Підвищення рівня володіння польською мовою у Літній школі Сілезького університету (Польща)

Володіння іноземними мовами є важливим інструментом успішної європейської інтеграції нашої держави, розвитку сучасної науки та освіти.

Одним із підходів до поглиблення знань із польської мови, вивчення історії та культурних традицій Польщі, ознайомлення з організацією навчального процесу ЗВО та налагодження інтернаціональних зв’язків є навчання у літніх мовних школах.

Цього літа навчальний курс із польської мови, літератури та культури у Літній школі Сілезького університету пройшла магістрантка кафедри слов’янської філології спеціальності «Філологія. Слов’янські мови і літератури (переклад включно), перша – польська» Лариса Краснюк.

Школа польської мови та культури заснована у 1991 році і є навчальним підрозділом Сілезького університету в Катовіцах. Школа проводить різні види курсів, лекцій, майстер-класи, семінари з польської мови та культури для вчителів та викладачів, які навчають польської мови за кордоном серед поляків та іноземців, конференції з польської мови та культури, здійснює численні наукові, дидактичні та дослідницькі проєкти, спрямовані на популяризацію польської мови у світі, співпрацює із закордонними полоністичними та славістичними центрами, школами та іншими інституціями, що працюють на користь польської мови у світі. Школа отримала акредитацію Національного агентства академічних обмінів NAWA на 2021-2023 роки для проведення дистанційних і стаціонарних літніх шкіл, підготовчого курсу до вивчення польської мови та методичного курсу для іноземних викладачів.

Навчання у школі тривало три тижні – з 1 до 21 липня і включало стаціонарний і дистанційний курс. Окремо були виділені курси для студентів, які вивчають полоністику у закладах вищої освіти, та викладачів/вчителів польської мови.

Слухачами дистанційного курсу стали біля 120 осіб із різних країн світу, таких як США, В’єтнам, Узбекистан, Україна, Румунія, Тайвань, Сербія, Пакистан, Норвегія, Німеччина, Молдова, Мексика, Марокко, Литва, Аргентина, Індонезія, Бразилія, Китай, Хорватія, Єгипет, Естонія, Іспанія, Індія, Фінляндія, Іран, Кенія. Навчання проходило на платформі Zoom.

Слухачі курсів могли подавати заявки для навчання на курс Light або Intensive, які відрізнялися інтенсивністю навчання та кількістю навчальних годин. Поділ слухачів на групи за різним рівнем знання мови проводився на основі відбіркового іспиту, який складався з граматично-лексичного тесту, письмової частини та усної співбесіди.

Усі заняття, які проводили із слухачами школи, поділялися на декілька видів. Насамперед, це щоденні заняття із граматики польської мови, які проводили висококваліфіковані викладачі школи, такі як доктор Агнєшка Мадея, доктор Марія Чемпка-Вевюра, доктор Анна Галензьовська-Криштолік, магістр Кароліна Грабонь, магістр Кінга Грошевська, магістр Магдалена Новак-Качмарек та інші. Заняття з граматики проводилися щоденно, крім вихідних, по 4 навчальних години. Крім того, слухачі школи мали щоденні індивідуальні консультації із викладачами.

Програма навчання включала також лекції і семінари, які проходили як в режимі реального часу, так і попередньо записані, які можна відтворювати в будь-який зручний для слухачів школи час (так звані асинхронні заняття).

Для слухачів школи були підготовлені лекції на різноманітну тематику, яка стосувалася мови, літератури, історичних, культурних та політичних подій Польщі: «Юзеф Пілсудський та його легенда», «Хто платить за гарне місто?» (маг. Кржиштоф Пщолка), «Коротка історія польської літератури (д-р. Віолетта Хайдук-Гаврон), «Історія Верхньої Сілезії» (д-р. Христіан Вергжинек), «Поляки в Голівуді: кінематографісти», «Януш Корчак – письменник, просвітитель, мислитель» (д-р. Агнєшка Тамбор), «Битва під Грюнвальдем» (д-р. Агнєшка Тамбор, маг. Магдалена Кнапік), «Бути кашубом» (д-р. Артур Яблонський) та ін.

Низка лекцій була розподілена за певним спрямуванням: «Про життя по-польськи» – цикл лекцій про особливості побуту та дозвілля поляків, «ГраматикОN» – цикл лекцій із граматики польської мови, «ПоетикОN» – лекції про творчість польських поетів різних часів.

Важливу роль у вивченні польської мови, літератури та культури надавалося різноманітним конкурсам, марафонам та вікторинам, які регулярно проводилися зі слухачами школи. Так, для всебічного вивчення числівників був організований марафон «ЧислівникON або марафон із цифрою», який включав 30-хвилинні семінари, що безперервно тривали з 9.00 до 16.00. Семінари проводили відомі доктори гуманітарних наук, професори, серед яких професор Ромуальд Цудак, професор Мирослава Суцяк, професор Магдалена Пастух, професор Петро Гарнцарек, професор Александра Яновська, професор Йоланта Тамбор, професор Данута Крижик та інші.

Для слухачів школи була підготовлена насичена культурна програма, яка включала віртуальні екскурсії, недільний кіноклуб, кулінарні майстер-класи, мовні вікторини та зустрічі з польськими студентами.

Пам’ятними стали зустрічі із цікавими співрозмовниками, такими як координатором програми літніх курсів від NAWA Адамом Банько, членом Європейського парламенту Яном Ольбріхт, представниками кар’єрного офісу Сілезького університету.

Для налагодження міжкультурних зв’язків була організована «Зустріч культур і традицій», на якій учасники представляли свої країни. Група українців підготувала цікаву вікторину про Україну та заспівала дві знакові для українців пісні – «Червону калину» та «Червону руту».

По закінченню курсу відбувся «Віртуальний бенкет» – зворушлива процедура нагородження слухачів школи, вручення дипломів та подарунків. На честь успішного закінчення школи кожному слухачеві були подаровані книжки польською мовою, наданий доступ до електронної бібліотеки Helion із книжками серії «Читай польською» видавництва Сілезького університету. Викладачі школи побажали усім випускникам подальших успіхів у вивченні мови, історії та культурних традицій Польщі.

Магістрантка ОПП «Філологія. Слов’янські мови і літератури (переклад включно), перша – польська» ХНУ Лариса КРАСНЮК