Участь кафедри слов’янської філології у IV Міжрегіональному науково-практичному семінарі

4 червня 2020 року відбувся IV Міжрегіональний науково-практичний семінар «Теоретичні та прикладні проблеми сучасної філології», організатором якого вже четвертий рік поспіль є кафедра слов’янських мов та зарубіжної літератури Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, а співорганізаторами – кафедра слов’янської філології Хмельницького національного університету та германської і слов’янської філології та зарубіжної літератури Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.

У зв’язку з карантином семінар проводили в дистанційному відеорежимі на платформі Zoom, що стало вже звичним у науковій та навчально-виховній роботі викладачів Хмельницького національного університету.

Семінар почався привітанням доктора педагогічних наук, професора, декана факультету української філології Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини Коваль Валентини Олександрівни.

До привітального слова приєдналися і кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри слов’янських мов та зарубіжної літератури Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини Ріднева Любов Юріївна,

кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету Подлевська Неля Володимирівна та доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української філології Хмельницького національного університету Торчинський Михайло Миколайович.

Участь у науково-практичному семінарі взяли представники різних кафедр вищезгаданих навчальних закладів та ознайомили присутніх з основними результатами власних наукових рузвідок, присвячених філології (додаткову інформацію можна прочитати також на сайті https://ff.udpu.edu.ua/iv-mizhregionalnyj-naukovo-praktychnyj-seminar/).

Робота семінару відбувалася за трьома секціями: «Лінгвістика», «Лінгводидактика», «Літературознавство». Усі охочі мали можливість висловитися. Серед озвучених різних тем представників ЗВО Києва, Умані та Вінниці почули основні тези досліджень викладачів кафедри слов’янської філології ХНУ, присвячені здебільшого питанням функціонування, вивчення та навчання польської мови і літератури, особливостям перекладу:

«Граматичний аспект функціонування форм польського та українського мовленнєвого етикету» (Подлевська Н. В.),

«Місце граматики «Compendiosa linguae Polonicae institutio…» Яна Кароля Войни у польській лінгвістиці» (Торчинська Н. М.),

«Українсько-польські гендерні паралелі в сучасній літературі» (Серкова Ю. І.),

«Автентичні тексти як складник розвитку риторичних умінь майбутніх філологів-полоністів» (Ранюк О. П.),

«Функціонування фразеологічних одиниць із компонентами-соматизмами у польській та в українській мовах» (Станіславова Л. Л.).

Окремі доповіді учасники семінару виголошували польською мовою:

«Błędy językowe charakterystyczne dla studentуw uczącychsię języka polskiego na Ukrainie» (Дутковська О. Б.), «Przekład tekstуw specjalistycznych – wspуłczesne wyzwania» (Сашко І. С.).

Крім того, викладачі кафедри слов’янської філології цікавляться і питаннями української філології:

«Експресивно-стилістичні можливості онімної лексики в українській байці ХІХ ст.» (Терещенко Л. В.), «Специфіка організації дистанційного навчання курсу «Методика навчання української літератури» (Горячок І. В.).

Науковці обговорили також нагальні проблеми сучасної освіти, можливості студентської мобільності, специфіку дистанційного навчання, особливо в кризових ситуаціях, поділилися досвідом стосовно проведення різних форм контролю (захистів практик, курсових, бакалаврських і магістерських робіт тощо) у вищезгаданих навчальних закладах.

IV Міжрегіональний науково-практичний семінар «Теоретичні та прикладні проблеми сучасної філології» пройшов плідно, що дозволяє сподіватися на зустріч наукової спільноти і наступного року.