Викладачі кафедри слов’янської філології ХНУ – члени журі фінального IV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з польської мови (2025 р.)

Протягом 22−25 квітня 2025 року на базі Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка відбувався IV етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з польської мови та літератури. Організаторами заходу виступили Міністерство освіти і науки України, Національний центр «Мала академія наук України» та Інститут післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка.

Участь узяли 36 учнів 9−11 класів із різних областей України (Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Івано-Франківської, Житомирської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Одеської, Рівненської, Хмельницької та міста Києва).

Для кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету за честь, що вже другий рік поспіль до складу журі запрошено викладачів кафедри – кандидата педагогічних наук, доцента Оксану Ранюк та доктора філософії, старшого викладача Тетяну Мороз (ознайомитися з інформацією щодо проведення IV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з польської мови та літератури у 2024 році можна за покликанням https://ksf.khmnu.edu.ua/vykladachi-kafedry-slovyanskoyi-filologiyi-hnu-chleny-zhuri-finalnogo-iv-etapu-vseukrayinskoyi-uchnivskoyi-olimpiady-z-polskoyi-movy/).

Змагання відбувалися у дистанційному форматі за допомогою платформи Google Meet у два тури – письмовий (25 тестових завдань із граматики) та усний (монологічне висловлювання учасника олімпіади з теми, яку визначало журі).

Модератором учнівської олімпіади став методист науково-методичного центру професійного розвитку педагогічних працівників Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка Вадим Гавронський.

Захід розпочався виконанням Державних гімнів України та Польщі, після яких усі присутні вшанували полеглих у боротьбі за Україну хвилиною мовчання.

З вітальним словом до учасників олімпіади звернулися – президент Малої академії наук України Станіслав Довгий; заступниця директора з методичної роботи Національного центру «Мала академія наук України» Анна Грітчина; заступниця директора Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, заступниця голови оргкомітету Олександра Дідур, а також начальниця Дрогобицької філії Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти», голова журі Марія Мацькович.

Письмовий тур розпочався о 10.00. Він передбачав виконання 25 тестових завдань закритого типу з граматики польської мови, які учасники виконували через Google Форми протягом однієї академічної години. Зауважимо, що обов’язковою умовою участі в онлайн-олімпіаді було постійне ввімкнення веб-камери протягом усього часу, відведеного як на письмовий, так і на усний тур. Спостерігачі мали змогу відстежувати кожного учасника.

З метою забезпечення організованого та диференційованого проведення усного етапу олімпіади було створено три окремі вебінарні кімнати (для 9, 10 та 11 класів) на платформі Google Meet, у які члени журі почергово запрошували учасників.

Старший викладач кафедри Тетяна Мороз, як і минулого року, була членом журі усного туру у вебінарній кімнаті для учнів 10 класу. Варто зазначити, що кожен із учасників був зашифрований під спеціальним номером. Члени журі не знали, як звуть учасника та який навчальний заклад від представляє.

Кожному учаснику усного етапу олімпіади члени журі пропонували на вибір три теми, із яких учневі чи учениці необхідно було обрати одну для підготовки монологічного висловлювання. Тематичний перелік, правила проведення, вимоги та критерії оцінювання були заздалегідь надані учням для ознайомлення. Усі учасники, зокрема представники 10 класу, продемонстрували високий рівень володіння усним мовленням польською мовою та обізнаність у літературному контексті.

Доцент кафедри Оксана Ранюк була залучена як експерт-консультант. Основне завдання фахівця – консультації щодо вирішення спірних питань у роботі журі. Пані Оксана спостерігала за виконанням завдань, роботою членів журі, зокрема правильністю перевірки й об’єктивністю оцінювання робіт. Також доцент могла брати участь у розгляді апеляцій.

На щастя, як і минулого року, апеляційних заяв від учасників олімпіади не було, що вчергове свідчить про високий рівень проведення інтелектуального змагання, професіоналізм та неупередженість членів журі.

23 квітня о 17.00 відбулося спільне засідання журі та оргкомітету, на якому було визначено переможців олімпіади. Урочиста церемонія закриття олімпіади та оголошення результатів відбулися 24 квітня о 16:00.

Як показують щорічні результати, олімпіади мають надзвичайно важливе значення для учнів, адже вони не лише сприяють поглибленню знань і розвитку інтелектуальних здібностей, а й мотивують до самовдосконалення та творчого мислення. Участь у таких змаганнях допомагає школярам розвивати впевненість у власних силах, навички публічного мовлення, критичного аналізу та аргументованого висловлення думок. Окрім того, олімпіади відкривають нові можливості для професійного зростання та наукових здобутків у майбутньому.

Щиро вітаємо усіх учасників олімпіади за високу мотивацію щодо досягнення нових вершин у вивченні польської мови та літератури.

Бажаємо їм подальших успіхів у навчанні та нових досягнень у майбутньому!. Нехай цей досвід стане важливим кроком на шляху до нових перемог і відкриттів.

Дякуємо організаторам олімпіади за змогу бути частинкою такого заходу, за організацію та проведення науково-інтелектуального змагання. Зичимо вам подальших успіхів у реалізації таких важливих освітніх ініціатив!

Із детальнішою інформацією про переможців ІV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з польської мови та літератури можете ознайомитися на сайті Національного центру «Мала академія наук України»: https://man.gov.ua/about/news/man-provela-iv-etap-vseukrayinsskoyi-olimpiadi-z-polssskoyi-movi-ta-literaturi

Тетяна Мороз, доктор філософії, старший викладач
кафедри слов’янської філології