Проект «Розвиток польської освіти в Україні через підтримку кафедри слов’янської філології у Хмельницькому національному університеті»

 22 жовтня 2014 року у Хмельницькому національному університеті у рамках міжнародного українсько-польського проекту «Розвиток польської освіти в Україні через підтримку кафедри слов’янської філології у Хмельницькому національному університеті», наданого Міністерством закордонних справ Польщі у контексті гранту «Співпраця в галузі громадської дипломатії у 2014 р.», відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Польська мова в українській освіті – перспективи в аспекті європейської інтеграції».

Ця конференція є підсумково-звітним етапом у рамках виконання міжнародного проекту «Розвиток польської освіти в Україні через підтримку кафедри слов’янської філології у Хмельницькому національному університеті», спрямованого на популяризацію та розвиток польської мови в Україні. За рахунок гранту МЗС Польщі були придбані сучасні традиційні та мультимедійні матеріали для викладання польської мови, організовано безкоштовне навчання польської мови, проводилися методологічні семінари та практичні заняття з методики викладання польської мови у школах м. Кельце (Польща) для викладачів кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету.

До участі у Міжнародній науково-практичній конференції подали заявки науковці-лінгвісти і практики-лінгводидакти з українських вищих та загальноосвітніх навчальних закладів міст: Київ, Харків, Глухів, Полтава, Умань, Острог, Вінниця, Кам’янець-Подільський, Хмельницький, а також польських навчальних закладів міст: Кельце, Сташов, Люблін, Бидгощ, Вроцлав, Лодзь, Варшава. За матеріалами наукових досліджень, поданих на конференцію, видано збірник наукових праць «Język polski w ukraińskiej edukacji – perspektywy w aspekcie integracji europejskiej».

На урочистій церемонії відкриття конференції зі вступним словом виступив проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків Хмельницького національного університету професор Микола Йохна, який привітав усіх присутніх із початком роботи конференції та наголосив на важливості розвитку українсько-польської співпраці у галузі освіти і науки, зазначивши, що можливість співпраці із польськими партнерами є неабиякою гордістю для університету, а можливість реалізації проекту «Розвиток польської освіти в Україні через підтримку кафедри слов’янської філології у Хмельницькому національному університеті», який, до речі, став уже 4 проектом, що реалізовується ХНУ спільно з польським Товариством «Інтеграція Європа-Схід», стала водночас надзвичайно серйозним завданням для ХНУ, а також свідченням визнання університету на міжнародній арені як потужного наукового осередку.

Почесним гостем конференції стала керівник Національного академічного рейтингу «ТОП-200 кращих університетів України» Олеся Линовицька, яка зазначила, що запорукою поступального розвитку університету є співпраця із закордонними ВНЗ. Хмельницький національний університет, за її словами, є одним із лідерів серед вітчизняних ВНЗ за кількістю реалізованих міжнародних проектів.

До учасників конференції із теплими вітальними словами звернувся голова Товариства «Інтеграція Європа-Схід» Кшиштоф Каліта, який підкреслив високий рівень виконання проекту кафедрою слов’янської філології, зазначивши про важливість візиту кафедри до Польщі (у рамках виконання проекту) і звернув увагу на те, що Польща робитиме усе необхідне для подальшої підтримки братнього українського народу в його прагненні до перспективного європейського майбутнього.

Надзвичайно приємно, що участь у роботі конференції взяв Віце-консул Генерального Консульства Республіки Польща у Вінниці Дам’ян Черчинський, який наголосив на важливості роботи університету у розвитку польської мови на Хмельниччині та розвитку добросусідських відносин між нашими державами, зазначивши, що уряд Республіки Польща усіляко сприятиме і надалі вивченню польської мови в Україні.

Усіх присутніх із початком роботи конференції привітала декан гуманітрано-педагогічного факультету, на якому і відбувалася конференція, доцент Людмила Станіславова, наголосивши на важливості роботи, яку проводить кафедра слов’янської філології для розвитку польської мови у ХНУ та подякувавши завідувачеві кафедри за відмінну підготовку і організацію конференції.

З вітальним словом виступив і директор Українсько-польського центру ХНУ професор Юрій Шалапко. Символічно, що саме цими днями Українсько-польський центр відзначає своє 10-річчя від створення. Завдяки матеріально-технічному і наукового-методичному забезпеченню УПЦ усі заняття студентів-полоністів відбуваються в УПЦ. Директор УПЦ звернув увагу на важливість плідної співпраці УПЦ і кафедри слов’янської філології для розвитку польської мови в університеті.

Заступник начальника управління – начальник відділу професійної освіти та кадрової роботи управління професійної освіти та ресурсного забезпечення Департаменту освіти і науки Хмельницької облдержадміністрації Валентина Скоропуд виступила з доповіддю про стан навчання польської мови у Хмельницькій області, наголосивши на особливостях, перевагах та проблемах польської освіти на Хмельниччині.

Завідувач кафедри слов’янської філології ХНУ Неля Подлевська зробила доповідь про стан і перспективи вивчення і викладання польської мови у Хмельницькому національному університеті, показавши роль і значення у цьому процесі кафедри слов’янської філології та спеціальності «Філологія. Переклад (польська, російська мови)», вказавши на здобутки кафедри, досягнення студентів спеціальності, окресливши питання, над якими працюють для розвитку польської мови у ХНУ.

Голова Хмельницького відділу Спілки польських учителів України, старший викладач кафедри слов’янської філології Юлія Серкова у своїй доповіді звернула увагу на стан навчання і перспективи вивчення польської мови в Україні, зробивши екскурс до історії вивчення польської мови, поєднавши із сучасним станом викладання.

Досить цікавою стала доповідь учителя польської мови об’єднаних шкіл у Сташові (Польща) Еви Каліти про навчання польської мови як рідної мови та іноземної. Пані Ева зробила акцент на порівнянні деяких основних моментів у викладанні польської мови як рідної мови, і як іноземної мови.

Почесним став і візит на конференцію доктора педагогічних наук, професора, головного наукового співробітника лабораторії навчання української словесності у школах національних меншин України і діаспори Інституту педагогіки НАПН України Ольги Хорошковської, яка доповіла про реалізацію вимог Державного стандарту і програми у підручниках з української мови для шкіл з польською мовою навчання.

Голова культурно-освітньої спілки поляків м. Вінниця Аліція Ратинська зробила доповідь про навчання польської мови в системі освіти Вінницької області, провівши паралель і порівняння із доповіддю, що звучала раніше про стан навчання у Хмельницькій області.

Фахівець із питань славістики доцент кафедри загального мовознавства і української філології Глухівського національного педагогічного університету імені О. Довженка Олег Прискока ознайомив усіх учасників конференції про виникнення і розвиток польської історичної лексикології з аналогічним процесом в українському мовознавстві.

Бурхливі оплески отримала доповідь кандидата теологічних наук, старшого викладача кафедри слов’янської філології Ірини Сашко про християнсько-патріотичне виховання сучасної молоді на лекціях польської мови як іноземної мови, про роль вчителя польської мови у вихованні підростаючого покоління.

Далі робота конференції продовжувалася відвідуванням Технологічного багатопрофільного ліцею, де вивчається польська мова (знайомство з учителями польської мови, спілкування з учнями, презентація навчальної літератури з польської мови для школи).

Після цього в Українсько-польському центрі тривала робота на 4 секційних засіданнях, де заслуховувалися доповіді провідних учених, що були присвячені найактуальнішим проблемам сучасної філологічної науки.

Загалом, усі учасники та гості заходу були надзвичайно задоволені результатами конференції та висловили щирі слова вдячності завідувачеві кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету доценту Нелі Подлевській за високий рівень організації заходу, постійний розвиток вітчизняної філологічної науки та активну участь у розвитку міжнародних зв’язків університету.

Ольга Осійчук,
відділ міжнародних зв’язків
та зв’язків з громадськістю ХНУ