Міжнародна наукова співпраця між філологами ХНУ та Ніредьгазького університету (Угорщина)

Кафедра слов’янської філології Хмельницького національного університету активно здійснює міжнародну наукову співпрацю з університетами багатьох країн: Польщі, Чехії, Словаччини, Білорусі, Болгарії, Угорщини, Румунії, Німеччини, Туреччини, Франції. Найтісніші наукові та освітні зв’язки, звісно ж, із закладами вищої освіти Польщі, оскільки саме підготовкою майбутніх полоністів – філологів і педагогів – займається кафедра.

Одним із заходів реалізації міжнародної діяльності стала участь викладачів кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету 26-27 листопада 2021 року у Міжнародній науковій конференції «Україністика в Угорщині та поза її межами», яку організувала і провела кафедра української мови та культури Ніредьгазького університету (Угорщина).

Це вже не перша наша зустріч із угорськими філологами, оскільки саме кафедра української мови та культури Ніредьгазького університету під керівництвом доктора Вікторії Штефуци була співорганізатором Міжнародної науково-практичної конференції «Міжкультурні комунікації в галузі освіти», яка була проведена нашою кафедрою 19 березня 2021 року (участь взяли науковці із 9 країн).

Конференція у Ніредьгазькому університеті проходила у змішаному форматі – очно-дистанційному на платформі Teams.microsoft. Участь взяли науковці із різних закладів вищої освіти України й Угорщини, виголошуючи доповіді обома мовами, проте тематика стосувалася винятково питань україністики.

Після пленарного засідання почалися секційні, де обговорювалася низка питань, пов’язаних із українсько-угорськими міжмовними взаємозв’язками у діалектній та розмовній мові, дослідженнями українських історичних пам’яток тощо.

Про роботу ономастичного центру в Хмельницькому національному університеті присутнім науковцям розповіли доктор філологічних наук, професор кафедри української філології М. М. Торчинський та кандидат філологічних, доцент кафедри слов’янської філології Н. М. Торчинська, які, зокрема, зосередилися на здобутках та перспективах цієї лінгвістичної галузі в стінах університету.

Доповідачі зауважили, що науковою роботою в царині ономастики займаються не тільки викладачі, а й здобувачі вищої освіти – члени студентських проблемних груп «Ономастичні студії» (науковий керівник – М. М. Торчинський) та «Актуальні проблеми лексикології і синтаксису» (науковий керівник – Н. М. Торчинська), які є учасниками конференцій різного рангу, авторами статей, опублікованих як у кафедральних, так і в інших збірниках наукових праць.

У міжнародній науковій конференції взяти участь викладачі кафедри слов’янської філології ХНУ:

– завідувач кафедри слов’янської філології, кандидат педагогічних наук, доцент, Н. В. Подлевська (тема виступу «Культура спілкування у традиціях і сучасності українців»);

– декан гуманітарно-педагогічного факультету, кандидат філологічних, доцент Л. Л. Станіславова (тема виступу «Перекладацькі трансформації у перекладі художнього тексту, що належить до близькоспорідненої мови»);

– кандидат педагогічних наук, доцент І. В. Горячок (тема виступу «Специфіка проблеми історичної пам’яті в романі Романа Іваничука «Орда»»);

– старший викладач Л. В. Терещенко (тема виступу «Український фольклор як об’єкт дослідження в угорських етнографічних студіях ХХ століття»).

Під час конференції були обговорені й визначені напрями наукової співпраці між філологічними кафедрами означених університетів на перспективу.

Щиро дякуємо за успішно організовану й проведену міжнародну наукову конференцію, за можливість участі в ній викладачів нашого університету, і, звісно ж, за збереження українського слова, культури, традицій на угорській землі!