Поради щодо вивчення польської мови для майбутнього учителя-полоніста

Вивчення польської мови – це складний і цікавий процес. Мову краще вивчати в мовному середовищі, яке дозволяє у вільний час, після занять, за межами школи, спілкуватися з корінними жителями країни для практикування мовних навичок. Це дає можливість зануритися в польське середовище й забути про мовний барʼєр, який існує тільки в нашій голові. Але чи означає це, що вивчити іноземну мову швидко не в мовному середовищі не можна?

Звичайно, ні. Поза мовним середовищем мову теж можна вивчити відносно швидко, наприклад, на курсах іноземних мов із носіями мови.

Це можливо, якщо:

  • багато спілкуватися мовою, що вивчається;
  • слухати мову інших людей;
  • вивчати граматику для правильної побудови речень.

Старанна робота над письмовими вправами, на жаль, не допоможе вам навчитися вільно розмовляти іноземною.

Вивчення мови залежить від компетентних у цій справі вчителів, які можуть досконало навчити мови, але насамперед має бути бажання. Я, наприклад, відвідувала курси польської мови, де багато чого навчилася. Це великою мірою залежало від викладача, який мав глибокі знання мови та методики її навчання. Ми дуже багато робили вправ на закріплення матеріалу, читали різні оповідання, вивчали літературу, історію. Коли приїхала в Польщу, мала певну базу знань, що досить полегшило процес адаптації, проте важкувато було в розмовному плані через відсутність мовної практики.

Я впевнена, що навчання в Польщі сприятиме вивченню мови й удосконаленню мовних навичок, водночас допоможе краще опанувати мою майбутню спеціальність. Оскільки у майбутньому я себе бачу вчителькою польської мови і літератури, адже навчаюся на 1 курсі спеціальності «Середня освіта. Мови і літератури (польська, українська)» у Хмельницькому національному університеті, то досконале вивчення мови – важливий і необхідний складник мого життя. Для вчителя важливо на високому рівні володіти мовою, яку він викладає, тому що він несе відповідальність за те, наскільки якісні й корисні знання будуть отримувати учні на заняттях. Ураховуючи, що маю певний досвід вивчення мови, хотіла б дати декілька порад.

Насамперед треба скласти графік занять і його дотримуватися, що полегшить вивчення мови і зробить його більш систематичним.

Далі треба читати польською мовою. Спочатку брати щось з легкого, якісь невеликі статті чи оповідання, а з часом переходити на великі книжки, що збільшить запас слів і покращить уміння будувати речення.

Обов’язково треба купити гарний підручник. У сучасних підручниках для вивчення польської мови можна знайти цікаві історії, яскраві фото та справжні польські анекдоти, з їх витонченим та запальним гумором. Хотіла би порекомендувати підручник Мажени Ковальської.

Також важливо обрати для себе спосіб навчання: чи це буде самостійне вивчення за графіком і підручниками, які кожен складає обирає сам, чи це буде навчання на курсах або окремо з викладачем. Із власного досвіду можу зазначити, що мені більше імпонують заняття в групі, тому що тоді можна вчитися на помилках інших, аналізувати здобутки інших і мати велику кількість мовної практики.

Як казала мені моя вчителька: «Важливо не тільки дві години вчити мову, а весь інший час говорити якоюсь іншою, а треба намагатися думати цією мовою, перекладати слова цією мовою, говорити нею». І я з нею цілком погоджуюся, тому що коли ти починаєш перекладати слова мовою, яку вивчаєш, ти можеш не знати певних слів. І це не біда. Загалом у цьому і суть цієї поради. Якщо ти не знаєш якогось слова, то обов’язково поцікавишся, як воно звучить цією мовою, знайдеш його і запам’ятаєш.

І ще важливо дуже багато писати й робити нотатки на різні теми. Наприклад, записувати різні невідомі слова, граматичні правила тощо.

Зрештою, вивчення будь-якої мови не є дуже важким, головне – мати бажання, і тоді все вдасться! І я щиро сподіваюся, що до завершення навчання на полоністичній спеціальності у ХНУ, я цілком опаную глибини польської мови і стану справжнім професіоналом своєї справи – учителем-полоністом!

Марія Шевчук, студентка 1 курсу

ОПП «Середня освіта. Мови і літератури (польська, українська)»