СТУДЕНТИ-ФІЛОЛОГИ ХМЕЛЬНИЦЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У СЕМІНАРІ ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ

21–28 червня 2015 року студенти-філологи Хмельницького національного університету брали участь у семінарі для вчителів польської мови, що відбувався в Загальноукраїнському координаційно-методичному центрі вивчення польської мови та культури у Дрогобичі, а також у Дрогобицькій спеціалізованій загальноосвітній школі №3.

У семінарі взяли участь учителі та студенти з різних міст України – Хмельницького, Одеси, Івано-Франківська, Луцька, Красилова, Шепетівки. Зокрема, учасниками семінару були студенти й магістранти спеціальностей «Українська мова і література» Мороз Тетяна, Проциш Наталія (ФУМ-11), Полігас Вікторія та Ціоск Аліна (УМЛм-10) (які протягом усіх років навчання вивчали курс польської мови) і «Філологія. Переклад (Польська і російська мови)» Лапінська Каріна, Берекеля Катерина (ФПР-12).

Організацією курсів займалися Марія Ксьонжек-Замлєвська та Марія Мацькович.

Заняття, які стосувалися польської сучасної літератури, удосконалення читацьких здібностей учня, проводила Марія Мацькович. Вона навчала використовувати тексти відомих польських поетів, зокрема Болеслава Лесьмяна, Олександра Фредра, Казимира Вежинського, для глибшого розуміння тексту і збагачення словникового запасу учня. Учасники семінару були учнями й учителями одночасно: писали, обговорювали проблеми, складали власні поезії, вирішували завдання, брали участь у мовних іграх і дискусіях.

Марія Ксьонжек-Замлєвська навчала культури польської мови та методики її викладання (етикетні мовленнєві формули, відмінювання числівників тощо). Найбільше сподобалися лекції про використання пісень на уроках польської мови з метою розвитку музичної культури, адже саме словесно-музичні твори допомагають учням краще запам’ятати слова, їх значення, порядок слів у реченні, сприяють виникненню певних асоціацій. Матеріалом для тренувань були польські пісні: «A Mikolaj pędzi», «Piosenka dla nauczyciela», «Moja matko ja wiem», «To moje pierszy godziny», «Mama czuwa Mama wie», «Pierwsza Brugada», «Rozkwiataly pąki białych róż». Досить цікавою формою навчання дітей є використання на уроках віршів для релаксації (Wiersze relaksacyjne – wierszyki masażyki). Слухачі семінару на кожному занятті співали пісні, аналізували їх, робили для себе певні висновки, обговорювали доцільність використання текстів на заняттях.

Після занять відбулася екскурсія старовинним містом Дрогобичем, яке відоме ще з XI ст. як центр солеваріння. Дрогобич – це батьківщина Юрія Дрогобича та польського письменника Бруно Шульца, тут свого часу жив і навчався у місцевій школі Іван Франко.

Цікавинками міста є ратуша, будівля синагоги, готично-бароковий костел Св. Варфоломія.

У вільний час ми мали змогу відвідати літню столицю Галичини, справжній центр туризму – Трускавець, де можна не лише гарно провести час, послухати музику індіанців, але й оздоровитися відомою мінеральною водою «Нафтуся». Гарний краєвид, тиша парків, чисте повітря.

Після закінчення семінару організатори «Загальноукраїнського координаційно-методичного центру вивчення польської мови і культури» вручили кожному учаснику посвідчення про участь у «Семінарі для вчителів польської мови» та подарували «Методичний посібник для вчителя польської мови».

Час пролетів швидко, але у нас залишилося багато позитивних вражень, цікавої інформації. Адже за такий короткий час нам вдалося не лише осягнути навчальний матеріал, але й знайти друзів-однодумців. Ми всі були єдиною великою сім’єю!

Мороз Тетяна, студентка групи ФУМ-11
спеціальності «Філологія. Українська мова і література»


Лапінська Каріна, студентка групи ФПР-12
спеціальності «Філологія. Переклад (польська, російська мови)»