«Поговоримо про діалекти» – участь доцента кафедри Наталії Торчинської у програмі ТРК МІСТО «Мова про мову»

25 вересня 2023 року кандидат філологічних наук наук, доцент кафедри слов’янської  філології  Наталія Торчинська взяла участь у телевізійній передачі ТРК МІСТО  «Мова про мову», яку веде колишня випускниця спеціальності «Філологія. Українська мова і література» Хмельницького національного університету, журналістка Аліна Косарева.

Тема чергової передачі була присвячена діалектам української мови. Сьогодні немає жодної мови, у структурі якої не виділяли б територіальних діалектів. Вони не мають чітких меж чи кордонів, скрізь є перехідні говірки. Носіями діалектів є кожен із нас. Навіть якщо ми думаємо, що говоримо винятково літературною мовою, все одно уважний слухач знайде / почує в нашому мовленні хоча б одну діалектну рису. Це може проявитися навіть на рівні особливої вимови звуків.

Наталія Миколаївна як викладач навчальної дисципліни «Українська діалектологія», яку опановують студенти-філологи (україністи як обов’язкову, а студенти-полоністи як вибіркову дисципліну), зосередила увагу на особливостях подільської говірки, поширеної на значній території Хмельницької області.

Дослідження діалектних особливостей – це надзвичайно цікава справа і корисна водночас. Бо постійно зменшується кількість носіїв, що зумовлено обов’язковою освітою, урбанізацією, міграційними процесами тощо. Сьогодні особливо змішуються говірки через внутрішньо переселенські рухи, тому з часом важко буде виявити так званих «чистих» носіїв тієї чи іншої говірки.

Повністю передачу можна переглянути за покликанням: https://mistotv.com/64227/