Участь викладачів кафедри слов’янської філології у III Всеукраїнській науковій інтернет-конференції «Динамічні процеси в граматиці та лексичному складі сучасних слов’янських мов»

 21 травня 2020 року викладачі кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету взяли участь у ІІІ Всеукраїнській науковій інтернет-конференції «Динамічні процеси в граматиці та лексичному складі сучасних слов’янських мов» (до 80-річчя від дня народження доктора філологічних наук, професора, академіка Академії наук вищої школи України Каленика Федоровича Шульжука), яка відбулася в Рівненському державному гуманітарному університеті. Організатором конференції стала кафедра української мови імені професора К. Ф. Шульжука (завідувач кафедри – Совтис Наталія Миколаївна, доктор філологічних наук, професор).

Професор Каленик Федорович Шульжук був знаковою постаттю для кафедри української мови РДГУ, адже очолював її упродовж майже 40 років. 2010 року кафедрі було присвоєне його ім’я.

За підручниками К. Ф. Шульжука сьогодні навчаються і студенти-філологи Хмельницького національного університету (спеціальність «Українська мова і література»). Цікаву та змістовну інформацію про професора підготували і запропонували організатори конференції (https://www.rshu.edu.ua/newhome/1662-do-80-richchia-vid-dnia-narodzhennia-profesora-k-f-shulzhuka-ukrainisty-provely-naukovu-konferentsiiu)

На правах господарів конференції вітальне слово виголосили співголови оргкомітету – д. психол.н., проф., в.о. ректора РДГУ О. М. Немеш та д. філол. н., проф., завідувач кафеди української мови Н. М. Совтис.

Поряд із низкою наукових установ (Управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації, кафедра слов’янських мов Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, кафедра слов’янської філології Cхідноєвропейського національного університету імені Лесі Українки) співорганізатором конференції також була і кафедра слов’янської філології Хмельницького національного університету (завідувач кафедри – Подлевська Неля Володимирівна, кандидат педагогічних наук, доцент).

Тематика конференції зацікавила не тільки синтаксистів, а й представників інших галузей філології, оскільки конференція працювала за різними напрямами, відповідно викладачі кафедри взяли участь у роботі окремих секцій:

1. Динаміка граматичного ладу української та інших слов’янських мов (Н. М. Торчинська). Тема доповіді «Чуже мовлення в польськомовному дискурсі І. Франка (на прикладі повісті «Lelum i Polelum»)».

2. Лексична система мови у її взаємозв’язках та індивідуальних виявах (Л. В. Терещенко). Тема доповіді «Зіставний аналіз лексем-символів у польських та українських казках про тварин».

3. Неологія української та інших слов’янських мов (Л. Л. Станіславова, О. Б. Дутковська). Відповідно теми доповідей: «Неологізми як об’єкт перекладу з польської мови українською» та «Елементи сучасної польської стилістики».

4. Проблеми та досягнення української діалектології.

5. Сучасні студії з компаративістики (І. В. Горячок). Тема доповіді «Компаративний аналіз поезії Віслави Шимборської та Ліни Костенко».

6. Новітні наукові напрями в лінгвістиці: проблеми, теорії (І. С. Сашко). Тема доповіді «Мовна картина світу у багатомовних групах як показник формування колективної ідентичності».

7. Мовна освіта та культура мовлення (Н. В. Подлевська, О. П. Ранюк, Ю. І. Серкова). Відповідно тематика доповідей: «Мовно-комунікативні основи культури спілкування в аспекті міжкультурної взаємодії», «Особливості функціонально-стилістичного використання риторичних фігур при побудові текстів», «Олімпіади з полоністики в Україні як елемент підвищення культури мовлення її учасників».

Заявку на участь у науковому зібранні зробили понад 200 учасників з різних навчальних закладів України та Університету імені Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка).

Важливим є і те, що в конференції мали можливість взяти участь і студенти та магістранти, зокрема це майбутні випускники-полоністи Хмельницького національного університету: Вікторія Атаманчук, Лідія Барановська, Оксана Вальчук-Оркуша, Ірина Габінет, Ірина Гаценко, Олена Ільєнко, Аліса Огінська, Ольга Орленко, Марина Подольська, Оксана Сень, Марина Смичок, Аліна Старух, Ольга Тищук. Усім учасникам було запропоновано подати матеріали виступів до збірника наукових праць «Лінгвістичні студії молодих дослідників».

На завершення завідувач кафедри української мови РДГУ, д. філол. н., проф. Н. М. Совтис подякувала учасникам конференції й висловила сподівання на те, що постать відомого мовознавця Каленика Шульжука ще не раз об’єднає досвідчених науковців і дослідників-початківців задля розвитку й популяризації лінгвістичної науки як одного з провідних напрямів гуманітаристики.

Додаткова інформація та програма конференція за покликанням:

https://www.rshu.edu.ua/newhome/1662-do-80-richchia-vid-dnia-narodzhennia-profesora-k-f-shulzhuka-ukrainisty-provely-naukovu-konferentsiiu

Інформація кафедри слов’янської філології