Магістрантки-полоністки ХНУ – учасниці Літньої школи польської мови та літератури Сілезького університету за програмою NAWA

Організація Літніх шкіл для всіх охочих зануритися в мову і культуру певної країни за підтримки низки організацій та освітніх програм уже стала своєрідною світовою традицією. В умовах сучасної ситуації найбільше таких можливостей мають наші студенти-полоністи, які можуть поєднувати вивчення польської мови із насиченою програмою додаткових заходів.

Магістрантки уже другого курсу спеціальності «Філологія. Слов’янські мови і літератури (переклад включно), перша – польська» Катерина Стингач та Олена Удовенко влітку отримали стипендію на Літній курс польської мови та літератури NAWA-2022, яким було передбачено навчання у Літній школі польської мови та літератури Сілезького університету, м. Цешин (Uniwersytet Śląski – Wydziały w Cieszynie). Директор Літньої школи – професор Йоланта Тамбор.

«Програма навчання в Літній школі була дуже насичена й доволі різноманітна.

За результатами початкового тесту студентів Літньої школи було поділено на групи відповідно до рівня знань. Разом із болгарами, чехами та молдованами ми потрапили до групи з найвищим рівнем знань польської мови, яка називалася «Jsagody», або «Чорниці».

Ми мали лекції та практичні заняття з польської мови і мовознавства. Перевіркою отриманих та набутих раніше знань став міжнародний диктант «Sprawdzian z polskiego» та підсумковий іспит.

Зокрема, до написання диктанту були запрошені усі студенти Літньої школи, а це 300 осіб стаціонарної та дистанційної форм навчання з майже 50 країн.

Найкраще диктант написала наша Олена. Як переможець, вона отримала можливість на участь у Літній школі університету наступного року поза конкурсом. Про перемогу українки написали місцеві та регіональні ЗМІ, які назвали її Майстринею з польської мови (див.: https://ksf.khnu.km.ua/page2.aspx?r=2&p=20220818).

Як уже зазначали, у нас була можливість прослухати низку лекцій з філології, історії, культури тощо. Так, цікавими і змістовними були лекції про функціонування польських діалектів (зокрема про мову польських лемків, кашубів та сілезців, де останні вважають свої мови регіональними, бо мають свою літературу), про історію та побут носіїв цих мов. У культурній частині було запропоновано скуштувати регіональних страв, послухати концерт народної музики.

Захопили лекції з польської літератури та літературної критики. 2022-ий рік у Польщі оголошено Роком польського романтизму, тож ми мали лекції про творчість Адама Міцкевича, Юліуша Словацького та ін. Вірш Каміля Ципріана Норвіда «Daj mi wstążkę błękitną…» нам було запропоновано до перекладу рідною мовою. Усі охочі могли продекламувати свій переклад зі сцени Народного будинку в Цешині, до чого й ми долучилися.

Лекції про історію мистецтва та польського кіно відбувалися у формі обговорень та дискусій після обов’язкової теоретичної частини.

Поляки дуже шанують власну державність, тому нам було прочитано кілька лекцій з історії незалежності Польщі, значення та еволюції польської Конституції.

Інтелектуальним бонусом для нас стала зустріч із депутатом Європарламенту від Республіки Польща Яном Ольбрихтом.

Він прочитав лекцію «Куди прямуєш, Євросоюзе?» про геополітичні та економічні виклики для Європи та світу, що виникли внаслідок військової агресії російської федерації проти України, та шляхи до розв’язання проблем. У ході лекції відбулася дискусія про дієвість санкцій проти країни-агресора та перспективну роль України у зміні світопорядку, яка, без сумніву, вже відбувається.

Після закінчення навчання усім вручили відповідні сертифікати.

Тож що таке Літня школа польської мови та літератури Сілезького університету?

Це – викладання на високому рівні, набуття нових мовних навичок, міжмовна та міжкультурна комунікація Це реалізація своїх творчих здібностей, захоплюючі екскурсії, приємні сюрпризи та книги на подарунок. І постійне-постійне відчуття підтримки України в такий нелегкий час.

А іще – це навчання з 9-ої до 22-ої щодня, дисципліна, стовідсоткове відвідування занять та складний іспит. Це професійна школа для вмотивованих та активних. Якщо готові – радимо їхати!» (Магістрантки групи ФПРмз-21 Катерина Стингач та Олена Удовенко)

Кафедра слов’янської філології щиро вітає переможницю міжнародного диктанту «Sprawdzian z polskiego» Олену Удовенко і зичить подальших здобутків на професійній ниві!

Пишаємося здобутками Олени Удовенко і Катерини Стингач та їхнім бажанням постійно удосконалювати свої вміння і навички задля професійного становлення!

Інформація кафедри слов’янської філології