18 жовтня 2020 року у Хмельницькій обласній бібліотеці для дітей ім. Т. Шевченка відбулося відзначення ювілею 10-річчя Культурно-просвітницького центру ім. Юліуша Словацького польської громади м. Хмельницького, який був заснований 2010 року у м. Хмельницькому (основна мета діяльності Центру – відродження польської культури, історії та традицій, польської мови).
З нагоди відзначення ювілею було організовано семінар, присвячений важкій долі поляків Хмельниччини в період сталінських репресій.
Свою доповідь виголосила доцент кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету, доктор філософії Ірина Сашко.
Доповідь стосувалася філософського розуміння поняття μάρτυρας, тобто мученик, а також показувала явище мучеництва у мікроісторії поляків на Поділлі у період «Великого терору». Під час семінару присутні почули вражаючі історії поляків, які проживали у Хмельницькому та його околицях на початку минулого століття, зокрема історії священиків. Для більшості присутніх це були дуже емоційні родинні історії або спогади про власну долю.
У заході взяли участь віце-консули Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці Бартош та Йоанна Шеліґи, економічний директор Кам’янець-Подільської єпархії РКЦ в Україні о. Віктор Ткач, голова Хмельницького обласного осередку спілки поляків України Франц Міцінський, голова Спілки вчителів польської мови Хмельниччини, старший викладач кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету Юлія Серкова, яка була нагороджена Подякою за співпрацю у розвитку полоністики на Поділлі, директор Українсько-польського центру європейської інтеграції Хмельницького національного університету Олег Поліщук, український письменник, член Національної спілки письменників України Василь Горбатюк, який під час семінару презентував свою чергову книгу під назвою «Вигнані з раю».
Більш радісним елементом урочистостей став концерт творчого колективу «Розмарин», у репертуарі якого було багато відомих польських пісень.
Така співпраця між Культурно-просвітницьким центром ім. Юліуша Словацького польської громади м. Хмельницького та Українсько-польським центром європейської інтеграції Хмельницького національного університету є довготривалою й ефективною, результатом якої є різноманітні заходи, зустрічі, семінари, круглі столи з метою розвитку й відродження польської культури та традицій в Україні, а також додатковим джерелом вивчення полоністики студентами (майбутніми польськими філологами) Хмельницького національного університету.
Інформація кафедри слов’янської філології