Захист курсових робіт на кафедрі слов’янської філології Хмельницького національного університету

4 і 5 грудня 2024 року на кафедрі слов’янської філології відбувся захист курсових робіт студентів третього і четвертого курсів ОПП «Середня освіта (Мови і літератури (польська, українська))», «Польська мова і література, друга мова – англійська».

Відповідно до ОПП здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня протягом навчання повинні виконати по дві курсові роботи.

Цьогоріч студенти гр. ФППА-22 писали курсові роботи з теорії і практики перекладу, гр. СОП-22 – з історії польської літератури або із сучасної польської мови, гр. ФППА-21 – з історії польської літератури або практичного курсу польської мови. Теми курсових робіт пропонували усі викладачі кафедри, тематику обговорено і затверджено на засіданні кафедри.

Курсові роботи є невід’ємною частиною навчального процесу, який сприяє формуванню аналітичного мислення, поглибленню знань в обраній галузі та розвитку дослідницьких навичок студентів. На кафедрі слов’янської філології Хмельницького національного університету цей процес набуває особливої значущості, враховуючи актуальність та міжкультурний контекст слов’янських мов та літератур.

З особливостями написання й оформлення курсових робіт студенти знайомляться ще на дисципліні «Теорія і практика філологічних досліджень» (викладач – доцент Наталія Торчинська), яку вивчають на 2 курсі. Там їх інформують і з можливостями апробації наукової роботи, наголошують на необхідності дотримання академічної доброчесності. Значна частина студентів навіть пройшли онлайн-курс «Академічна доброчесність» на платформі «Prometeus». Із-поміж тих, хто захищав курсові роботи цього разу, це Світлана Гулько, Ірина Федорчук, Вікторія Савельєва, Анастасія Слівська – гр. ФППА-21, Артем Корчагін, Естер Ткачук – гр. ФППА-22, Каріна Гнатюк, Катерина Українець, Марія Шевчук – СОП-22.

Процес підготовки курсових робіт розпочинається з вибору теми, яка повинна відповідати науковим інтересам студента і актуальним напрямам досліджень.

Здобувачі освіти мали можливість обирати як дисципліну, з якої будуть писати курсову роботу, так і наукового керівника й тему роботи. Також вони могли запропонувати власну тему, яка в них викликала певне зацікавлення.

Під керівництвом наукового керівника студенти здійснюють ретельний аналіз літератури, визначають методологію дослідження та планують експериментальну частину роботи.

Захист курсових робіт є завершальним етапом, який включає презентацію результатів дослідження перед комісією (Світлана Войталюк, Людмила Станіславова, Наталія Торчинська), науковими керівниками (Тетяна Мороз, Зоряна Шаховал, Юлія Серкова) й іншими присутніми (Неля Подлевська, Людмила Терещенко), оскільки захист прилюдний. Студенти мають можливість продемонструвати свої знання, аналітичні здібності та вміння аргументувати свої висновки. Важливим аспектом захисту є відповіді на питання, що дозволяє оцінити глибину розуміння теми.

Цього року захист курсових робіт відбувався у змішаному форматі, проте більшість студентів мала змогу презентувати результати досліджень в аудиторії, що сприяє кращому розумінню почутого, розширює можливість дискусії, дозволяє розвинути риторичні компетентності, відчути себе у якості спікера.

Викладачі кафедри слов’янської філології відіграють ключову роль у процесі захисту курсових робіт, надаючи студентам цінні рекомендації під час підготовки та оцінюючи результати їхньої праці. Комісія ставить питання, що допомагають виявити сильні та слабкі сторони роботи, надає рекомендації щодо подальших досліджень.

Багато студентів написали і подали до друку в кафедральному збірнику «Славістичні студії: лінгвістика, літературознавство, дидактику» статті, що є апробацію їхнього дослідження.

Захист курсових робіт на кафедрі слов’янської філології Хмельницького національного університету є важливим етапом у навчальному процесі, який сприяє розвитку дослідницьких навичок студентів, поглибленню їхніх знань та підготовці до майбутньої професійної діяльності. Цей процес дозволяє здобувачам вищої освіти не лише продемонструвати свої знання, але й здобути цінний досвід, який стане основою для їхнього подальшого наукового та професійного зростання.

Інформація кафедри слов’янської філології