Візит Генерального консула Республіки Польща до Хмельницького національного університету

16 листопада 2022 року Хмельницький національний університет із робочим візитом відвідав Генеральний консул Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці Дамян Цярціньскі.

У рамках візиту відбулася зустріч із ректором Хмельницького національного університету Сергієм Матюхом, у ході якої були обговорені питання міжнародної співпраці у сфері науки й освіти Хмельницького національного університету та Генерального консульства, закладів вищої освіти України та Польщі, окреслено перспективи подальшого співробітництва.

У рамках візиту Генеральний консул Дамян Цярінський, ректор ХНУ Сергій Матюх, проректори з НПР ХНУ Катерина Скиба та Микола Йохна відвідали нещодавно відкриту в університеті лабораторію Нової української школи, яка водночас є кабінетом методик викладання польської та української мов та літератур. На заході були присутні: директор Центру слов’янських мов і культур у м. Хмельницькому Неля Шутяк, директор Культурно-просвітницького центру ім. Юліуша Словацького Людмила Котик, викладачі кафедри слов’янської філології, студенти спеціальностей «Середня освіта. Мови і літератури (польська, українська)», «Філологія. Cлов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська».

Почесного гостя гостинно зустріли студенти Уляна Карапозюк та Роман Комісаров.

У вітальному слові ректор ХНУ Сергій Матюх зазначив, що Хмельницький національний університет – найбільший університет на Поділлі, який посідає найвищі місця серед закладів вищої освіти Хмельниччини у всеукраїнських рейтингах. ХНУ має славну історію, і нещодавно відзначив своє 60-річчя. Останніми роками університет став найважливішим у регіоні центром українсько-польської співпраці в освітній, науковій та культурній сферах. Провідну роль у цьому відіграла кафедра слов’янської філології, яка досягла значних успіхів у навчально-методичній, науковій та міжнародній діяльності.

Генеральний консул Дамян Цярціньскі подякував ректорові, адміністрації та колективу університету за значні зусилля, які вони докладають для розвитку українсько-польської співпраці. Відзначив вагомий внесок кафедри слов’янської філології у розвиток полоністики на Поділлі. Здобутки кафедри відомі не лише в Україні, а й у Польщі. Звісно ж, успіх колективу залежить від професійності його керівника. За значні досягнення у розвитку полоністики в Україні, мотивацію до професійного росту педагогічних працівників, гідне формування майбутнього професіонала-полоніста (перекладача, вчителя, викладача) почесною відзнакою Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща нагороджено завідувача кафедри слов’янської філології Нелю Подлевську.  

Завідувач кафедри слов’янської філології Неля Подлевська щиро подякувала Міністерству культури національної спадщини Республіки Польща і Генеральному консулові Дамяну Цярціньскі за високу нагороду, відзначивши, що вважає цю відзнаку не лише особистою, а й усього колективу кафедри, гідним пошануванням Хмельницького національного університету.

Н. Подлевська зосередила увагу на міжнародній українсько-польській науковій та освітній співпраці, на основних результатах реалізації 8 міжнародних проєктів на кафедрі, навчально-методичній та науковій діяльності викладачів і студентів, щорічних міжнародних мовних (перекладацьких, методичних і педагогічних) практиках студентів-філологів у Польщі, спільно проведених міжнародних українсько-польських наукових конференціях, підвищенні кваліфікації викладачів кафедри, ролі Українсько-польського центру європейської інтеграції у ХНУ як лабораторії навчання польської мови тощо. Окремо зупинилася на значенні лабораторії Нової української школи, яку нещодавно відкрито в університеті. Кафедра, окрім філологів-перекладачів, здійснює підготовку філологів-учителів. В Україні зараз реалізовується реформа загальної середньої освіти «Нова українська школа», яка спрямована на дитиноцентризм, індивідуальний розвиток кожної особистості, підготовку випускника нової генерації, професійний ріст учителя – школу нових можливостей. Звісно ж, для студентів, майбутніх учителів важливо перебувати в наближених умовах реалізації Концепції Нової української школи. Також лабораторія є одночасно й кабінетом методик викладання польської й української мов і літератур, який має відповідне матеріально-технічне і навчально-методичне забезпечення. До слова, лише у Хмельницькій області польську мову вивчають майже 5000 учнів, що, зрозуміло, спонукає викладачів кафедри до високої підготовки майбутніх учителів-полоністів, які є затребуваними на ринку праці.

Окрему подяку завідувач кафедри висловила ректорові університету Сергію Матюху та адміністрації університету за розуміння, підтримку, мотивацію та сприяння у набутті професійності кожного викладача, формуванні особистості студента, створення можливостей для навчання і розвитку за індивідуальною траєкторією кожного учасника освітнього процесу задля спільної справи у процвітанні Хмельницького національного університету. 

Нещодавно, 11 листопада, Республіка Польща відзначала День незалежності. До цього дня студенти-полоністи підготували флешмоб «Вітання поляків із Днем незалежності», який залюбки озвучили польською мовою. Звісно ж, звучали слова подяки полякам, які відчинили двері своїх домівок для усіх українців в умовах російсько-української війни, подавши руку дружньої підтримки і допомоги.

         До 60-річчя ХНУ кафедра слов’янської філології також підготувала альманах «Полоністика на Поділлі» (відповідальна за випуск Наталія Торчинська), який розміщено як електронне видання на сайті кафедри. Одним із розділів альманаху є також слова подяки українців полякам.

Кафедра слов’янської філології висловлює щиру вдячність усім учасникам заходу за увагу до професійної діяльності колективу викладачів і підготовки студентів!

Інформація кафедри слов’янської філології