Міжнародна академічна мобільність викладачів та студентів Хмельницького національного університету

Протягом 19-25 березня 2023 року викладачі та здобувачі вищої освіти Хмельницького національного університету разом з іншими представниками академічної спільноти України (зокрема Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини (координатора від України), Херсонського державного університету, Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, Переяславського університету імені Григорія Сковороди) взяли участь у програмі міжнародної академічної мобільності, організованої Університетом імені Адама Міцкевича в м. Познань (Польща).

Відповідно до запрошення, Літню мовну школу «Міжнародні полоністичні студії» відвідали доцент кафедри слов’янської філології Н. М. Торчинська, професор кафедри української філології М. М. Торчинський та студентки спеціальності «Середня освіта (Мова і література (польська))» Каріна Гнатюк(СОП-22), Анастасія Бойко(СОП-21), Уляна Карапозюк(СОП-20) і магістрантка 1 курсу спеціальності «Філологія. Слов’янські мови і літератури (переклад включно), перша – польська» Марина Подольська(ФППм-22).

Програма Мовної школи була надзвичайно насиченою. Учасники мали змогу прослухати різнотематичні лекції (з історії мовознавства і польської мови, історії Польщі, польсько-українських мовних впливів), долучитися до практичних занять із польської мови, взяти участь у воркшопах і дискусіях щодо особистісного росту, вагомості міжкультурної комунікації в сучасних умовах євроінтеграції, особливостей повсякденного й академічного мовного етикету, існування міжкультурних стереотипів тощо.

Про історію польської мови у взаємодії з іншими слов’янськими розповіли  професори Йоланта Мігдал і Агнєшка Піотровська-Воячик.

Цікавий бінарний воркшоп про академічний мовний етикет та стереотипи в мовній культурі провели професори Малгожата Рибка і Марта Вжеснєвська-Пєтжак.

Корисною була лекція автора низки підручників із навчання польської мови як іноземної професора Войцеха Гофманського, який наголосив на вагомості комунікативного аспекту при вивченні мови, а також звернув увагу на складнощі при вивченні різних слов’янських мов представниками Польщі, Чехії, Словаччини та України.

Поглибити знання з польської мови можна було на демонстраційних мовних курсах, проведених докторами Евою Новак-Пастерською та Ольгою Бомбрович.

Освітній процес у мовній школі поєднувався з іншими заходами, із-поміж яких – український вечір, де учасники школи готували українські страви і пригощали ними всіх присутніх.

Усі охочі могли спробувати, що таке скандинавська ходьба.

Надзвичайно цікавою й корисною була екскурсія Університетом імені Адама Міцкевича та зустріч із керівництвом факультету полоністики і класичної філології, де відбулася презентація елементів найновіших досліджень і проєктів WFPiK UAM та запропоновано поглиблювати співпрацю з метою інтернаціоналізації освіти двох країн (https://wfpik.amu.edu.pl/aktualnosci/rok-20222023/trwa-letnia-szkola-miedzynarodowych-studiow-polskich), зокрема здобувачам вищої освіти різних рівнів запропонували долучатися до програм обміну студентами, програм семестрового та річного навчання з подальшим перезарахуванням кредитів в українських ЗВО, програм Еразмус+, програм подвійного диплому тощо.

Усі учасники Літньої мовної школи «Міжнародні полоністичні студії» отримали сертифікати.

Здобувачі вищої освіти Хмельницького національного університету за результатами навчання в мовній школі мають право на перезарахування окремих тем із дисциплін, які вони вивчають у цьому семестрі:  «Історія польської мови» – для А. Бойко, з «Історія польського мовознавства» та «Культура спілкування та етикет перекладача» – для М. Подольської, «Сучасна польська мова» – для К. Гнатюк та У. Карапозюк.

Отже, в сучасних умовах євроінтеграції та інтернаціоналізації освіти проведення мовних шкіл для студентів і викладачів надзвичайно важливе, оскільки це мовна практика та міжкультурні діалоги, обмін досвідом між представниками ЗВО України і світу, відкриття нових горизонтів і можливостей для всіх учасників освітнього процесу.

Щиро вдячні за можливість взяти участь у програмі міжнародної академічної мобільності адміністрації Хмельницького національного університету, Університету імені Адама Міцкевича в Познані та викладачам, які ділилися своїм досвідом, знаннями, уміннями. Окрема подяка координаторам від УАМ Костянтину Мазуру та від УДПУ імені Павла Тичини Ігорю Кривошеї, власникам палацу в Дембіні, де проходила Літня мовна школа «Міжнародні полоністичні студії», а також усім учасникам із закладів освіти Переяслава, Умані, Харкова, Херсона за плідну співпрацю.

Наталія Торчинська, доцент кафедри слов’янської філології ХНУ