Усі здобувачі вищої освіти Хмельницького національного університету можуть отримати знання з окремих тем будь-якого курсу (як обов’язкового, так і вибіркового) шляхом неформальної освіти і, відповідно, мають право звернутися із заявою про перезарахування результатів неформальної освіти згідно з Положенням про порядок визнання та перезарахування результатів навчання здобувачів вищої освіти у Хмельницькому національному університеті (https://bit.ly/3BG8kP9; п. 4 Визнання і зарахування результатів навчання, набутих особою).
Вже стало традицією, що здобувачі бакалаврського і магістерського рівнів вищої освіти кафедри слов’янської філології використовують можливість перезарахування результатів.
До прикладу, у робочих програмах навчальних дисциплін «Теорія і практика філологічних досліджень» (бакалаврат) і «Методологія та організація наукових досліджень» (магістратура) (викладач – доцент, завідувач кафедри слов’янської філології Наталія Торчинська), які студенти вивчають у 1 семестрі, передбачено вивчення тем, пов’язаних із питаннями дотримання академічної доброчесності (відповідно: «Академічна доброчесність у науковій роботі» і «Достовірність наукової інформації. Академічна доброчесність»).
Студентам було запропоновано прослухати курс «Академічна доброчесність: онлайн-курс для викладачів» на платформі «Prometheus» (або на іншій платформі). Поряд з ознайомленням із лекційним матеріалом здобувачі вищої освіти мали можливість вирішувати кейси, виконувати тести, писати власні відгуки щодо прослуханого, тобто набувати навичок наукового мовленні і реалізації умінь у практичній діяльності. Після закінчення курсу всі слухачі отримали сертифікати із зазначенням кількості годин (60 год. / 2 кредити ЄКТС), що дозволило після аудиторного обговорення отриманої інформації перезарахувати вищезгадані теми.
Полоністи активно долучилися до участі у неформальній формі освіти.
Студенти 2 курсу Каріна Візовська, Анастасія Владиженська, Діана Гаврилюк, Дарина Жишинська, Олександр Мишак, Олександр Ущук, Юля Фрейман (гр. ФППА-23), які навчаються за ОПП «Польська мова і література, друга мова – англійська» і які згідно з ОПП на 3 курсі будуть писати курсову роботи, прослухали запропонований курс, обговорили окремі теми, питання, кейси і отримали відповідну оцінку з теми.
Із-поміж магістрантів гр. ФППм-24 сертифікати отримали Уляна Карапозюк, Ілля Чиголя, Алла Єльська, Максим Козоріз. Усі вони працюють над написанням кваліфікаційних робіт та їхньою апробацією, де особлива увага звертається на дотримання норм академічного письма, запобігання плагіату, тому лекційний матеріал, запропонований авторами онлайн-курсу, дуже актуальний.
Питання дотримання академічної доброчесності набирає все більшої ваги в сучасному освітньому просторі, тому всі учасники навчально-виховного процесу в межах закладу вищої освіти зобов’язані дотримуватися Кодексу академічної доброчесності (https://khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/normatyvni-dokumenty/ustanovchi/kodeks-akademichnoyi-dobrochesnosti-2020.pdf ). Ознайомлення з основними аспектами цього документу в університеті відбувається завдяки роботі як викладачів, так і представників різних структурних підрозділів.
Отже, неформальна освіта, здобута студентами у процесі навчання, сприяє розширенню світогляду, набуттю, оновленню та удосконаленню додаткових компетентностей, допомагає у професійному самовизначенні, сприяє активній комунікації та соціалізації, розвиває професійну мобільність.
Інформація кафедри слов’янської філології