Популярність неформальної освіти для магістрантки-полоністки Світлани Бойко

У процесі здобуття формальної освіти на другому (магістерському) рівні вищої освіти магістрантка спеціальності «Філологія. Слов’янські мови і літератури (переклад включно), перша – польська» Хмельницького національного університету, вчителька початкових класів, ЗЗСО №13 ім. І. Хитриченка м. Києва Світлана Бойко активно займалася самоосвітою шляхом відвідування різних курсів, участі у семінарах, вебінарах, конференціях – удосконалювала набуті знання та їх доповнювала.

Так, у Центрі професійного розвитку педагогічних працівників м. Києва пройшла значну кількість курсів, зокрема: «Психологічна допомога в кризових ситуаціях учасникам освітнього процесу». Курс був корисний консультативною та психотерапевтичною роботою з травмою, розбиралися техніки для зниження тривожності.

«Організація психологічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання» курс про те, як правильно організувати освітній процес для дітей з інклюзією. Він інформативний та корисний, бо це питання одне з найактуальніших, адже дедалі частіше такі дітки приходять в школу на навчання.

«Прояви корупції в освіті та роль керівника у побудові доброчесного освітнього середовища». Під час цього курсу було розглянуто: типові ризики в освіті (за результатами досліджень НАЗК), організація антикорупційної роботи школі, конфлікт інтересів в роботі керівника.

«PREZI – сервіс для створення «літаючих» презентацій». Метою курсу було познайомити з хмарним сервісом для створення інтерактивних презентацій у режимі онлайн. У сервісі є велика кількість цікавих рішень для візуалізації контенту через використання медіафайлів, векторної та іншої графіки. Також запропоновано безліч заготовок, стилів і шаблонів, які прикрашають і додають презентації жвавості.

«Від Революції Гідності до сучасної російсько-української війни: аспекти виховання національної гідності молодого покоління». Метою курсу було розглянути питання: Революція Гідності як масовий протест українського народу за право на власне майбутнє, значення Революції Гідності та її уроки. Початок російсько-української війни, перебіг подій 2014 року в Криму та в східних областях України. Події на півдні України навесні 2014 року: відсіч наступу «руской вєсни». Сучасна російсько-українська війна як загроза світовому порядку. Повномасштабне вторгнення РФ в Україну. Періоди та етапи сучасної російсько-української війни. Гібридна війна росії проти України: виміри, прояви, інструменти та механізми протидії. Російські злочини проти людяності – масові розстріли і знущання з цивільного населення, депортації, ракетні обстріли міст та об’єктів цивільної інфраструктури, умисне плюндрування та розкрадання приватної власності, культурних пам’яток.Для себе взяла чимало знань та наочності для подальшого використання на уроках.

«Лайфаки реалізації діяльнісного підходу через методики STEM та CLILL на уроках англійської мови та біології». Метою курсу було розглянути переваги діяльнісного підходу засобами STEM та CLILL та особливості застосування їх в НУШ. Було розглянуто різні приклади використання методик на різних етапах уроку під час викладання дисциплін.

«Міжнародна співпраця і міжнародні проєкти: з чого почати». Метою курсу було зрозуміти питання про міжнародні освітні проєкти, де шукати грантову підтримку, як і де шукати партнерів, про успішні практики реалізації міжнародних проєктів, як ефективно підтримувати партнерські стосунки. Я дізналася про різні проєкти для молоді, умови організації та проведення конкурсів, адже це так важливо в сучасному світі.

«Сучасні технології стратегічного управління закладом». Метою курсу було розібрати тенденції управління закладом освіти враховуючи вітчизняний та зарубіжний досвід, розглядали технології в прийнятті управлінських рішень. Враховуючи середовище роботи, отримані знання також стануть в нагоді.

«Продуктивна робота з учнями, які через війну проживають за кордоном». Курс передбачав визначення проблемних моментів у роботі з учнями, які проживають війну за кордоном, розглядали плани роботи з такими учнями та різні ресурси, які б покращили освітній процес у роботі з ними.Дійсно багато інформації черпнула для своєї роботи з дітками, які проживають за кордоном та внутрішньо переміщених, для яких потрібен інакший підхід у навчанні.

«Дистанційне навчання. Характеристика технічних можливостей онлайн-платформ, додатків, сервісів та інструментів». Мета курсу – розширити знання в проведенні дистанційного навчання.Я розширила свої знання з використання платформ для проведення уроків в онлайн форматі.

На платформі «Прометеус» Світлана Бойко пройшла такі курси:

«Наука про навчання: Що має знати кожен вчитель?» – це курс Інституту педагогіки (Teachers College) Колумбійського університету на базі сучасних досліджень. Він ознайомлює, як саме ми навчаємося – як наш мозок створює, зберігає і відтворює спогади. Провідним завданням курсу є – покращення практики викладання предметів. Під час курсу я дізналася про типові помилкові уявлення та непорозуміння у навчанні, які можуть завадити одержувати знання та опановувати нові предмети максимально ефективно. Також були практичні застосування когнітивістики для викладання в школі: обрання ефективних стратегій викладацької діяльності, розробки корисних методів оцінювання, мотивування учнів та розробки дитиноцентричних навчальних планів.

«Академічна доброчесність: онлайн-курс для викладачів» – це курс, де йдеться про академічну доброчесність у закладах вищої освіти, переважно все зводиться до обговорення академічного плагіату та застосування програмного забезпечення для перевірки текстів на наявність текстових збігів.  Мета курсу ―  це розуміння, як можна розвивати культуру академічної доброчесності, попри предмет та напрям викладання. Курс надає можливість подивитися на дисципліни через призму академічної доброчесності та пропонує теоретичні основи й практичні інструменти, які допомагають посилити культуру академічної доброчесності. Підсумовуючи вище сказане, варто зауважити, тема одна з актуальніших. Кожен, хто пов’язаний з навчанням, має чітко розуміти межі академічної доброчесності.

Курс «Культура толерантності: як побудувати суспільство, комфортне для всіх» створено в рамках реалізації комунікаційної кампанії з просування толерантності в Україні «Respect UA», яка проводиться Міжнародним центром перспективних досліджень (МЦПД) за підтримки Програми розвитку ООН в Україні. Навчання спрямоване на підвищення обізнаності про необхідність толерантності, взаємоповаги у суспільстві та загальнонаціонального інклюзивного діалогу. На курсі я прослухала такі модулі: Чи правильно ми його розуміємо? Корені нетолерантності. Наскільки толерантним є українське суспільство. Форми нетолерантності. Толерантність та культура миру. Міфи про толерантність в Україні та як зробити спілкування толерантнішим. Толерантність під час пандемії COVID-19 як спосіб пізнання себе. Ця тема є дуже актуальною, адже визнання рівних прав кожної людини неабияк важливо.

«Медіаграмотність для освітян» – це курс для мотивації освітян бачити, що світ навколо разюче змінився, став цифровим, а відтак потрібно розвивати нові медіаосвітні компетентності. Я відкрила багато нового для себе, а саме з таких питань: Що таке медіа і як вони на нас впливають? Хто така медіаграмотна людина? Які психологічні засади медіаграмотності? Як убезпечити себе та дітей в інтернеті? Як захистити дітей від кібербулінгу? У чому полягають завдання медіаосвіти у школі? Який світовий та український досвід медіаосвіти можна використати? Як спілкуватися із журналістами та давати інтерв’ю? Як шкільні проблеми та їх вирішення може працювати на формування позитивного іміджу закладу освіти? Як освітянам використовувати можливості медіа для професійної діяльності? Для освітян знати ці питання важливо ще й тим, що наші учні подекуди знають про сучасні інформаційні технології більше за своїх вчителів.

Пройшла курс «Секрети успішних директора і директорки школи», він є другим із циклу чотирьох курсів «30 кроків до Нової української школи: навчаємо громадянина». На курсі розглядалися такі питання: Що повинні знати і вміти сучасні управлінці, аби їхня школа стала успішною і конкурентною? Як має працювати учнівське самоврядування, педагогічні ради та батьківський комітет? Навіщо прозоро обмінюватись інформацією зі шкільним колективом та відкрито звітувати?

«Можливості YOUTUBE для освіти». Метою курсу було ознайомити освітян із головними функціями та принципами роботи YouTube, а також перевагами його застосування в онлайн-викладанні. На курсах було дійсно відкрито новинки, які вкрай необхідні у умовах сучасності при дистанційному навчанні.

Підвищувала рівень здобутих знань із польської мови, зокрема: брала участь у вебінарі з польської мови «Czy teksty po polsku są trudne? Jak ćwiczyć z uczniem dorosłym rozumienie tekstów na poziomie B1». Під час вебінару розглядалися типи вправ для розуміння письмових текстів, корисних для людей, які готуються до сертифікаційного іспиту на рівень В1. Я дізналася, які книги, веб-сайти та додатки можуть заохотити учнів читати самостійно.

Вебінар «Słownictwo (i słowotwórstwo) na lekcjach języka polskiego jako obcego» був присвячений ролі лексичної компетенції в процесі опанування польської мови як іноземної. Під час зустрічі я дізналася різні способи введення нової лексики та її закріплення, користь використання кросвордів на уроках мови. Також дізналася, як інтегрувати навчання лексики з впровадженням нових граматичних структур та роль словотвору в польськомовній освіті іноземців.

Підвищення кваліфікації проходила і в університетах України, які пропонують такі послуги. Так, в Київському університеті імені Бориса Грінченка пройшла курси: «Мистецтво бути щасливою людиною: за мотивами арт-терапії». Під час курсу я дізналася, як бути щасливою людиною, особливо в такі важкі часи. Адже, працюючи з дітьми та й взагалі, потрібно мати ресурс, черпати звідкись сили.

«Профілактика насильства та булінгу в освітньому середовищі та кроки для відновлення гармонійних стосунків між дітьми, вчителями та батьками» – курс дуже важливий. Булінг – поширена проблема в сучасному українському суспільстві, і найгостріше вона постає в освітньому середовищі, де дитина проводить більшу частку свого повсякденного життя.Під час курсу я удос коналила свої знання в розпізнаванні ситуації булінгу та вчасному реагуванню на прояви.

«Організація інклюзивного навчання у закладі загальної середньої освіти: законодавчий аспект». На курсі було розкрито законодавчі аспекти щодо організації інклюзивного навчання. Показано організацію роботи команди психолого-педагогічного супроводу для учнів з особливими освітніми потребами. Запропоновані шляхи співпраці закладу загальної середньої освіти з інклюзивно-ресурсним центром. Представлено джерела інформаційної підтримки від ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти.Вдосконалені знання стосовно інклюзивного навчання  дуже стали в нагоді, оскільки я маю в класі дитину з ООП.

«Профілактика емоційного та професійного вигорання педагогів». Курс передбачав такі завдання: підвищити самооцінку педагогів, їх впевненість у собі; створити умови для психологічного розвантаження педагогів; надати інформацію про сучасні техніки і прийоми стабілізації емоційного стану педагогів.На курсі я мала змогу емоційно розвантажитись та дізналась прийоми стабілізації емоційного стану.

Світлана Бойко – активна учасниця усіх конференцій, семінарів, які проводить кафедра слов’янської філології (https://ksf.khmnu.edu.ua/), а також викладачі інших кафедр Хмельницького національного університету. Так, нещодавно долучилася до онлайн-зустрічі «Профілактика мобінгу в учнівському середовищі». Доповідачка – Марина Павленко, психологиня, соціальний педагог, аспірантка Хмельницького національного університету. Матеріал було викладено дуже змістовно, роз’яснено різницю між термінами «булінг» та «мобінг».  Розібрані фактори, які викликають насильницькі дії у дітей. Я дізналася про різні наслідки мобінгу. А ще пані Марина надала матеріали для роботи з дітьми на тему кіберцькування.

На усі здобуті результати неформальної освіти здобувач освіти має право на перезарахування окремих тем із відповідних навчальних дисциплін (за заявою здобувача) та відповідно до Положення про перезарахування результатів навчання у ХНУ, чим активно користуються магістранти-полоністи.

Інформація магістрантки Світлани Бойко
та кафедри слов’янської філології