Відкриті лекції професорів закладів вищої освіти Польщі для полоністів України

Кафедра слов’янської філології Хмельницького національного університету долучилася до проєкту «9 лекцій для полоністів. Навколо мови і літератури» Інституту полоністики Варшавського університету (Польща) (Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego) та Прикарпатського національного університету, у ході якого провідні польські фахівці з польської лінгвістики, літератури, культури проводять відкриті лекції для студентів та викладачів, які пов’язані з вивченням чи навчанням полоністики.

Так, 19 лютого 2021 року першу лекцію на тему «Публічний дискурс з перспектив етики комунікації» для усіх зацікавлених полоністикою провела доктор філологічних наук, професор Варшавського університету, працівник Інституту прикладної полоністики, керівник «Обсерваторії етики слова», голова Комісії етики спілкування Польської академії наук Анна Цеґєла.

Основними питаннями лекції були: етика спілкування, лінгвістика медіа, культура мови, способи визначення етики в комунікації, різні типи аналізу дискурсу, перспективи етики комунікації, цінності спілкування, роль особистості в етиці комунікації, мова як основа вираження етики людини в комунікації.

Відкрита лекція професора Варшавського університету Анни Цеґєли була надзвичайно цікавою для усіх відвідувачів, адже після закінчення ще тривало обговорення ключових моментів лекції та дискусійних положень.

Матеріал лекції є суттєвим доповненням до навчальних дисциплін підготовки полоністів бакалаврського та магістерського рівнів, зокрема до дисциплін «Міжкультурна комунікація та проблеми перекладу», «Практичний курс польської мови», «Контексти польської культури».

26 лютого 2021 року студенти полоністичних спеціальностей, викладачі кафедри слов’янської філології мали змогу слухати другу відкриту лекцію «Bałkany we współczesnej literaturze polskiej» доктора літературознавства, польського поета і літературного критика, професора Гданського університету Артура Новачевського.

Артур Новачевський ділився власним досвідом щодо бачення ментальності балканських народів, у першу чергу болгар. Лектор також запропонував аналіз творчості польських письменників, які торкаються тем, пов’язаних із Балканами. Зокрема, йшлося про твори Анджея Стасюка і його роман «Дорогою на Бабадаґ» / «Jadąc do Babadag».

Цікавим було знайомство з особистістю Артура Новачевського – різнобічно освіченого науковця, письменника, обізнаного з життям народів балканських країн, у тому числі – завдяки численним подорожам країнами цього регіону.

Студенти-полоністи, викладачі взяли участь у дискусії, яка розгорнулася після викладу лекції.

Відкрита лекція Артура Новачевського розширює уявлення про сучасну польську літературу, є суттєвим доповненням до курсу «Історія польської літератури».

Продовження лекцій для полоністів відбуватиметься у березні 2021 року.

Інформація кафедри слов’янської філології