Участь доцента кафедри у роботі Лінгвістичної школи «Потебнянський колегіум»

Сучасний освітньо-науковий простір потребує нових форматів для спілкування науковців та отримання ними нової інформації. Саме тому Національна академія наук України разом з Інститутом мовознавства ім. О. О. Потебні, Радою молодих учених та Радою випускників Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні упродовж 18–22 вересня 2023 року організували роботу Потебнянського колегіуму, участь у якому взяла доцент кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету Наталія Торчинська. Згідно з програмою колегіуму учасники могли доєднатися до лекцій, мовознавчих майстерень, дискусій тощо.

Надзвичайно насичену програму Потебнянського колегіуму забезпечували співробітники Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні. Зокрема, для обговорення було запропоновано низку актуальних мовознавчих тем:

Лекція «Мовна ідеологія: соціолінгвістичний зміст концепту» (Богдан Ажнюк,  директор Інституту мовознавства імені О. О. Потебні НАН України, голова Національної асоціації україністів, член-кореспондент НАН України, доктор філологічних наук, професор;

Тарас Кремінь,  Уповноважений із захисту державної мови, кандидат філологічних наук, доцент, український політик, науковець, громадський діяч);

Лекція «Білоруська мова як маркер у Великій війні: символ ворога чи пригноблений дух (Олександр Скопненко, заступник директора з наукової роботи кандидат філологічних наук).

Лекція «Вербальний злочин як об’єкт лінгвістичної експертизи» (Леся Ажнюк – кандидат філологічних наук).

Мовознавча майстерня «Словник соціолінгвістичної термінології» (керівники майстерні: кандидат філологічних наук Лілія Андрієнко; завідувач відділу мов України кандидат філологічних наук Оксана Михальчук, кандидат філологічних наук Олександра Малаш).

Лекція «Порівняльно-історичне мовознавство: значення, принципи, проблематика» (Володимир Пономаренко – завідувач відділу романських, германських і балтійських мов доктор філологічних наук).

Панельна дискусія на тему «Англійсько-український правничий словник. Труднощі перекладу» (головні диспутанти: член-кореспондент НАН України Богдан Ажнюк; кандидат філологічних наук Галина Зимовець; молодший науковий співробітник Вікторія Гонгало).

До панельної дискусії також долучився доктор юридичних наук, в. о. Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий.

Лекція «Що ми можемо і чого не можемо знати про майбутнє української мови?» (Пилип Селігей – завідувач відділу слов’янських мов, доктор філософських наук).

Мовознавча майстерня до лекції «Вербальний злочин як об’єкт лінгвістичної експертизи» (керівники майстерні: кандидат філологічних наук Лілія Андрієнко; завідувач відділу мов України кандидат філологічних наук Оксана Михальчук).

Особливо цікавим був останній день, коли почалася сесія «Запитання – відповідь» та дискусія учасників, що дозволило з’ясувати окремі питання та почути про перспективи досліджень науковців України. Зауважимо, що питання усім доповідачам ставили також і протягом та після їхніх лекцій, тому усі охочі отримали відповіді на власні питання.

Започаткована Інститутом мовознавства імені О. О. Потебні лінгвістична школа «Потебнянський колегіум» – це прекрасний досвід обміну інноваційними ідеями, новою інформацією. Запропонований формат може стати альтернативою науковим конференціям, оскільки спікери мали можливість детально, протягом години-півтори, поінформувати про власні дослідження, що дозволяло заглибитися у проблему, окреслити перспективи, спонукало до цікавих і корисних дискусій. Тому вважаємо за потрібне перейняти досвід проведення науково-практичних заходів у такому форматі.

Особливо цінною є участь у такому заході доцента кафедри слов’янської філології Наталії Торчинської, яка викладає дисципліни філологічного спрямування («Вступ до мовознавства», «Теорія і практика філологічних досліджень», «Історія польського мовознавства», «Сучасна українська літературна мова», «Методологія та організація наукових досліджень»), адже отримані додаткові й нові знання, набутий практичний досвід зможе використовувати і під час проведення занять із означених дисциплін та у процесі як власної, так і кафедральної наукової діяльності.

Щиро вдячні Інституту мовознавства імені О. О. Потебні за популяризацію наукових знань (http://www.inmo.org.ua/potebnianskyikolehium.html ).