11 квітня 2025 року відбулася XII Всеукраїнська наукова конференція «Подільська регіональна лексикологія: стан і перспективи», організована Вінницьким державним педагогічним університетом імені Михайла Коцюбинського. Протягом 12 років наші філологи беруть участь у цій конференції, презентуючи різнотематичні виступи.
Цьогоріч серед учасників були студенти-філологи різних освітніх програм і рівнів, учасники наукового гуртка «Полоністичні студії», які готували доповіді під керівництвом кандидата філологічних наук, доцента, завкафедри слов’янської філології Наталії Торчинської:
Уляна Карапозюк – Частотність діалектних варіантів власних назв у сучасному інтернет-просторі;
Катерина Українець (СОП-22) – Діалектні елементи у мовленні хмельничан;
Анастасія Храпак (ФППА-22) – Вплив польської мови на формування хмельницького антропонімікону (на прикладі імен і прізвиськ мешканців мікрорайону Гречани);
Анастасія Халецька (СОП-21) – Морфологічні особливості Варварівської говірки Шепетівського району Хмельницької області.
Анастасія Бойко (СОП-21) – Діалектна основа роману «Кручі» Петра Горбатюка.
Анастасія Юрчук (ФУМ-22) – Діалектне тло пісень гурту «Скрябін».
Оскільки предметом дослідження для учасників була регіональна лексикологія, то більшість виступів стосувалася функціонування діалектної лексики.
У доповідях науковці зі стажем і здобувачі вищої освіти звертали увагу на лексичне багатство подільських говірок, фразеологізми, а також на процеси мовної трансформації, спричинені сучасними соціокультурними змінами.


Особливий інтерес у слухачів викликала тема Анастасії Юрчук, яка й поділилася своїми думками та емоціями:

«Під час конференції я мала змогу представити результати власного дослідження на тему «Діалектне тло пісень гурту «Скрябін»». У доповіді я розглянула використання діалектної лексики як засобу створення авторської стилістики, емоційної виразності, торкнулася важливості популяризації українського мистецтва. Презентація викликала жвавий інтерес і отримала схвальні відгуки, що стало для мене цінним науковим досвідом.
Загалом, участь у науковій конференції – це чудова можливість ознайомитися з новими підходами до вивчення мовного матеріалу».
Щиро дякуємо організаторам конференції за можливість презентувати результати студентських досліджень. Сподіваємося на очну зустріч з активною молоддю в стінах Вінницького університету наступного року.
Інформація кафедри слов’янської філології