Викладач кафедри слов’янської філології ХНУ представляла Україну на Світовому конгресі польської освіти і науки за кордоном

I Світовий конгрес польської освіти та науки за кордоном відбувся у Республіці Польща (Варшава) 5-9 липня 2023 року. У ньому взяли участь понад 500 представників польських громад за кордоном із 41 країни світу – вчителі та викладачі, керівники польських освітніх установ, популяризатори польської культури, фахівці з полоністики, нащадки польських мігрантів, а також представники шкільної ті студентської молоді. Учасниками конгресу були також викладачі, які навчають польської мови у закладах вищої освіти у всьому світі за направленням Національної агенції академічного обміну Республіки Польща – представники Полонії з усього світу.

Захід спрямований на інтеграцію польської діаспори та сприяння вивченню польської мови. Головна мета Конгресу – поглиблення співпраці представників польської діаспори у галузі освіти та науки з польськими установами. Доповідачі та гості Конгресу обговорювали питання, пов’язані з підтримкою поляків, які проживають за кордоном, в організації заходів з вивчення рідної мови та популяризації польської культури у світі, а також визначили конкретні завдання, що сприятимуть реалізації поставлених цілей.

Захід організував Iнститут розвитку польської мови ім. Максиміліана Кольбе у співпраці з Офісом Голови Ради міністрів Республіки Польща, Міністерством закордонних справ Республіки Польща, Центром розвитку польської освіти за кордоном та Національною агенцією академічного обміну. Почесний патронат над Конгресом взяла дружина Президента Республіки Польща Aґaтa Koрнхaузeр-Дудa.

У церемонії відкриття Конгресу взяли участь представники органів державної влади Республіки Польща: мiністр освіти та науки професор Пшемислав Чарнек, директор Департаменту співпраці з діаспорою та поляками за кордоном в Офісі Голови Ради міністрів Ян Бадовський, уповноважений уряду з питань діаспори та поляків за кордоном Ян Дзєдзічак.

Під час роботи Конгресу були організовані дискусійні панелі, майстер-класи, навчання та зустрічі з науковцями й експертами, які працюють на благо розвитку польської науки за межами Польщі.

Із доповіддю про стан польської освіти в Україні виступила старший викладач кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету, голова Спілки вчителів-полоністів Хмельницької області, член Ради освіти польської діаспори в Міністерстві освіти Республіки Польща Юлія Іванівна Серкова.

У своїй доповіді Юлія Іванівна зосередила увагу на сьогоднішніх реаліях української освіти в умовах російсько-української війни. «Зміни торкнулися всього суспільства, тобто всіх учасників освітнього процесу – педагогів, учнів, студентів, батьків, адже вся освітня система змушена була швидко реагувати на зовнішні зміни. Україна пережила найтрагічніший рік своєї сучасності. Російська агресія торкнулася всього суспільства. Звісно, ​​освітня галузь не могла залишатися осторонь, і поки захисники України героїчно захищають свою землю, освітня галузь намагається відповідати викликам сьогодення. Більшість освітніх подій і трендів минулого року були пов’язані з пошуком нових моделей забезпечення життєздатності системи, яка зазвичай є компромісом між раціональністю та вимушеними діями», –зазначила у вступі Юлія Іванівна. З детальними матеріалами доповіді і презентації можна ознайомитися на кафедрі слов’янської філології ХНУ.

Після завершення доповіді аплодували стоячи близько 600 учасників Конгресу. Звісно, звучали питання щодо змісту доповіді, а також висловлення підтримки усьому українському народу.

Під час урочистостей відбулася церемонія вручення Почесних відзнак за заслуги для діаспори та поляків за кордоном діячам та організаціям, які підтримують польську освіту та науку у країнах Європи, Північної і Південної Америки.

Медаллю імені Комісії національної освіти (KEN) за розвиток освіти нагороджена Юлія Іванівна Серкова, яку вручив міністр освіти і науки Польщі.

Програма Конгресу була дуже насиченою та складалася з науково-навчальної і культурно-освітньої частин. Організатори заходу передбачили, зокрема, ряд тематичних круглих столів і лекцій, дидактичні майстер-класи та методичні тренінги. Відбулися також цікаві зустрічі з науковцями, фахівцями з питань освіти та експертами, які займаються розвитком польської науки та популяризацією польської освіти за кордоном.

Віце-президентка Ради польської діаспори в Австралії, членкиня президії Світової ради польської діаспори Малґожата Квятковська зазначила, що Конгрес – це можливість обмінятися досвідом, можливість знайти низку рекомендацій, які згодом можна буде реалізувати у своїх країнах, можливість спілкування з іншими країнами не лише на тему освіти, але й на тему польської культури та інших сфер.

Детальніша інформація на сторінці Конгресу: https://irjp.gov.pl/kongres2023/index.php

Кафедра слов’янської філології вдячна Серковій Юлії Іванівні за високий рівень підготовки доповіді на I Світовому конгресі польської освіти і науки за кордоном, за звернення уваги на досягнення у розвитку польської освіти і науки в Україні, гідне представлення результатів роботи педагогічних працівників у нелегких умовах сьогодення.

Щиро вітаємо Юлію Іванівну із почесною нагородою, врученою міністром освіти і науки Польщі!

Інформація кафедри слов’янської філології