Вже стало гарною традицією 24 травня щорічно відзначати День слов’янської писемності і культури, вшановуючи пам’ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія – творців слов’янської писемності у стінах Хмельницького національного університету.
Цього року з нагоди свята кафедра слов’янської філології провела студентський науковий семінар «Традиції і новаторство в слов’янській філології: минуле і сучасність», у якому взяли участь студенти спеціальностей «Філологія. Слов’янські мови і літератури (переклад включно), перша – польська» та «Філологія. Українська мова і література».
Слов’янознавство, або славістика, – це комплекс наук про слов’янські народи, їхню археологію, історію, зокрема, мову й літературу (славістика), культуру, фольклор та етнографію в цілому й про кожний народ зокрема.
Отже, виступи студентів були присвячені різним питанням славістики.
Студенти-полоністи основну увагу звернули на історію польського мовознавства як складника славістики, що пройшло три етапи розвитку: старопольський, середньопольський і новопольський, кожен із яких характеризується наявністю певних граматик і словників, які відіграли важливу роль у розвитку полоністики як науки.
Гнатюк Любов (ФПР-18м) схарактеризувала перші латинськомовні пам’ятки старопольского періоду, зокрема його дописемного етапу, де зафіксовано перші польські антропоніми й топоніми, окремі речення, які свідчать, що польська мова як форма спілкування існувала й розвивалася.
Дячок Марина (ФПР-18м) проаналізувала «Богородицю» – письмову віршовану релігійну пісню XV століття, яка, на думку науковців, була гімном Польщі. Автор тексту невідомий, а мелодія була давно відома, зокрема й в Україні, як любовна лицарська пісня.
Так, Мариняк Наталія (ФУМ-16) ознайомила присутніх з основними віхами діяльності Кирила й Мефодія, зокрема про створення ними слов’янського алфавіту, перші переклади з грецької мови Євангелія і Псалтиря.
Фурман Юлія (ФУМ-16) зупинилася на просвітницькій діяльності першодрукаря Івана Федорова, який 1574 року уклав і надрукував у Львові перший східнослов’янський посібник «Буквар» та здійснив друге видання «Апостола».
Присутні студенти й викладачі взяли активну участь в обговоренні цих та інших питань славістики, яка дозволяє почерпнути багато інформації про всі сфери життя та розвитку слов’янських народів від давніх часів до сьогодення.
Інформація кафедр слов’янської філології