Протягом останніх 20-ти років під егідою Хмельницького національного університету проводиться Міжнародна конференція «Українсько-польські наукові діалоги». До цього часу відбулося вже дев’ять сесій цієї конференції.
Цьогоріч пройшла Ювілейна Х Міжнародна конференція «Українсько-польські наукові діалоги».
Зазначимо, що проєкт «Українсько-польські діалоги» співфінансовано за програмою Міністерства науки і вищої освіти Польщі «Відмінна наука ІІ» у межах модуля «Підтримка наукових конференцій».
Зважаючи на складні воєнні обставини в Україні, Хмельницький національний університет разом із Університетом імені Казимира Великого у Бидгощі взяли на себе спільну організацію «Х Українсько-польських наукових діалогів», які проходили у місті Бидгощ (Польща).
Мета конференції – забезпечення інтеграції та підсилення широкого співробітництва наукової спільноти задля впровадження інноваційних рішень у різноманітних напрямах; розгляд дослідницьких програм; пошук розв’язань актуальних проблем сучасності; обмін інформацією, досвідом та результатами досліджень; встановлення контактів між науковцями з різних напрямів науки та опублікування результатів досліджень.
Конференція тривала протягом трьох днів – з 12 по 14 червня 2024 року. Місцем проведення наукового заходу була Головна бібліотека Університету імені Казимира Великого в Бидгощі.
До складу оргкомітету конференції ввійшли:
Матюх Сергій Анатолійович, ректор Хмельницького національного університету, кандидат економічних наук, доцент.
Поліщук Олег Степанович, завідувач кафедри машин і апаратів, електромеханічних та енергетичних систем Хмельницького національного університету, голова постійної комісії з ресурсного забезпечення Вченої ради університету, директор українсько-польського центру Європейської інтеграції університету; дійсний член Академії інженерних наук.
Мусял Януш, професор, доктор габілітований Університету імені Казимира Великого (м. Бидгощ, Польща), почесний доктор наук Хмельницького національного університету (з 20 жовтня 2021 року).
Мацко Марек, проректор з розвитку та співпраці Університету імені Казимира Великого, професор, доктор габілітований (м. Бидгощ, Польща).
Модератором наукової конференції протягом трьох днів став професор, доктор габілітований Університету імені Казимира Великого (м. Бидгощ, Польща), почесний доктор наук Хмельницького національного університету Мусял Януш.
12 червня 2024 року відбулося урочисте відкриття Ювілейної Х Міжнародної конференції «Українсько-польські наукові діалоги». На захід завітав ректор Університету імені Казимира Великого, професор Возний Яцек, який привітав усіх учасників заходу, побажав плідної праці та цікавих дискусій.
Також з вітальним словом до учасників конференції звернувся ректор Хмельницького національного університету, кандидат економічних наук, доцент Матюх Сергій Анатолійович, який подякував польським колегам за теплий прийом та організацію такого масштабного наукового заходу, підготовка до якого тривала близько року.
Керівництво польського університету отримало від колег з України традиційні презенти: коровай – символ єднання, достатку, родючості та продовження людського роду, а також вишиванки – символ здоров’я, краси, щасливої долі, національної гордості, порядності та святковості.
Зазначимо, що ця конференція об’єднала понад 100 учасників з обох держав, серед яких 40 науковців з різних куточків України (Львів, Київ, Вінниця, Тернопіль, Хмельницький). Протягом трьох днів було представлено 100 доповідей різних наукових напрямів, оскільки тематика заходу містила широке коло зацікавлень: історію, економіку, механічну інженерію, цифрові технології, а також міжкультурну комунікацію та проблеми польської пареміології.
За честь, що до такого наукового заходу мали змогу долучитися викладачі кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету – завідувач кафедри слов’янської філології, кандидат педагогічних наук, доцент Подлевська Неля Володимирівна; кандидат педагогічних наук, доцент кафедри слов’янської філології Ранюк Оксана Петрівна; старший викладач кафедри слов’янської філології Войталюк Світлана Василівна та доктор філософії, викладач кафедри слов’янської філології Мороз Тетяна Олександрівна.
Завідувач кафедри слов’янської філології, кандидат педагогічних наук, доцент Подлевська Неля Володимирівна у своїй доповіді зосередила увагу на особливостях міжнародної комунікації в аспекті здобуття вищої освіти філологами-полоністами. Зокрема Неля Володимирівна розповіла про досвід формування компетенцій міжкультурної комунікації у студентів-полоністів Хмельницького національного університету під час здійснення міжнародної академічної мобільності до наукових установ, навчальних закладів, культурних та освітніх організацій Польщі.
Старший викладач кафедри слов’янської філології Войталюк Світлана Василівна представила доповідь на тему «Метод проєктів у формуванні правописної компетентності студентів-полоністів». Доповідачка акцентувала на важливості продуктивних інноваційних технологій в організації навчального процесу, розглянула можливості застосування методу проєктів у процесі навчання польської мови як іноземної, а також навела приклади проєктних завдань.
Доктор філософії, викладач кафедри слов’янської філології Мороз Тетяна Олександрівна ознайомила всіх учасників конференції з потужним джерелом генетичного, енергетичного та національно-культурного коду кожного народу, польського зокрема, – прислів’ями та приказками. Як відомо, саме в основі прислів’їв та приказок, як мовних репрезентантів, лежать образне світобачення, світосприйняття та світорозуміння, які, власне, ґрунтуються на осмисленні традицій, звичаїв, прикмет, повірʼїв тощо.
Усі дні проведення конференції були досить насиченими, цікавими та пізнавальними.
13 червня відбулася зустріч делегації Хмельницького національного університету (за участю завідувача кафедри слов’янської філології Подлевської Нелі Володимирівни) із ректором Бидгощської Вищої Школи, професором Маєвським Володимиром. Під час візиту були узгоджені подальші етапи інтернаціоналізації освіти та спільні наукові проєкти, реалізація яких розпочнеться з нового навчального року.
14 червня родзинкою урочистого завершення Ювілейної Х Міжнародної конференції «Українсько-польські наукові діалоги» був візит заступника Міністра науки та вищої освіти Республіки Польща, професора, доктора габілітованого Анджея Шептицького. Шановний гість під час свого виступу наголосив на важливості міжнародної наукової співпраці між двома сусідніми краями, зокрема між Хмельницьким національним університетом та університетами Польщі.
15 червня дорогою додому ми завітали до одного з найцікавіших та середньовічних міст Польщі – Торуня, батьківщини Миколи Коперника (відомого польського астронома), міста пряника (знаного piernika) та вишуканої готики.
Без жодних сумнівів, ці прекрасні конференційні дні з неповторними науковими моментами запам’ятаються надовго для кожного учасника, для викладачів кафедри слов’янської філології зокрема.
Безперечно, що конференції такого міжнародного та масштабного рівня є винятково важливими, адже вони сприяють не лише налагодженню зв’язків між закладами вищої освіти обох держав-союзниць, обміну досвідом між науковцями різних галузей знань, але і є майданчиком для нових знайомств та цікавих бесід.
За результатами конференції «Х Українсько-польські наукові діалоги» видано колективну монографію «Актуальні проблеми сучасної науки 2024 р.», яка налічує понад 1000 сторінок. Також кожен із учасників отримав сертифікат та збірник тез доповідей.
Щиро дякуємо організаторам конференції за змогу бути її частинкою. Ця титанічна праця стала результатом Х народження такого потужного наукового заходу, який об’єднав науковців з різних куточків України та Польщі.
З нетерпінням чекаємо продовження та сподіваємося, що ХІ Міжнародна конференція відбудеться у мирний час у стінах Хмельницького національного університету!!!
Нехай живе вільна Україна!!! Нехай живе вільна Польща!!!
Тетяна Мороз, викладач кафедри слов’янської філології