Лекція відомого польського мовознавця, професора Станіслава Дубіша для філологів України

 25 травня 2021 року студенти-полоністи Хмельницького національного університету в рамках проекту «DOOKOŁA JĘZYKA I LITERATURY – 9 WYKŁADÓW DLA POLONISTÓW» мали прекрасну нагоду послухати лекцію відомого польського мовознавця, професора, керівника відділу полоністики Варшавського університету (Польща), автора низки праць з історії польської мови, стилістики, діалектології Станіслава Дубіша на тему «Ciągłość rozwoju języka polskiego» («Наступність розвитку польської мови»).

Тема лекції перегукується із питаннями, що вивчаються нашими студентами на курсах «Історія польської мови» та «Історія польського мовознавства», і сприяє формуванню в них здатності вільно орієнтуватися в різних лінгвістичних напрямах і школах та критично осмислювати історичні надбання й новітні досягнення філологічної науки.

Велику увагу професор зосередив на питаннях формування польської мови на живомовній основі, зокрема схарактеризував перші латиномовні праці, де згадується польська онімна лексика, фіксуються фрази, записані старопольською мовою. Окремо зупинився на змісті відомого лицарського гімну «Bogurodzica» (Богородиця), першого тексту, записаного польською мовою.

Чільне місце у структурі лекції посіла постать Яна Кохановського як одного з найвідоміших польських поетів епохи Відродження, засновника польської літературної мови, який використав її в художньому дискурсі.

Функціонування й розвиток польської мови в офіційно-діловому стилі С. Дубіш проаналізував на прикладі Конституції 1791 року.

Заслуговує схвалення паралелізм між двома конституціями (1791 і 1997 років), що дозволяє сприймати матеріал лекції крізь призму сучасності та визначити його вагомість. Доктор філології також окреслив перспективу – вивчення політичного, наукового та релігійного дискурсу в діахронії, зокрема відповідної терміносистеми.

Такі заняття надзвичайно важливі для студентів-полоністів, оскільки, крім отримання нових знань або актуалізації вже відомої інформації, дозволяють поглибити знання з польської мови, зрозуміти спільні тенденції освітнього процесу в Україні та Польщі, дають можливість поспілкуватися з однолітками з інших ЗВО та обмінятися думками та враженнями стосовно почутого.

Символічно, що лекцію із польської мови від відомого мовознавця в Польщі та за її межами, професора, доктора габілітованого Станіслава Дубіша усі зацікавлені філологи України послухали у своє професійне свято – День філолога, яке відзначається 25 травня. Тож щиро дякуємо організаторам, пану професорові за чудово прочитану лекцію та принагідно вітаємо усіх філологів зі святом і бажаємо завжди прагнути й отримувати для власного і професійного задоволення необхідну і бажану нову філологічну інформацію!

Кандидат філологічних наук, доцент Н.М. Торчинська