Панчук (ФППм-23): «Ця подорож була не тільки пізнавальною, але й незабутньою для кожного з нас. Пані Світлана змогла створити комфортну атмосферу, де навчання поєднувалося з приємними враженнями. Дякуємо за можливість розширити наші знання та отримати цінний досвід! Незабутні враження з поїздки».

Яніна Гуменюк (ФППм-23): «Ще бодай мить – і подих перехоплює. Ще зовсім трохи – і опиняюся вже в зовсім іншому вимірі чи сторіччі, що не схоже на сьогодення, в якому мчать машини автострадою та в ніс б’є пилюка. Душа переноситься в розкішні палаци, де грає в пасьянс із князями Збаразькими, танцює на балу із таємничим гостем Міхала-Томаша Вишневецького та Теклі-Ружі Радзивілл, а також неодмінно стає однією із муз Юліуша Словацького (знаючи, що завжди залишиться в житті польського поета лише музою, бо серце віддано іншому: тому, з ким не возз’єднатися у просторі та часі). Все це лише приємне та казкове марево, яке навіялось мені, коли я переступала пороги Збаразького замку, Вишнівецького палацу та будинку-музею Юліуша Словацького. Сотня кілометрів дороги – але воно того варте, щоб відчути дух минулого. Дякую тобі, кафедро слов’янської філології (в особі старшого викладача Світлани Войталюк), що ти організувала все це для своїх студентів! Екскурсія «Слідами польської спадщини» в моєму серці назавжди!».

Анна Мазурик (ФППА-24): «Поїздка вийшла просто чудова! Отримала масу позитивних емоцій і вражень».

Антон Свічкарь (ФППА-24): «Сьогодні було все 10000000000/10, це було просто супер, це було цікаво і головне – не нудно, була добра компанія і нам не забороняли сміятися як у школі, тому все просто супер».

Заходи подібного зразка є дуже корисними, адже це допомагає зрозуміти різні історичні події, поринути в світ минулого України та Польщі, познайомитися зі спадком Юліуша Словацького. Отримані знання можна використати при вивченні «Лінгвокраїнознавства», «Історії польської літератури», при написанні курсової роботи з польської філології на бакалавраті та при вивченні таких дисциплін, як «Основні тенденції розвитку польської літератури», «Міжкультурна комунікація у перекладознавчому аспекті», і при написанні кваліфікаційних робіт у магістратурі.

Світлана Войталюк,
старший викладач кафедри слов’янської філології ХНУ