Неформальна освіта – підвищення рівня кваліфікації студентів-полоністів у процесі здобуття вищої освіти

 Реформування освіти передбачає оновлення змісту навчання, зорієнтованого на формування ключових компетентностей, оволодіння якими уможливить для майбутніх фахівців успішність вирішення важливих проблем у ситуаціях практичної діяльності, соціального та повсякденного життя.

Відповідно метою професійної підготовки у закладі вищої освіти майбутніх філологів є набуття ними досвіду педагогічної діяльності, мається на увазі оволодіння новими технологіями навчання, методами формування навичок самостійної роботи, тобто не лише засвоєння певного обсягу знань, вироблення відповідних умінь і навичок, а й здатність застосовувати їх в особливих умовах, вміння швидко орієнтуватися у ситуаціях безпосередньої професійної діяльності. Професійну компетентність варто розглядати як єдність теоретичної та практичної підготовки студентів до здійснення майбутньої педагогічної діяльності.

На реалізацію означених умов і спрямований курс «Інтерактивні методи у викладанні перекладознавчих дисциплін» для студентів-полоністів спеціальності «Філологія. Слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська», майбутніх бакалаврів-філологів, який викладає для випускників кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри слов’янської філології Н. В. Подлевська. Одним із підсумкових завдань дисципліни для студентів було опрацювати на різноманітних навчальних, освітніх платформах інформацію (як додаткову до матеріалу вивченого курсу), яка стала б їм в нагоді під час професійної діяльності. Для цього ж необхідно було охарактеризувати вивчений курс на освітньо-навчальних платформах та отримати свідоцтво як елемент підтвердження набутих компетентностей.

Студенти дійшли висновку, що професійна компетентність відображає спроможність майбутніх філологів ефективно здійснювати освітню діяльність, творчо реалізувати набутий теоретичний і практичний досвід, залучати дійові технології навчання, що свідчить про їхню здатність до неперервного професійного й особистісного самовдосконалення. Для філолога сформована компетентність визначає зміст його діяльності. А складники змісту професійної компетентності пов’язані з формуванням творчих якостей, умінням самостійно діяти в ситуаціях практичної діяльності, самореалізацією та самовдосконаленням особистості упродовж життя.

Аліна Старух про курс «Медіаграмотність – практичні навички» : «Це авторська розробка відомого викладача, автора досліджень гібридної війни Євгена Магди. Курс присвячений медіаграмотності та головним викликам сучасного світу – дезінформації та фейкам. Мета пройденого мною курсу – надати слухачам зручний інструментарій для вивчення медіаграмотності заради втілення його принципів та засад в українському суспільстві.

Завдяки цьому курсу я дізналася: що таке інформація і за якими законами вона розвивається; якими є наслідки інформатизації; чи можна регулювати інформаційний потік в сучасному світі; яким є вплив дезінформації; як працюють основні методи дезінформування; чим загрожує дегуманізація; коли саме у сучасному інформаційному світі нам можуть загрожувати фейки; що сприяє поширенню шейків; чому вплив фейків є потужним та як навчитися їх розпізнавати; значення медіаграмотності у сучасному світі.

Курс розрахований приблизно на 30-40 годин, які включають: лекції, відеоролики, практичні заняття, презентації, завдання. Також після проходження кожного блоку даються тести для перевірки засвоєної інформації.

Відкривши головну сторінку студент може передивитися актуальні новини та звернення викладача.Також до курсу прикріпленний форум, на якому ви маєте можливість поспілкуватися з іншими слухачами та викладачем, обговорити інформацію яка вас зацікавила. Крім теоретичної частини, курс містить численні практичні приклади.

Для мене проходження цього курсу було дуже корисним, я дізналася багато нового про сучасні медіа, поширення і відображення інформації. Навчилася більш критично сприймати, шукати і сортувати потрібні мені знання. Я раджу його пройти кожному, хто зацікавлений у критичному сприйнятті інформації в сучасному світі».

Наталія Попик про курс «Медіаграмотність для освітян» на платформі «Прометеус», який триває 60 годин. «В основу курсу покладені матеріали численних лекцій, семінарів, майстер-класів та тренінгів із медіаосвіти, які автори курсу понад 10 років створювали та проводили для учнів та освітян. До кожної теми курсу є представлений відеоматеріал, презентація і конспект.

З курсу я більш детально дізналася, що таке медіаграмотність, як впливає медіа на суспільство, які завдання та ресурси медіаосвіти, як медіа можуть допомогти у школі, а також про основи авторського права, про спілкування в мережі, як формувати імідж школи, використовуючи відкриті ресурси, як допомогти дітям долати небезпеки кібербулінгу. Також я дізналася як використовувати можливості медіа для вчительської діяльності.

Я думаю, що цей курс буде корисним для всіх учителів, бо в сучасному світі без медіа ніяк не обійтися і тому для освітян потрібно бути медіаграмотними людьми, щоб вони самі могли безпечно користуватися медіа, уміли захищатися від небезпек, які там є, користувалися можливостями, які надають медіа, і навчили цього своїх учнів».

Марія Олівінська про онлайн-курс «Успішне вчителювання – прості рецепти на щодень» . «Метою цього курсу є: підготувати педагогів до реалізації положень Концепції Нової української школи на рівні середньої освіти, зокрема до компетентнісного навчання й розвитку ключових громадянських і соціальних компетентностей на всіх предметах та під час позакласної роботи.

Цей курс допоміг мені: отримати поради для проведення цікавих уроків та застосування сучасних методів оцінювання; втілити ефективні та сучасні методи для виконання нових вимог з розвитку ключових громадянських та соціальних компетентностей; професійно вдосконалитись й підвищити кваліфікацію.

Після проходження курсу я дізналася, як цікаво провести урок та які методи формувального оцінювання застосувати в тій чи іншій навчальній ситуації. Завдяки інтерактивним сюжетам навчилася впевнено співпрацювати зі школярами, використовувати на уроках інтерактивні методи».

Діана Марченко про курс «Стартуємо до успішної школи» від Європейського центру ім. Вергеланда на онлайн-платформі «ПРОМЕТЕУС».

«Курс включає в себе 3 модулі та розрахований на 30 годин. Завдяки опрацюванню запропонованих матеріалів і виконанню інтерактивних завдань я: поглибила свої знання про зміни в сучасній українській освіті та можливості їх реалізації у вашій школі; з’ясувала, навіщо потрібна внутрішня система оцінки якості освіти і які можливості дає автономія школи; зрозуміла особливості компетентнісного підходу та ціннісно орієнтованого навчання; ознайомилася з поняттями «громадянські компетентності», «культура демократії» та «культура прав людини» в школі; отримала дієві поради з протидії дискримінації в освіті, вирішення конфліктів, створення та організації діяльності шкільної служби медіації.

Також дізналася, як: нові ціннісні засади перетворити в щоденну шкільну практику; за допомогою простих і ефективних прийомів формувати активну громадянську позицію учнів; вибудовувати якісне освітнє середовище не на папері, а в класах, коридорах і на подвір’ї школи.

Курс дуже цікавий, із великою кількістю інтерактивних вправ. Зацікавить не лише «бувалих» вчителів, але й студентів, які хочуть дізнатися більше про свою майбутню професію».

Марина Глуцька пройшла не одне навчання і не на одній платформі, а різних. Ось її досвід: «Для підвищення кваліфікації я пройшла 6 вебінарів та тренінгів на польських платформах.

Перший онлайн тренінг, який я пройшла, мав назву «Improwizacja na lekcjach kluczem do work-life balance». Тренінг був проведений 26.11.2020 року, але він є у вільному доступі і після його проходження зараз можна також отримати сертифікат. Була представлена інформація про роль імпровізації на заняттях та дані відповіді на найголовніші питання: чи є хорошою лекція, яка запланована від А до Я; чи потрібно залишати час під час лекцій для імпровізації; як знайти в собі відвагу та не боятися експериментувати на лекціях, працюючи за допомогою нових методик; яким способом імпровізувати на лекціях і створювати едукаційний процес більш натуральним і приємним для мозку? Цей тренінг дав цікаві знання щодо імпровізації на лекціях, як готуватися до таких лекцій і звичайно чи учням більше подобаються такі лекції чи ні.

Наступний вебінар мав назву «Jak uczyć online w szkołach średnich». Під час цього вебінару я дізналася про нову безкоштовну програму edmodo. Також розповідали про те, як організувати та ефективно керувати віртуальним класом, як легко спілкуватися зі студентами, як запровадити прозору систему оцінювання та як працювати з матеріалами підручника та адаптувати його зміст до роботи в Інтернеті.

Також я пройшла вебінар під назвою «Jak uczyć online studentów i dorosłych». Спираючись на свій досвід роботи в Інтернеті з дорослими студентами Grzegorz Śpiewak представив, наскільки просто, практично та без зайвих інструментів: розвивати мовні та пізнавальні навички учнів, залучити студентів до автентичного спілкування, будувати стосунки зі студентами в нових умовах віддаленої роботи.

«Kreatywność jako czynnik sukcesu edukacyjnego?» – таку назву мав ще один пройдений мною вебінар. Лекція була в загальному про креативність, якщо ми вимагаємо креативності від наших учнів, то ми повинні вимагати цього ж від себе. І також була дана відповідь на питання: чи гарантує творчість освітній успіх. Були також показані вправи для розвитку креативності на лекції в учнів та як креативність впливає на зацікавленість учнів до лекцій.

І останній вебінар мав назву «Nauka ortografii na wesoło czy z pomysłem?» Викладач розповідала про доступні сайти та джерела для вивчення орфографії за допомогою гри та мультимедії та як створити різноманітні завдання для практики ортографії в учнів.

Такий досвід роботи для студентів мав неабияке значення, адже кожен, хто закінчив навчання за вибраним курсом, набув нових (додаткових) компетентностей, які стануть у нагоді під час професійної діяльності чи у процесі продовження навчання на магістерському рівні.

Тож означена форма підвищення кваліфікації майбутніх філологів є доступною, актуальною і перспективною, а тому сподіваємося на подальшу самомотивацію студентів до набуття професійних компетентностей та розширення майбутніх кваліфікаційних можливостей упродовж життя.

Завідувач кафедри Н. В. Подлевська