У жовтні 2022 року Польський університет за кордоном у Лондоні (Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie (PUNO)) звернувся на кафедру слов’янської філології Хмельницького національного університету (яка займається підготовкою студентів-полоністів – майбутніх перекладачів, вчителів, викладачів польської мови і літератури) із офіційним проханням прийняти для проходження педагогічної практики у закладі вищої освіти студенток, які вивчають полоністику у їхньому навчальному закладі.
Звісно ж, для нас стала прийнятна пропозиція PUNO, і нам приємно, що саме нашу кафедру обрали базою педагогічної практики для студенток-полоністок, а також рівень визнання кафедри не лише в Україні, але й за її межами.
«Навчання – це завжди неймовірна пригода, особливо якщо це поєднання навчально-виховного процесу кількох європейських ЗВО.
Ми, студентки PUNO (Polski Uniwersytet na Obczyźnie, London-Łódź), протягом жовтня 2022 року – лютого 2023 року проходили викладацьку практику на базі Хмельницького національного університету. Це була чудова нагода обміну багаторічним досвідом, сучасними формами та методами викладання, адаптованими до викликів в умовах воєнного часу.
На початку нашої практики ми спостерігали проведення лекцій польської мови як іноземної університетськими викладачами, зокрема це були лекції Оксани Ранюк, Світлани Войталюк, Зоряни Шаховал. Надзвичайно цікавими були практичні заняття, які проходили онлайн в zoom’і, а також використання ресурсів платформи moodle. Відеопрезентації та конспекти були доступні для студентів у будь-який час, що в сьогоднішніх умовах є досить зручно, оскільки навіть, ті студенти, які через відсутність світла та інтернету не мали можливості доєднатися до синхронного заняття, у зручний для себе час могли самостійно опрацювати необхідний матеріал.
Окрім спостереження і підготовки до занять, кожна з нас мала провести лекційні або практичні заняття з польської мови. Враховуючи специфіку викладання предмету у польських університетах, мова вивчається інтегровано з літературними й мистецькими творами у поєднанні з висвітленням історичних подій та особливостей географічних регіонів. Велика увага при цьому приділяється вивченню, шануванню та збереженню звичаїв, традицій та культури польського народу.
Саме тому у наших лекціях, окрім суто граматичних та лексичних завдань (професії, повсякденне життя, побут, природні явища та погода), були матеріали на тему патріотизму, виборювання й збереження незалежності, вшановування пам’яті полеглих у літературних, театральних і музичних творах, кінематографії.
Хочемо виразити безмежну вдячність викладачам кафедри слов’янської філології під керівництвом її завідувача Нелі Подлевської за підтримку, слушні поради, допомогу у підготовці до лекцій та можливості проходження педагогічної практики. Здобуті знання, вміння та навички є неоціненним досвідом у нашій подальшій професійній діяльності» (Студентки-практикантки PUNO – Світлана Василик, Ліна Ляпіна, Наталія Титаренко-Бугай).
Уся звітна документація про проходження практики знаходиться на кафедрі слов’янської філології ХНУ та в Польському університеті за кордоном у Лондоні.
Дякуємо нашим практиканткам за професійно проведені заняття на високому науково-методичному рівні. Сподіваємося, набутий досвід із проходження педагогічної практики у ЗВО стане корисним у майбутній фаховій діяльності викладача польської мови. Завжди раді співпраці і чекаємо на її продовження із Польським університетом за кордоном у Лондоні!
Інформація кафедри слов’янської філології