Сучасний освітньо-науковий простір потребує нових форматів для спілкування науковців та отримання ними нової інформації. Саме тому Національна академія наук України разом з Інститутом мовознавства ім. О. О. Потебні, Радою молодих учених та Радою випускників Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні упродовж 18–22 вересня 2023 року організували роботу Потебнянського колегіуму, участь у якому взяла доцент кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету Наталія Торчинська. Згідно з програмою колегіуму учасники могли доєднатися до лекцій, мовознавчих майстерень, дискусій тощо.
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2177.png)
Надзвичайно насичену програму Потебнянського колегіуму забезпечували співробітники Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні. Зокрема, для обговорення було запропоновано низку актуальних мовознавчих тем:
Лекція «Мовна ідеологія: соціолінгвістичний зміст концепту» (Богдан Ажнюк, директор Інституту мовознавства імені О. О. Потебні НАН України, голова Національної асоціації україністів, член-кореспондент НАН України, доктор філологічних наук, професор;
Тарас Кремінь, Уповноважений із захисту державної мови, кандидат філологічних наук, доцент, український політик, науковець, громадський діяч);
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2178.png)
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2179.png)
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2180.png)
Лекція «Білоруська мова як маркер у Великій війні: символ ворога чи пригноблений дух?» (Олександр Скопненко, заступник директора з наукової роботи кандидат філологічних наук).
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2181.png)
Лекція «Вербальний злочин як об’єкт лінгвістичної експертизи» (Леся Ажнюк – кандидат філологічних наук).
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2182.png)
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2183.png)
Мовознавча майстерня «Словник соціолінгвістичної термінології» (керівники майстерні: кандидат філологічних наук Лілія Андрієнко; завідувач відділу мов України кандидат філологічних наук Оксана Михальчук, кандидат філологічних наук Олександра Малаш).
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2184.png)
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2185.png)
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2186.png)
Лекція «Порівняльно-історичне мовознавство: значення, принципи, проблематика» (Володимир Пономаренко – завідувач відділу романських, германських і балтійських мов доктор філологічних наук).
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2187.png)
Панельна дискусія на тему «Англійсько-український правничий словник. Труднощі перекладу» (головні диспутанти: член-кореспондент НАН України Богдан Ажнюк; кандидат філологічних наук Галина Зимовець; молодший науковий співробітник Вікторія Гонгало).
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2188.png)
До панельної дискусії також долучився доктор юридичних наук, в. о. Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий.
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2189.png)
Лекція «Що ми можемо і чого не можемо знати про майбутнє української мови?» (Пилип Селігей – завідувач відділу слов’янських мов, доктор філософських наук).
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2190.png)
Мовознавча майстерня до лекції «Вербальний злочин як об’єкт лінгвістичної експертизи» (керівники майстерні: кандидат філологічних наук Лілія Андрієнко; завідувач відділу мов України кандидат філологічних наук Оксана Михальчук).
![](https://ksf.khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/10/image-2191.png)
Особливо цікавим був останній день, коли почалася сесія «Запитання – відповідь» та дискусія учасників, що дозволило з’ясувати окремі питання та почути про перспективи досліджень науковців України. Зауважимо, що питання усім доповідачам ставили також і протягом та після їхніх лекцій, тому усі охочі отримали відповіді на власні питання.
Започаткована Інститутом мовознавства імені О. О. Потебні лінгвістична школа «Потебнянський колегіум» – це прекрасний досвід обміну інноваційними ідеями, новою інформацією. Запропонований формат може стати альтернативою науковим конференціям, оскільки спікери мали можливість детально, протягом години-півтори, поінформувати про власні дослідження, що дозволяло заглибитися у проблему, окреслити перспективи, спонукало до цікавих і корисних дискусій. Тому вважаємо за потрібне перейняти досвід проведення науково-практичних заходів у такому форматі.
Особливо цінною є участь у такому заході доцента кафедри слов’янської філології Наталії Торчинської, яка викладає дисципліни філологічного спрямування («Вступ до мовознавства», «Теорія і практика філологічних досліджень», «Історія польського мовознавства», «Сучасна українська літературна мова», «Методологія та організація наукових досліджень»), адже отримані додаткові й нові знання, набутий практичний досвід зможе використовувати і під час проведення занять із означених дисциплін та у процесі як власної, так і кафедральної наукової діяльності.
Щиро вдячні Інституту мовознавства імені О. О. Потебні за популяризацію наукових знань (http://www.inmo.org.ua/potebnianskyikolehium.html ).
Інформація кафедри слов’янської філології