Відкрита лекція доктора Якуба Копера для студентів-полоністів та викладачів кафедри слов’янської філології

13 листопада 2020 року для студентів усіх форм навчання спеціальностей «Філологія. Слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська», «Середня освіта. Мови і літератури (польська, українська)» та викладачів кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету лекцію на тему «Реалістична повість і соціологія на прикладі твору польського письменника Броніслава Відштайна «Долина нікчемності»» провів доктор Якуб Копер.

Доктор Якуб Копер – викладач кафедри суспільних теорій та соціології сім’ї Інституту соціологічних наук Люблінського католицького університету Йоана Павла ІІ (Польща), а також член Капітули роботодавців та експертів цього ж університету; член Інституту соціальних та економічних досліджень Польської академії наук; член суспільної ради розвитку науки та вищої освіти Люблінського воєводства, радник міністра освіти і науки Польщі, професора Пшемислава Чарнка.

На зустріч зібралися понад 70 слухачів, яких цікавлять питання історії Польщі, мови, культури, соціології, історії, літератури.

Викладач розповів про окремі аспекти історії Польщі в роки правління комуністичного режиму, а також після 1989 року. Адже саме повстання профспілки «Солідарність», упровадження воєнного стану, а також домовленості «Круглого столу» стали головними темами творчості видатного сучасного польського письменника і публіциста, актора, журналіста і політика Броніслава Відштайна.

Особливу увагу доктор Якуб Копер звернув на повість «Долина нікчемності», яка найкраще висвітлює «темні сторони» Польської Народної Республіки. Повість впроваджує читача у світ колишніх агентів служб безпеки, які в сучасній Польщі не лише займають високі посади у світі бізнесу, освіти, політики та ЗМІ, а навіть стають моральними авторитетами. Серед героїв твору можна легко впізнати деяких відомих людей з перших шпальт газет сучасної Польщі. За повість «Долина нікчемності» Броніслав Відштайн отримав дві престижні літературні нагороди: нагороду Фундації Косьцєльскіх, а також нагороду ім. Анджея Кійовського.

Доповідь доктора Якуба Копера виявилася дуже цікавою, адже була інтердисциплінарною – містила інформацію з літератури, історії, соціології, політології, а також медійної освіти.

Зустріч завершилася цікавою дискусію, під час якої студенти та викладачі порівнювали творчість Броніслава Відштайна з творчістю інших видатних польських авторів, які зверталися до теми соцреалізму: Тадеуша Конвіцького та Ришарда Капусцінського. Розмова стосувалася також і українських реалій – нашої історії та сучасності.

Детальніша інформація про лекцію у відео.

Щиро дякуємо доктору Якубу Коперу за бажання і можливість провести лекцію для наших студентів-полоністів, для яких важливо чути не лише польську мову справжнього її носія, а й подискутувати щодо літературних понять і явищ, що, зрештою, і є предметом вивчення філології.