Полоністи – учасники польсько-німецько-українського орнітологічного проєкту «Птахи навколо нас» (в рамках TRIYOU, Свіноуйсьце (Польща))

Із 23 до 27 квітня 2025 року у місті Свіноуйсьце (Польща) відбулися міжнародні польсько-німецько-українські орнітологічні семінари «Птахи навколо нас» у межах проєкту TRIYOU, у якому взяли участь представники трьох країн: України, Німеччини та Польщі. Україну презетували студенти та викладачі Хмельницького національного університету – кафедри слов’янської філології та кафедри екології та біологічної освіти.

У перший день відбулася урочиста обідоколація та офіційне відкриття заходу. Вечір був присвячений інтеграційним іграм та знайомству через активності «Cześć, nazywam się…», гру в BINGO, завдання «Powiedz mi, kim jesteś». Ці заходи сприяли встановленню дружньої атмосфери між учасниками з трьох країн. День завершився вечором міжкультурної комунікації, де кожен міг представити свою культуру.

Другий день розпочався презентаціями: представники кожної країни розповіли про свої міста, університети й освітні ініціативи. Після цього відбулася лекція про найпоширеніші види птахів України, Німеччини та Польщі та заняття з методик спостереження за орнітофауною. У другій половині дня пройшла мовна анімація, під час якої учасники вдосконалювали навички спілкування трьома мовами (польською, німецькою та українською). Вечір завершився спільним караоке, де учасники співали популярні пісні різними мовами, що сприяло міжкультурній інтеграції.

У п’ятницю учасники здійснили екскурсію до Стежки у кронах дерев, де провели практичне спостереження за птахами в природному середовищі, збирали орнітологічні дані й аналізували особливості поведінки різних видів. Після пікніка на природі відбулася рефлексійна сесія, де обговорювалися враження і здобуті знання. У другій половині дня студенти кафедри слов’янської філології (Діана Гаврилюк, Дарина Жищинська, Юля Фрейман, Ірина Федорович) Хмельницького національного університету організували інтерактивні Kahoot-вікторини трьома мовами (українською, польською та німецькою) для всіх учасників, що стало не лише розвагою, а й закріпленням орнітологічних знань у креативній формі. Студенти також здійснювали переклад під час спільних заходів, що дозволило їм покращити мовну практику та набути цінного досвіду міжкультурної комунікації.

У суботу протягом дня увагу було зосереджено на проблематиці охорони рідкісних видів птахів. Студенти та учні працювали над підготовкою та представленням рефератів, обговорювали в міжнародних групах загрози для біорізноманіття. Після обіду відбувся спортивний турнір, який об’єднав учасників у дружніх змаганнях і сприяв подальшому налагодженню контактів. Вечір завершився яскравим святкуванням біля вогнища: учасники співали пісні, ділилися історіями та враженнями, що створило справжню атмосферу єдності та тепла.

Останній день розпочався із сесії енергайзерів та командних ігор. Відбулася загальна рефлексія та евалуація проєкту, під час якої кожен учасник мав змогу поділитися своїми враженнями та пропозиціями для майбутніх зустрічей.

На завершення учасники відвідали Музей морського рибальства у Свіноуйсьце, де дізналися про приморські екосистеми та птахів, які мешкають у прибережних зонах.

Варто зазначити, що ці семінари стали продовженням міжнародного проєкту, започаткованого в листопаді 2024 року під час орнітологічних досілджень у Чехії. Проєкт TRIYOU сприяє розвитку екологічної свідомості, активної міжкультурної комунікації та обміну досвідом між молоддю з України, Польщі та Німеччини.

Участь студентів і викладачів Хмельницького національного університету вкотре підтвердила важливість поєднання наукових знань, практичних навичок та мовної компетентності у сучасній європейській освітній спільноті.

Відгуки студентів-полоністів про участь у проєкті:

Юля Фрейман (ФППА-23): «У перший день ми поїхали в «Місто полуниці», де могли скуштувати цей фрукт в різних видах та придбати все, пов’язане з цим продуктом. Після повернення у нас був вільний час, який я провела в SPA-комплексі, де все сприяло релаксу. Опісля вечері було представлення кожної з країн. Я репрезентувала інформацію про університет та на гідному рівні представила нашу кафедру. Проте були і неприємні моменти, які мене однозначно чогось навчили. Адже були люди з різними життєвими досвідами та їхніми установками, тому це мене навчило прийняття, розуміння та смиренності. Потім нас поділили на маленькі групки: людей із різних країн, які мали якнайбільше дізнатися один про одного і в останній день запрезентувати кожного своєю мовою. Було кільканадцять хвилин, щоб стати ближчими, або хоча б зрозуміти, як далі комунікувати. Саме тут я відчула, наскільки важким є мовний бар’єр, навіть коли дуже хочеш із людиною поспілкуватись. Наступного дня ми поїхали до оглядової вежі, де могли насолодитися чистим морським повітрям, залишитися сам на сам із думками, побороти страх висоти. І найголовніше, ми мали змогу відпочити від тривог, постійної метушні та змогли перезавантажитись. На наступний день ми гуляли містом, насолоджувалися спокійною атмосферою міста, без поспіху. На четвертий день у мене була мовна інтеграція з полькою. Я ловила кожну вільну хвилину, аби з нею поспілкуватися. Ми навіть разом проводжали захід сонця над морем. Було дуже багато тем для розмови, з нею було дуже комфортно в спілкуванні. Потім весь останній день з нею проспілкувалися.

Цей проєкт мене дуже багатьох речей навчив. Все завдяки пані Світлані Войталюк, яка дає нам можливість проявляти та удосконалювати себе та робить наше життя прекраснішим, ніж воно могло бути».

Дарина Жищинська (ФППА-23): «Хотіла подякувати пані Світлані за цей проєкт, за можливість покращувати мовні навички, знайомитися з різними людьми та культурами, відвідати різні цікаві місця. Спілкування з носіями мови – найкращий спосіб для вдосконалення мови. Я покращила свої мовні навички, вимову, дізналася багато нових слів, пов’язаних із морською тематикою, таких як okręt, statek, kotwica, prom, wiatrak, latarnia і тд. Також я дізналася й інші слова на різні теми: dokładka, etui, pielęgnować тощо, які вдалося запам’ятати завдяки зануренню у мовне середовище. Крім того, що я поповнила свій словниковий запас, мені стало легше говорити, я почала згадувати багато слів та граматичних конструкцій. Було теж дуже цікаво питати значення слів у носіїв. Оточення себе польською мовою заставляє думати на цією мовою.

Ця участь у семінарі дійсно дуже вплинула на мене, що виражається не тільки в покращенні мовних навичок, а й взагалі у новому досвіді. Мені подобалося спілкуватися з людьми з різних країн, пізнаючи їхню культуру, подорожувати різними країнами та містами.

Я дуже рада, що поїхала на семінар, це дійсно дало мені багато позитивних вражень та додало ще більше мотивації вивчати польську мову. Дуже дякую вам за написання та організацію цього семінару, я дуже ціную ваші старання. Те, що ви горите своєю справою дуже помітно, і ви дуже мене цим надихаєте».

Ірина Федорчук (ФППА-21): «Проєкт «Ptaki wokół nas» став для мене надзвичайно емоційним і наповненим незабутнім досвідом. Він об’єднав молодь з України, Польщі та Німеччини, подарувавши нам можливість не лише ближче пізнати природу й орнітологію, а й глибше зануритися в міжкультурну комунікацію.

Протягом п’яти днів наша програма була насичена прогулянками, спостереженням за птахами, інтеграційними заняттями та мовною практикою. Ми кілька разів побували на березі Балтійського моря. Один із найтепліших спогадів – це спільна прогулянка до моря після вечері, аби разом побачити захід сонця. Особливо щемливо згадую вечір біля вогнища – щирий, теплий, сповнений розмов на найрізноманітніші теми.

Неймовірне враження справила й екскурсія на Baumwipfelpfad Usedom – стежку серед верхівок дерев у місті Герінгсдорф (Німеччина). Це було справжнє єднання з природою на символічному й фізичному рівні.

Проєкт подарував мені нових знайомих – з України, Польщі й Німеччини. Завдяки цим кільком дням я переконалася, що всі бар’єри – лише в нашій уяві. Ми настільки здружилися, що прощання далося нелегко – у багатьох на очах були сльози.

Щиро вдячна організаторам за можливість стати частиною цієї незабутньої пригоди, що залишиться зі мною назавжди».

Діана Гаврилюк (ФППА-23): «Поїздка на семінар «Ptaki wokół nas» незабутній досвід у моєму житті!!!! Навіть дорога тривалістю 20 годин не завадила насолодитися цією поїздкою. Я дізналася багато цікавої та корисної для себе інформації, зокрема про птахів на території Польщі та Німеччині і які подібні з нашими. Також ми відвідали багато цікавих місць як на території Польщі, так і на території Німеччині. Незабутніми для мене будуть спогади саме з моря, а найдивовижнішим для мене було те, що з боку Польщі можна побачити пляж Німеччини!

Також ми ходили по тонкому канату на висоті тринадцятиповерхового будинку, відвідали «Truskawkowe miasto», музей риболовства, каталися на поромі, побачили маяк і ще багато чого цікавого.

І не можу не сказати за чудові знайомства. Було дуже приємно поспілкуватися з поляками, вони мене вчили і допомагали вдосконалювати мову, а що головне – йшли на контакт, і їм подобалося з нами розмовляти, як і нам з ними. Також познайомилися з німцями, одним із моїх фаворитів є Хенрик, незважаючи на мовний барʼєр, вони залюбки нас вчили мови і дружньо до нас ставилися. Та збоку України теж зібралася дружня компанія, познайомилася з новою і чудесною людиною – Іриною Федорчук, яка теж дуже мене підтримувала під час поїздки. Також Юля Фрейман та Дарина Жищинська підказували мені або ми разом знаходили невідомі слова. Але головне те, що я хотіла б подякувати пані Світлані Войталюк за організацію, вона підтримувала дружню атмосферу та дуже нам допомагала. Ще раз дуже вдячна за організацію і з нетерпінням чекаємо нових проектів».

Світлана Войталюк, старший викладач кафедри слов’янської філології