Гостьова лекція «Слідами польської спадщини на Поділлі» із Дмитром Антонюком

6 грудня 2023 року відбулася гостьова лекція з Дмитром Антонюком на кафедрі слов’янської філології Хмельницького національного університету для студентів ОПП «Філологія. Слов’янські мови та літератури (переклад вкоючно), перша – польська», «Польська мова і література, друга мова – англійська», «Середня освіта (Мови і літератури (польська, українська))». До зустрічі під’єдналися охочі студенти інших спеціальностей та викладачі. Зацікавлених зустріччю зібралося понад 50 осіб.

Дмитро Антонюк – київський журналіст, мандрівник, краєзнавець. Автор численних книг про історію та архітектурні пам’ятки України. Серед іншого «Римо-католицькі кляштори в Україні», «1920-2020 Пам’ять під час пандемії» тощо. Його нова книга «Замки і резиденції в Україні, пов’язані із польськими родами» – це вже третє видання, але воно на 50% має інформацію та світлини, яких не було у попередніх публікаціях.

Пан Дмитро неймовірно цікаво розповідав про польську спадщину на Поділлі, розповідь супроводжувалася авторськими фотографіями.

Культура є визначним чинником у житті будь-якого суспільства, відіграє важливу роль у житті кожної людини. На Поділлі маємо величезне культурну спадщину, яка залишилася нам від польського народу.

Необхідно визнати, що велика кількість історичних пам’яток перебувають у занедбаному стані. Замки та резиденції на Поділлі, які пов’язані з польськими родами, залишаються під загрозою зникнення та потребують термінових заходів для поліпшення ситуації.

Після зустрічі з Дмитром Антонюком домовилися про внесення своєї допомоги у відновлення культурних пам’яток польського народу. Навесні, за ініціативи пана Дмитра, плануємо організувати толоку у селі Цівківці у Новоушицькій селищній територіальній громаді Кам’янець-Подільського району Хмельницької області.

«Уклінно дякую за активну співпрацю, комфортне спілкування, корисну інформацію. Ваша робота – це неоціненний внесок у відновлення культурних цінностей, добрі справи не залишаються непоміченими. Надіємося на подальшу плідну співпрацю та з нетерпінням чекаємо нових зустрічей у Хмельницькому» (Світлана Войталюк, старший викладач кафедри та ініціатор зустрічі).

«Для мене зустріч була цікавою і пізнавальною. Україна давня і цікава. Хтось будував, а хтось руйнує. А хтось збирає інформацію, шукає, реставрує. Особливо вражена ставленням автора до кожної пам’ятки, знанням назв місцевостей,  географічних об’єктів, річок, пагорбів, як своєї  вулиці. Одразу видно, що це  pasja człowieka. Будемо знати, куди поїхати. Дякуємо!» (Ольга Дьяченко, ФППмз-23).

«Із великим захопленням відвідала зустріч на тему «Слідами польської спадщини на Поділлі» з Дмитром Антонюком – журналістом, краєзнавцем, мандрівником. Цікаво було дізнатися про різні замки, маєтки, резиденції, які перебували у власності в польських родів деякий час чи були ними збудовані. Відкрила для себе багато нового, зокрема, гість розповів як про відомі для мене замки на Хмельниччині, так і про маловідомі, і про такі, про які я почула вперше. Дякую кафедрі слов’янської філології за організацію такої пізнавальної зустрічі, яка була дуже корисною для мене як для українсько-польського філолога» (Яніна Гуменюк, ФППмз-23).

«Зустріч мені дуже сподобалася. Пан Дмитро дуже цікаво розповідав, зберігалася дружня та невимушена атмосфера. Ми мали можливість почути від пана Дмитра та від інших історії про людей, які роблять все можливе та навіть віддають останнє, щоб зберегти історію для наших нащадків. Я була дуже здивована, що наш край наповнений пам’ятками історії, які можуть багато чого розповісти про історію минулого та взаємини польського та українського народів. А також в кінці нашої зустрічі ми могли поставити запитання пану Дмитру, інші учасники теж мали можливість поділитися історіями про пам’ятки їхнього рідного краю» (Марина Подольська, ФППм-22).

«Дуже вдячна за проведення такої прекрасної зустрічі!! Було дуже цікаво слухати! Дізналася багато цікавого і була здивована, що стільки польських пам’яток на території Поділля!!» (Анастасія Владиженська, ФППА-23).

«Зустріч паном Дмитром була надзвичайно пізнавальною. Я дізналася доволі багато нової інформації про польські пам’ятки і у своєму рідному Волочиському районі. Тому, дуже дякую, що організулали цю зустріч!» (Каріна Візовська, ФППА-23).

«Бажаю поділитися своїми враженнями від цієї захоплюючої події. Після онлайнзустрічі залишилася вражена не лише тематикою, але і відмінною організацією події. Презентації та виступи були дуже інформативні, з чіткими та цікавими матеріалами. Мені було дуже цікаво дізнатися більше про історію та особливості розвитку Поділля» (Катерина Українець, СОП-22).

«Зустріч з Дмитром Антонюком була дуже цікавою та інформативною для мене, як для людини, яка зацікавлена цією темою. Мені дуже сподобалося слухати про подекуди закинуті та розвалені резиденції і дізнаватися, що вони мають таку велику історію, пан Дмитро вміло захопив мою увагу і до кінця зустрічі я слухала його розповідь, затамувавши подих» (Софія Сидорук, СОП-22).

«Проведена зустріч із Дмитром Антонюком  була цікава і пізнавальна, де ми, зокрема я, дізналися багато цікавого та нового про архітектуру. Велика повага і шана пану Дмитру за допомогу нашим захисникам, адже частину коштів від продажу книг пан Дмитро перераховує на потреби нашим воїнам» (Олександр Ущук, ФППА-23).

Ми хочемо подякувати шановному авторові книги «Замки і резиденції в Україні, пов’язані з польськими родами» Дмитрові Антонюку і за велику роботу, яку він щодня здійснює, і за можливість зустрічі із нашими студентами, адже для них це дуже важливо, зрештою, як і для кожної людини, знати історію своєї країни і краю, розуміти роль і значення збереження культурної та історичної спадщини. До речі, студенти-полоністи вивчать дисципліни («Лінгвокраїнознавство», «Історія польської літератури», «Методика навчання літератури» та ін.), матеріал яких прямо чи опосередковано пов’язаний із матеріалом гостьової лекції. Тож за бажанням студентів, які відвідали гостьове заняття і отримали нові знання, викладачі означених дисциплін можуть перезарахувати охочим студентам відповідну тему.

Інформація кафедри слов’янської філології